Hospodářské noviny: Nejvíce žen má na kandidátce Hnutí sociálně slabých. Volby v pěti grafech: Lidovci nabízejí mladší kandidáty, v TOP 09 vedou muži

14.05.2014 20:36

Volby v pěti grafech: Lidovci nabízejí mladší kandidáty, v TOP 09 vedou muži

Podíl žen na kandidátkách oproti podzimním parlamentním volbám u většiny stran stoupl, přesto ženy tvoří stále menšinu. Na předních příčkách se někde nevyskytují dokonce vůbec. Mezi prvních pět nezařadila ani jednu třeba TOP 09.
 

Na české politické scéně se dlouhodobě pohybuje mnohem méně žen než mužů a lepší to není, ani co se týče našich zástupců v Evropském parlamentu. V nadcházejících eurovolbách by se to mohlo změnit, ale například TOP 09 nepostavila na volitelné pozice ani jednu ženu.

Z údajů na kandidátkách jednotlivých stran a hnutí vyplývá, že pouze Hnutí sociálně slabých má mezi kandidujícími více žen než mužů, u Strany zelených, Liberálně ekologické strany a Občanů 2011 je podíl vyrovnaný.

Z parlamentních stran propadla TOP 09, kde ženy tvoří pouze 14 procent kandidátů. U lidovců a občanských demokratů to je 21 procent, ČSSD a hnutí ANO mají na kandidátních listinách 32 procent žen. Největší zastoupení žen má hnutí Úsvit se 43 procenty.

V příštích pěti letech bude mít Česká republika v Evropském parlamentu 21 zástupců. Pokud tedy budeme brát prvních pět míst, kde je šance na zvolení největší, rovnou u jedenácti z 38 stran a hnutí nenajdeme žádné ženské zastoupení. Jednou z těchto stran je i TOP 09.

 

Podíl žen na kandidátce

Podle Heleny Langšádlové, místopředsedkyně TOP 09, strana zohledňovala spíše kvalitu kandidátů. "Mrzí mě, že tam ženy nejsou, ale to záleží i na jejich vlastní aktivitě," uvedla Langšádlová. Zavedení kvót se ale podle ní ve straně neplánuje.   

ČSSD, ODS i komunisté mají v první pětici pouze jednu ženu. V případě KSČM je ale Kateřina Konečná hned v čele kandidátky. Úsvit, lidovci a ANO mají po dvou ženách. Čtyři strany a hnutí mají ženy dokonce i na předních příčkách.

Podíl žen na kandidátce (místa 1 až 5)

 

Pozn.: Strana Občané 2011 označila své kandidáty pořadovými čísly 1 až 4 a poté až 6 a 7. Podíl žen je tedy počítán z prvních čtyř.

U většiny stran ale podíl žen na kandidátkách do europarlamentu oproti předchozím parlamentním volbám vzrostl. Výrazný podíl je vidět u hnutí Úsvit, vysoké procento mají i levicové strany KSČM a ČSSD, nastejno je i ANO. Občanským demokratům, lidovcům i TOP 09 ale podíl žen oproti podzimním parlamentním volbám ještě klesl. 

Podíl žen na kandidátce

 

V současné době je v europarlamentu pouze pět Češek.
 

Zajímavý je i věkový průměr 

 
Zde jsou velké rozdíly: od průměrného věku 33 let u České strany regionů po 63 let u Klubu angažovaných nestraníků. Možná překvapivě nejmladší kandidáty z parlamentních stran mají lidovci s průměrným věkem kandidátů 41 let. Jejich voliči jsou přitom většinou starší ročníky. Za nimi jsou ODS, ANO a Úsvit s věkem 44 let. Kandidáti TOP 09, ČSSD a komunistů jsou v průměru ještě o dva roky starší. 

Průměrný věk kandidátů strany

Lidovci prošli postupnou generační obměnou a podle místopředsedy strany Jana Bartoška budou mladší ročníky vidět i v podzimních komunálních volbách. "V rámci KDU přichází mladší generace, která se chce aktivně účastnit a dostává prostor na kandidátkách, protože v tom vidíme budoucnost," řekl. 

Podobné věkové rozdíly jsou i na prvních pěti příčkách kandidátek. I zde si lidovci drží průměr 41 let, u komunistů se ale průměrný věk přehoupl až na 55 let. Občanští demokraté mají pětici kandidátů v průměru jen o rok mladší. 

Průměrný věk kandidátů strany (místa 1 až 5)

 

Zpět

Kontakt

hnutisocialneslabych
karlova studanka 12
Karlova Studánka
79324

73949081

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode