„Dnešek je kritickou chvílí našich dějin, která také rozhoduje o naší budoucnosti,“ prohlásil předseda vlády. Potvrdil, že útočníci zabili 19 lidí, z nichž 17 byli turisté. Dalších 22 turistů a dva Tunisané byli zraněni. Polsko potvrdilo tři zraněné, Itálie dva. Ostatní podle tuniského ministerstva zdravotnictví pocházejí z Francie, Jihoafrické republiky a Japonska.


   

Síd doplnil, že útočníků mohlo být až pět. „Dva vedli operaci a byli zabiti. Naše zprávy ještě nejsou konečné. Těmto dvěma mužům mohli pomáhat ještě dva nebo tři další,” řekl premiér.

Záchranáři odvážejí jednoho ze zraněných.

Záchranáři odvážejí jednoho ze zraněných.

 

Vláda hovoří o terorismu. „V muzeu Bardo zaútočili teroristé,“ uvedl mluvčí tuniského ministerstva vnitra Muhammad Alí Arúj a doplnil, že dvojice měla útočné pušky Kalašnikov.

Střelba se strhla okolo poledne. Kromě turistů byl zabit jeden ze strážců a zasahující policista, uvedla rozhlasová stanice Shems FM. Dva muži ve vojenských uniformách pak měli zadržovat několik rukojmí včetně turistů z Evropy. Policejní komando útočníky posléze zlikvidovalo.

Příslušníci zásahové jednotky u budovy parlamentu v Tunisu

Příslušníci zásahové jednotky u budovy parlamentu v Tunisu

FOTO: Zoubeir Souissi , Reuters

Žádný Čech zřejmě mezi zraněnými není. „Zastupitelský úřad v Tunisu se snaží informace ověřit, zatím nemáme potvrzeno, že by na místě byl nějaký český občan,“ řekla Novinkám ještě v průběhu policejní akce mluvčí ministerstva zahraničních věcí Michaela Lagronová.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Parlament, který sídlí ve stejném paláci jako muzeum, předčasně ukončil schůzi a poslanci byli z hlavního sálu odvedeni.

Muzeum má kromě jiného jednu z největších sbírek římských mozaik na světě.

Radikálové na vzestupu
Tunisko zápolí s rostoucím vlivem islámských radikálů od pádu vlády zkorumpovaného prezidenta Zina Bin Alího v roce 2011, který byl začátkem revolučního arabského jara.
Úřady odhadují, že zhruba 3000 Tunisanů se připojilo k radikálním skupinám válčícím v Iráku a Sýrii. Bojují však i v sousední Libyi. Tam byl ve městě Syrta v minulých dnech také zabit jeden z čelných velitelů libyjské odnože Islámského státu, tuniský občan Ahmad al-Rújsí.