Církevní restituce v praxi

27.01.2015 12:16


Člověk by tak nějak všeobecně předpokládal, že církve budou jednat dle svého učení a budou myslet na bližní své. No jo, ale když ono dneska jde především o peníze. A tak zde přináším další příklad toho, jak se "bohulibá" myšlenka tak nějak zvrhla.
 
Média se o následcích církevních restitucí nějak moc nezmiňují. Je to logické. Strůjci této šílenosti byli a jsou dodnes nedotknutelní a média na ně pěla jen a pouze chválu. Čas od času se však objeví i informace, která hodně vypovídá o tom, že je tu něco špatně.
 
Kromě polností, lesů a všemožných staveb vrátil stát církvím i několik domovů důchodců. Vrácen tak byl i objekt bývalého redemptoristického kláštera ve Filipově, což je městská část Jiříkova.
 
Redemptoristé (Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele) se nejdříve chovali velmi vstřícně a měli zájem dosavadní služby zachovat. Jenže tento zájem brzy vzal za své. Prvotní euforie a pomoc bližnímu jsou druhořadé. Redemptoristé se více než o lidi v domově začali více zajímat o nájem. A současně do Jiříkova zaslali i návrh na vystěhování.
 
Na jednání se zástupci kongregace padl návrh na nájem ve výši 200 tisíc měsíčně. Vyhláška však ukládá obci hradit nájemné ve výši maximálně 60 tisíc měsíčně. Na dalších jednáních zástupci kongregace slevili na 112 tisíc měsíčně a současně se odmítavě stavěli k požadavku na převzetí části nákladů na rekonstrukci objektu.
 
Ředitel domova médiím sdělil, že vyjednávání byla vedena ze strany kongregace velmi tvrdě a ve smyslu: "bylo nám to ukradeno a my ty peníze chceme za každou cenu zpět".
 
Je zajímavé, že redemptoristé o sobě tvrdí, že jejich posláním je následovat Krista, hlásat Boží slovo chudým a žít podle evangelních rad chudoby. Poslání zjevně vzal čert a hlavním cílem církví je napakovat se. A na nějaké ty chudé či seniory tu není místo.
 
Zástupce kongregace Jan Traxler k tomuto případu sdělil, že nepociťuje potřebu se nějak obhajovat. Asi by bylo již dobré, aby lidé přestali pociťovat potřebu zde trpět podobné spolky.
 

 

Zpět

Kontakt

hnutisocialneslabych
karlova studanka 12
Karlova Studánka
79324

73949081

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode