Evropě hrozí válka. Německá kancléřka pronesla závažná slova

09.11.2015 17:46

Berlín – Německá kancléřka Angela Merkelová varuje, že uzavření hranic v rámci Evropy by mohlo vést k vojenskému konfliktu na Balkáně. Merkelová to podle serveru TheLocal.de prohlásila na konferenci v jihoněmeckém Darmstadtu.

Evropě hrozí válka. Německá kancléřka pronesla závažná slova - anotační foto

Merkelová uvedla, že pokud Německo uzavře své hranice s Rakouskem, mohlo by v Evropě dojít k vojenskému konfliktu. Kancléřka si myslí, že plot postavený na maďarsko-srbské hranici bude mít ještě hodně ostrou dohru.
„Nechci, aby se stalo to, že vypukne vojenský konflikt, když to není nutné," nechala se slyšet Merkelová. Dodala, že sice nechce být tím, kdo předvídá zkázu, ale že eskalace násilí může nastat rychleji, než si člověk myslí.

Kancléřka také mluvila o tom, že právě zvýšení napětí mezi balkánskými státy byl důvod, proč nedávno svolala konferenci, na které se mělo jednat o uprchlických trasách mířících přes region. Hrozí podle ní nebezpečí, že pokud Německo uzavře své hranice, pak tyto země budou postupovat stejně.

Uvedla také, že je zodpovědností Německa jakožto největšího státu EU, aby našlo řešení, které přinese spíše solidaritu, než by země dále rozdělovalo. „Jsem si docela jistá, že toho můžeme dosáhnout," věří si kancléřka.

Podle Jochena Töpfera, odborníka na jihoevropské státy ze Svobodné univerzity Berlín, ale Merkelová celou situaci příliš dramatizuje. „Nemyslím si, že budování hraničních plotů by přímo způsobilo vojenskou konfrontaci. Tyto státy se snaží dostat do EU, a proto chtějí prezentovat svou dobrou image," dodal.

Merkelová se podle něj s největší pravděpodobností snaží vyvolat strach mezi balkánskými zeměmi, čímž se je snaží odradit od stavění bariéry podél svých hranic. Také ale varoval, že by nikdo neměl zlehčovat zhoršující se situaci v oblasti Balkánu a zdůraznil, že boje z roku 1990, jsou "spí, ale nejsou vyřešeny."

„V těchto zemích je velmi rozšířená chudoba a boj o těch několik málo zdrojů, které mají. Pokud se do toho všeho náhle přidá půl milionu uprchlíků, zvýší se napětí, které tu už existuje," varuje Töpfer.

Ve čtvrtek se Merkelová opět sejde s hlavami koalice Sigmarem Gabrielem a Horstem Seehoferem, aby diskutovali na téma tranzitních zón pro uprchlíky. Návrh na to, aby byly žádosti o azyl vyřizovány dříve, než uprchlíci překročí hranice, až dosud ostře odmítal Sigmar Gabriel, vůdce středo-levé sociálně demokratické strany.

 

Zpět

Kontakt

hnutisocialneslabych
karlova studanka 12
Karlova Studánka
79324

73949081

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode