Insolvenční soudci a správci tunelují firmy

30.07.2014 18:41

Velmi dramatickou situaci v České republice, kdy desítky až stovky tuzemských firem končí v rukou skupin insolvenčních správců a insolvenčních soudců, bude dnes (pondělí) řešit Plenární schůze Rady hospodářské a sociální dohody (tripartity). Na problém upozornil Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) a TOP již v polovině června!
 
Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR podporuje postoj SP ČR, s nímž bude na tripartitě vystupovat společně.
 
Konkrétní zveřejněný příklad se dotýkal firmy viceprezidenta SP ČR Pavla Juříčka MORA – TOP. Téma mělo i díky TOP Týdeníku Občanské Právo silnou mediální odezvu a na zveřejněné informace reagovalo mnoho zástupců firem. „Dostávám stovky podpůrných e-mailů od podnikatelů, ale i od poctivých insolvenčních správců a soudců, kteří žádají zlepšení situace a oddělení zrna od plev,“ uvedl Pavel Juříček. Podle něj je existence řady firem ohrožována insolvenčními správci a s nimi spřízněnými osobami zejména v Olomouckém kraji, Brněnském kraji a Ústeckém kraji.
 
Zástupci SP ČR v čele s jeho prezidentem Jaroslavem Hanákem a viceprezidentem Pavlem Juříčkem již o tomto významném problému a možnostech jeho řešení jednali s ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou a ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem. Pětihodinové jednání proběhlo i s prezidentem republiky Milošem Zemanem.
 
Další fází je nynější jednání v rámci tripartity a požadavek participace na řešení ze strany ministerstva vnitra. Počátkem září má být vyhodnoceno, jak resorty spravedlnosti a vnitra v nápravě stavu postoupily.
 
SP ČR chce také spolupracovat s Bankovní asociací. Podle zjištění společnosti Insolcentrum totiž převážná část peněz firem v insolvenci nekončí u věřitelů či firem, nýbrž u insolvenčních správců a osob s nimi spojených. Zajištěných věřitelů bylo v roce 2012 uspokojeno jen 16 %, nezajištěných věřitelů dokonce jen 2,5 %. „Z těchto údajů je zřejmé, kde peníze končí,“ upozorňuje Juříček.
 
Zkušenosti viceprezidenta SP ČR Pavla Juříčka a dalších podnikatelů ukazují, že zásadní nedostatky jsou v důsledném využívání a uplatňování existujících právních prostředků. SP ČR požaduje proto některá krátkodobá a dlouhodobější opatření. Patří mezi ně důslednější uplatňování kárných prostředků vůči soudcům. Již od roku 2002 sice existuje institut kárného řízení vůči soudcům, jehož nejpřísnějším výsledkem může být i odvolání z funkce soudce. Kárná řízení proti soudcům jsou ale podle názoru podnikatelů mnohdy příliš „kolegiální“ a efektivita kárných řízení nízká. Od roku 2009 byl z funkce odvolán pouze jediný soudce.
 

Další návrhy SP ČR budou předloženy na tripartitě.

Zpět

Kontakt

hnutisocialneslabych
karlova studanka 12
Karlova Studánka
79324

73949081

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode