Francouzský profesor cituje analýzu masakru na Majdanu, kterým vše začalo: Opravdu to nespustil Janukovyč

11.12.2014 11:50

Profesor Jacques Sapir vyučující na pařížské i moskevské univerzitě zkoumá pozadí majdanských událostí a dochází k názoru, že šlo o vyprovokovaný incident. Stojí za ním prý Pravý sektor a další extremistické organizace.

Francouzský profesor cituje analýzu masakru na Majdanu, kterým vše začalo: Opravdu to nespustil Janukovyč
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Přichází jedna ze setnin stále hlídající Euromajdan

 


 

„Současná vláda v Kyjevě trvá na tom, že majdanský masakr, při kterém údajně zemřelo přibližně sto lidí, vyprovokovaly síly bývalého prezidenta Viktora Janukovyče. Taková verze příběhu však vzbuzuje pochybnosti, stejně jako tvrzení odpůrců Janukovyče, jakým způsobem se prezident vzdal své funkce. O možné provokaci jsem psal ve svém textu publikovaném začátkem března. Okolnosti odchodu Janukovyče ze země však doposud nebyly vyjasněny. Je to přitom velmi důležitá otázka," upozorňuje Sapir.

Jacques Sapir je od roku 1996 jedním z manažerů na vzdělávacího ústavu École des Hautes Études en Sciences Sociales v Paříži se zaměřením na sociální vědy. Sapir je považován za předního světového teoretika ekonomie, specializuje se zejména na Rusko, kde rovněž přednáší na Moskevské ekonomické škole. Vedle ekonomického zaměření se rovněž na nejvyšší úrovni zabývá strategickými otázkami v oblasti sovětského a ruského vojenství. Sapir je uznávaný nejenom ve Francii a Rusku, ale i v celosvětovém měřítku. Od roku 1980 Sapir vydal více než dvacet odborných publikací, které jsou zaměřeny na ekonomii, finance a politiku. Vedle toho pravidelně publikuje své studie a odborné články ve specializovaných magazínech.

„Pokud Viktor Janukovyč opustil Ukrajinu o vlastní vůli, potom následná změna vlády nijak nenarušuje ústavní pořádky platné v zemi. Jestliže se tak ale rozhodl z důvodu svého ohrožení, může být taková změna režimu naopak považována za porušení ústavy. To by znamenalo, že následná referenda na Krymu a východní Ukrajině je možné považovat za legitimní," soudí Sapir.

„Ve světle toho, že současná vláda v Kyjevě nemá zájem o objasnění celé této záležitosti, chopili se tohoto úkolu nezávislí experti z oblasti politických věd. Jejich práce byla představena před několika týdny profesorem Katchanovskim na půdě ottawské univerzity. Katchanovski došel při pečlivé analytické práci a zkoumání zdrojů, jež pochází v drtivé většina z promajdanského tábora, k jasnému názoru. Podle jeho mínění operovali odstřelovači zevnitř a jednotky věrné Janukovyčovi pouze opětovaly střelbu. Většina zabitých demonstrantů se tak ocitla v křížové palbě a byla zasažena zezadu, protože před nimi stály policejní jednotky," cituje výsledky zkoumání Katchanovského Sapir.

Profesor Ivan Katchanovski pochází z Ukrajiny, kde v roce 1990 promoval na kyjevské Národní ekonomické univerzitě. Poté absolvoval další stáže v Praze a dále ve Spojených státech, kde získal titul M. A. Ph. D. v oblasti ekonomie. V roce 1997 započal svoji akademickou kariéru na univerzitě ve Virginii jako asistent. Od roku 2010 působí na částečný úvazek jako profesor na univerzitě v Ottawě. Je autorem čtyř odborných publikací zabývajících se historií, ekonomií a politikou Spojených států, Ruska a Ukrajiny. Vedle toho publikoval desítky odborných článků v amerických, kanadských a ukrajinských časopisech.

Katchanovski se podle Sapira ve výše zmíněném dokumentu také zmínil o brutalitě a vydírání, které měly na svědomí speciální jednotky Berkut, jež chránily prezidenta Janukovyče. „To však údajně nastalo až po prvních výstřelech z tábora demonstrantů. Za občanskou válkou a faktickým rozdělením země stojí podle Katchanovského záměrná provokace ze strany krajně pravicového uskupení Pravý sektor. Vyloučena potom není ani spolupráce strany Svoboda a dalších podobně smýšlejících uskupení," popisuje Sapiro.

„Hlavní poštovní úřad byl 20. února okupován Pravým sektorem. Společně s nim se tam tehdy nacházela skupina tvořená radikálními nacionalisty, neonacistickými organizacemi a fotbalovými ultras, kteří se účastnili násilných útoků na prezidentskou administrativu 1. října 2013 a parlament 18. února 2014. Velitel majdanské jednotky potvrdil, že se jeho muži se zkušenostmi z bojové činnosti nacházeli společně v budově konzervatoře. Prohlásil, že tato jednotka byla vybudována se souhlasem Pravého sektoru," cituje další pasáž z Katchanovského analýzy Sapir.

„V jednom americkém dokumentu členové Berkutu potvrzují, že demonstranti na oblečení měli vyšité symboly Pravého sektoru a 19. února je viděli v budově zdejší hudební konzervatoře. Odtud ostřelovali Majdan a podařilo se jim usmrtit několik důstojníku Berkutu. Někteří demonstranti si vzpomněli, že viděli organizované skupiny přicházející ze západní Ukrajiny, jak dorazily 20. února na Majdan a poté se opevnily v budově již zmíněné hudební konzervatoře. Zdá se tedy, že převzetí moci proběhlo v důsledku předem organizovaného masakru, jenž měl celý proces uspíšit," pokračuje Sapir.

Analýza profesora Katchanovského vrhá podle Sapira temný stín na doposud přejímané tvrzení verze příběhu, podle kterého na Ukrajině pouze proběhl „odchod zkorumpovaného prezidenta před rozzlobenými demonstranty“. „Janukovyčova zkorumpovanost ostatně byla známá i ruským politickým představitelům. Ti otevřeně popisovali, jak se jim snažil ukrajinský prezident `prodat` dohodu výměnou za peněžitou sumu určenou pro úzký okruh jeho spolupracovníků. Přesto všechno však byl Janukovyč demokraticky zvoleným prezidentem země," konstatuje Sapir.

„Jestliže se v určitém momentu rozhodla minoritní skupina ve společnosti přikročit k puči, ústavní pořádek země byl nepochybně narušen. Nová vláda se dostala k moci nezákonnou cestou. V současné chvíli tedy panuje v zemi fakticky bezvládí, a nikdo tak nemůže rozhodnout, že referenda o oddělení části území od Ukrajiny jsou nelegitimní," míní Sapir.

„Vzhledem k tomu je skutečně tragédií, že vlády v Evropské unii, zejména ta německá, pošlapaly ústavní principy, na jejichž základech stojí jejich vlastní státy. Je více než nešťastné, že se zapojily do konfrontace s Ruskem kvůli Ukrajině, jež nemá žádnou oporu v zákonech. Mezinárodní vztahy jsou z toho důvodu vážně narušeny. Jak prohlásil 13. listopadu bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger  v rozhovoru pro týdeník Spiegel, tyto vlády se poddaly emocím a od začátku jednají v rozporu se zásadou rozumu," uzavírá Sapir svůj text citací bývalého amerického diplomata.

Takto Sapir v květnu analyzoval tehdejší vývoj ukrajinské krize:

Zpět

Kontakt

hnutisocialneslabych
karlova studanka 12
Karlova Studánka
79324

73949081

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode