Chudoba v ČR? Čtyři z deseti Čechů nemají žádné úspory

02.02.2015 14:22

Čtyři z deseti Čechů (41 %) nemají žádné úspory. Čtvrtině těch, kdo nějakou finanční rezervu mají, se úspory v loňském roce snížily. I přesto Češi v porovnání s ostatními Evropany deklarují vyšší spokojenost se svými úsporami. Vliv ekonomické situace uplynulých měsíců na osobní finanční situaci vnímá jen čtvrtina z nás. Zhruba stejný podíl Evropanů nemusel v loňském roce omezovat své výdaje. Ti, kteří se o úspory snažili, nejčastěji šetřili na volnočasových aktivitách, jako jsou návštěvy kin nebo restaurací, případně na výdajích za dovolenou.

Počet Čechů, kteří deklarují nulové úspory, je 41 %. V množství lidí bez úspor se tak pohybujeme kolem evropského průměru (38 %). Výrazně lépe jsou na tom obyvatelé Nizozemska a Lucemburska, kde je bez finanční rezervy jen asi pětina obyvatel, naopak v Rumunsku by v případě finančních problémů nemělo kam sáhnout 60 % lidí, v Turecku a Polsku pak téměř polovina.

„Naše průzkumy v dlouhodobém horizontu ukazují, že jsme poměrně spořivý národ a ti, kdo mohou, si nějaké peníze stranou odkládají," říká Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank, a dodává: „V ekonomicko-politické sféře jsme mohli v loňském roce sledovat výrazné výkyvy a je těžké odhadnout, co bylo příčinou toho, že Češi častěji sahali do svých úspor. Můžeme jen doufat, že se jedná o přechodný jev a s oživením ekonomiky se Češi opět vrátí k zažitému spořicímu chování."

Češi patří k několika málo evropským národům, jejich příslušníci v loňském roce deklarovali vyšší spokojenost s úsporami než v roce předchozím. A to i přesto, že čtvrtina z nich (24 %) uvedla, že se jejich finanční rezervy v loňském roce snížily. Většina Čechů také nevnímá přímý vliv aktuální ekonomické situace na vlastní osobní finance. Vývoj na trzích v posledních třech sledovaných měsících ovlivnil finance jen asi čtvrtiny dotazovaných Čechů, na rozdíl od zhruba poloviny Francouzů a Italů.

Jen asi čtvrtina respondentů napříč Evropou uvedla, že v loňském roce nemuseli omezovat výdaje. Zbývající většina pak nejčastěji šetřila na volnočasových aktivitách, jako jsou návštěvy kulturních či sportovních akcí nebo návštěvy restaurací, další oblastí pro omezení výdajů se stala dovolená, a to především pro obyvatele Rakouska, Německa, Lucemburska a Rumunska. Omezování výdajů za oblečení a kosmetiku deklarovaly především ženy (50 %) a také obyvatelé Turecka. Další častou oblastí, kde Evropané šetřili, byly náklady spojené s údržbou a vybavením domácnosti a také náklady na potraviny, kde se snažili omezovat výdaje především Francouzi.

Zpět

Kontakt

hnutisocialneslabych
karlova studanka 12
Karlova Studánka
79324

73949081

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode