Evropská centrální banka v noci odřízla Řecko od peněz

05.02.2015 11:39

Tvrdý tlak na Atény

Evropská centrální banka ve čtvrtek v noci odřízla Řecko od peněz. Rozhodla o tom na mimořádném nočním zasedání. Krok může znamenat tvrdý tlak na Atény, aby se dohodly, anebo také začátek jejich odchodu z eurozóny.

Evropská centrální banka (ECB) nebude akceptovat dluhopisy řecké vlády jako zástavu za úvěry bankám. ECB tak ruší opatření, které to dosud umožňovalo. Rozhodla o tom Rada guvernérů ECB. Řecké banky tento krok připraví o jeden ze zdrojů financování. Euro na rozhodnutí ECB reagovalo poklesem vůči dolaru o více než jedno procento na 1,1315 USD. 

„Nadále nejsme schopni předpokládat, že do úspěšného konce budou dovedena jednání o záchranném programu s řeckou vládou,“ uvedla ECB ve svém prohlášení, které zveřejnila pozdě ve středu. Americký akciový index DJIA, který před zveřejněním zprávy připisoval 100 bodů, obrátil k poklesu a zavřel u nulové změny. Indexy S&P 500 a Nasdaq pak klesly.

Tlak na řeckou vládu

ECB v prohlášení vysvětlila, že krok je v souladu s pravidly eurosystému (ECB a členské národní centrální banky), ale zdůraznila, že krok nevyřazuje řecké finanční instituce z jejich vztahu s ECB. Peter Boocvar, hlavní analytik americké The Lindsey Group, se pro CNBC nerozpakoval naznačit, že jde o snahu, přimět Řeky ‚k rozumu‘. „Výsledkem bude tlak na depozita, run na řecké banky. A je to vzkazem – pokud Řecko dojde dohody s Trojkou věřitelů (ECB, EU, MMF), pak ECB bezpochyby svou podporu obnoví,“ řekl.

Druhou stranou mince a dokladem toho, že můžeme hovořit o tlaku na řeckou vládu, ale nikoli „hození přes palubu“, je to, že ve středu ráno vydala ECB naopak rozhodnutí, které umožňuje řecké centrální bance přijímat nouzovou likviditu od ECB na pomoc řeckým bankám, pokud to bude třeba. ECB změnou postoje podporuje stabilitu finančního systému, ale poškozuje postavení řecké vlády a vyvíjí na ni tlak.

Mimořádné opatření, které ECB v minulosti vydala a ve středu jeho platnost odvolala, umožňovalo přijímat řecké vládní dluhopisy v rámci eurosystému přes fakt, že jejich ratingové hodnocení je horší, než jaké je standardně vyžadováno.

Rázný vzkaz Draghiho

Rozhodnutí Evropské centrální banky přišlo jen několik hodin poté, co se s prezidentem ECB Mariem Draghim sešel nový řecký ministr financí Yanis Varoufakis a chtěl dosáhnout změny podmínek mezinárodní finanční pomoci. Krok ECB vyznívá jako rychlá a rázná odpověď Maria Draghiho. A je to krok, který ač primárně mířen na řeckou vládu, v každém případě poškodí i řecké banky. Ty si od roku 2010 mohly výměnou za špatně hodnocený kolaterál (řecký dluh) půjčovat přímo od Evropské centrální banky a to za úrokově výhodných podmínek. Nyní budou odkázány na národní řeckou centrální banku a to za podmínek, které budou úrokově horší.

Podle vyjádření guvernéra řecké centrální banky Yannise Stournarase z listopadu loňského roku si řecké banky mohly od ECB půjčovat za úrokovou sazbu 0,05 %, zatímco půjčky v rámci likviditní dohody ELA nesly úrok 1,55 %.

Řecká centrální banka bezprostředně po rozhodnutí ECB uvedla, že má dostatek likvidity na základě mechanismu ELA. Pokud by v budoucnu ECB rozhodla, že úvěrovou linku v rámci ELA zastaví, řecké banky by byly ohroženy. Řecká vláda by jen stěží nalézala zdroje na stabilizaci bankovního sektoru. 

Kdy Řecku dojdou peníze? Dny...

Podle zdrojů, které promluvily pro Bloomberg, v případě, že nebude navýšen limit 15 miliard eur krátkodobých půjček, řecké vládě dojdou finanční zdroje na běžný provoz již 25. února. Podle téhož zdroje bude při očekávaném runu na řecké banky a při váznutí výběru daní v Řecku vláda nového premiéra Tsiprase schopna přežít pozdržováním plateb a příspěvků na sociální zabezpečení jen týdny. Tváří v tvář rozhodnutí, zda se podvolit zahraničním věřitelům, nebo opustit euro, může Řecko stát už v březnu.

Stejně, jako v ECB, ve středu řecký ministr financí Varoufakis narazil také na jednáních s Němci. Kancléřka Merkelová očekává, že Řecko dostojí dohodám o finanční pomoci. Podobná byla odezva německého ministra financí Wolfganga Schäubleho, se kterým Varoufakis jedná dnes.

Řecké ministerstvo financí názor na to, na koho vyvíjí tlak krok ECB, vnímá jinak. Oznámilo, že „ECB vyvíjí tlak na Euroskupinu, aby bezodkladně usilovala o novou a vzájemně výhodnou dohodu mezi Řeckem a jeho partnery" o budoucnosti řeckého dluhu a hospodářských reforem v zemi.

Euroskupina by se Řeckem a jeho snahou o revizi splátek měla zabývat na dnešním zasedání na úrovni náměstků ministrů financí 19 států eurozóny. Podle dokumentu, který na zasedání připravilo Německo, Berlín žádá, aby aby nová levicová vláda v Řecku upustila od slibů, které dala v prvních dnech po svém zvolení a které by znamenaly omezení politiky utahování opasků. Kabinet Alexise Tsiprase by se měl vrátit k úsporným opatřením, na nichž se jeho předchůdci dohodli s mezinárodními věřiteli, stojí v dokumentu, z nějž ve středu citovala agentura Reuters.

Zpět

Kontakt

hnutisocialneslabych
karlova studanka 12
Karlova Studánka
79324

73949081

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode