Hospodářské noviny: Nejvíce žen má na kandidátce Hnutí sociálně slabých. Volby v pěti grafech: Lidovci nabízejí mladší kandidáty, v TOP 09 vedou muži
14.05.2014 20:36
Volby v pěti grafech: Lidovci nabízejí mladší kandidáty, v TOP 09 vedou muži
Na české politické scéně se dlouhodobě pohybuje mnohem méně žen než mužů a lepší to není, ani co se týče našich zástupců v Evropském parlamentu. V nadcházejících eurovolbách by se to mohlo změnit, ale například TOP 09 nepostavila na volitelné pozice ani jednu ženu.
Z údajů na kandidátkách jednotlivých stran a hnutí vyplývá, že pouze Hnutí sociálně slabých má mezi kandidujícími více žen než mužů, u Strany zelených, Liberálně ekologické strany a Občanů 2011 je podíl vyrovnaný.
Z parlamentních stran propadla TOP 09, kde ženy tvoří pouze 14 procent kandidátů. U lidovců a občanských demokratů to je 21 procent, ČSSD a hnutí ANO mají na kandidátních listinách 32 procent žen. Největší zastoupení žen má hnutí Úsvit se 43 procenty.
V příštích pěti letech bude mít Česká republika v Evropském parlamentu 21 zástupců. Pokud tedy budeme brát prvních pět míst, kde je šance na zvolení největší, rovnou u jedenácti z 38 stran a hnutí nenajdeme žádné ženské zastoupení. Jednou z těchto stran je i TOP 09.
Podle Heleny Langšádlové, místopředsedkyně TOP 09, strana zohledňovala spíše kvalitu kandidátů. "Mrzí mě, že tam ženy nejsou, ale to záleží i na jejich vlastní aktivitě," uvedla Langšádlová. Zavedení kvót se ale podle ní ve straně neplánuje.
ČSSD, ODS i komunisté mají v první pětici pouze jednu ženu. V případě KSČM je ale Kateřina Konečná hned v čele kandidátky. Úsvit, lidovci a ANO mají po dvou ženách. Čtyři strany a hnutí mají ženy dokonce i na předních příčkách.
Pozn.: Strana Občané 2011 označila své kandidáty pořadovými čísly 1 až 4 a poté až 6 a 7. Podíl žen je tedy počítán z prvních čtyř.
U většiny stran ale podíl žen na kandidátkách do europarlamentu oproti předchozím parlamentním volbám vzrostl. Výrazný podíl je vidět u hnutí Úsvit, vysoké procento mají i levicové strany KSČM a ČSSD, nastejno je i ANO. Občanským demokratům, lidovcům i TOP 09 ale podíl žen oproti podzimním parlamentním volbám ještě klesl.
Zajímavý je i věkový průměr
Lidovci prošli postupnou generační obměnou a podle místopředsedy strany Jana Bartoška budou mladší ročníky vidět i v podzimních komunálních volbách. "V rámci KDU přichází mladší generace, která se chce aktivně účastnit a dostává prostor na kandidátkách, protože v tom vidíme budoucnost," řekl.
Podobné věkové rozdíly jsou i na prvních pěti příčkách kandidátek. I zde si lidovci drží průměr 41 let, u komunistů se ale průměrný věk přehoupl až na 55 let. Občanští demokraté mají pětici kandidátů v průměru jen o rok mladší.