Co vlastně hledá Izrael v Gaze? Jsou to opravdu tunely?

16.08.2014 17:03

Co vlastně hledá Izrael v Gaze? Jsou to opravdu tunely?

Co vlastně hledá Izrael v Gaze? Jsou to opravdu tunely?

Vojenská ofenzíva Izraele v pásmu Gazy neskončí, dokud nebudou zničeny všechny podzemní tunely, které využívají bojovníci palestinského hnutí Hamás k akcím proti židovskému státu. Oznámil již po několikáté izraelský premiér Netanjahu.

Benjamin Netanjahu, izraelský premiér
3.srpen 2014 - 20:03


Není tajemstvím, že aby mohly být tunely využity k akcím proti Izraeli, měly by logicky ústit na jeho území a sloužit ke skrytým přesunům palestinských bojovníků k nečekaným útokům a jejich následnému stažení. Pojďme připustit, že si Palestinci mohou pod Gazou kopat třeba metro nebo Gazablanku a Izraeli do toho opravdu nic není, komentuje Ladislav Žák.

Z toho plyne, že pro likvidaci tunelů má Izrael plně k dispozici vlastní území a nepřeberné množství skenovacích metod, které jsou schopny odhalit anomálie pod zemským povrchem. Například naši egyptologové hledají podobným zařízením pod povrchem pouště systémy hrobek a jiných staveb. Během jedné nebo dvou kalibrací by takové zařízení mělo celkem spolehlivě ukazovat s malými výjimkami jenom tunely, které potom možné na izraelské straně odpálit. Asi by to při větší náloži mohlo nadzvednout i zemi na palestinské straně, ale rozhodně by to nestálo stovky lidí život a stovky tisíc lidí střechu nad hlavou.

Sečteno a podtrženo, Izrael by ke zničení tunelů nemusel vytáhnout ze svých hranic paty. Nejsem schopen komplexně posoudit důvody, které vedou Izrael k takové míře násilí a hloupých soudců je už po světě dost. Jen si myslím, že zdůvodňovat rozpoutání války proti civilnímu obyvatelstvu likvidací tunelů je prostě chucpe. Stačilo by říci, že Palestinci mezi sebou kryjí ozbrojené fanatiky, kteří se neštítí opravdu ničeho, jen aby poškodili židovský stát a Židy jako jednotlivce národ i jako věřící. V Gaze je obtížné rozlišit pokojného občana od nebezpečného fanatika a je skutečností, že se toho nikterak nezříkají. Je třeba jasně říci, že Palestincům nejde o vlastní stát, jim jde o zničení Izraele. To je legitimní důvod k vojenské invazi proti těmto silám, ale nikoliv k útokům na nemocnice a školy..

Jestli někdo ví, proč je opravdu nutné tunely likvidovat uprostřed Gazy společně tisíci a tisíci domy, rád se nechám poučit. Židé znovu ukázali, jak jsou nám Čechům blízcí. I my v Čechách dovedeme tunelem zdůvodnit prakticky cokoliv…

Liga arabských států chce mimořádné zasedání RB OSN

Ladislav Žák
Krizový manažer. Absolvent Fakulty strojního inženýrství ČVUT Praha a Právnické fakulty Vysoké školy privatizace a podnikání v Moskvě. Další studia na MFF UK Praha, VŠST Liberec, doktorandské studium ČVUT a vědecká aspirantura na Vysoké škole privatizace a podnikání v Moskvě u profesora Vitalije Koškina.

Zpět

Kontakt

hnutisocialneslabych
karlova studanka 12
Karlova Studánka
79324

73949081

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode