Islamistický převrat v Turecku: Děsivá čísla a to je teprve začátek…

26.07.2016 17:22

Vůdce Turecka Recep Tayyip Erdoğan

Vůdce Turecka Recep Tayyip Erdoğan, 23. 7. 2016

Původní přesvědčení, že v Turecku proběhl neúspěšný pokus o vojenský státní převrat, bere za své. Vojenská operetka – při níž zahynulo 270 lidí, včetně 24 povstalců – byla jen preludiem k totálnímu převzetí moci stávajícím prezidentem Erdoganem, tento převrat má zdrcující úspěch a stále ještě probíhá. Jaké bude Turecko za rok či za dva dnes můžeme jen hádat, ale přebírání moci stranou jediného muže je srovnatelné s leninským bolševickým převzetím moci v Rusku v roce 1917, hitlerovským nacistickým nástupem k moci v Německu v roce 1933 či gottwaldovským komunistickým převratem v Československu v roce 1948.

 

To, že pokus o vojenský převrat byl značně zpackaný, je mimo diskusi. Povstalci oznámili převrat večer, kdy turecká města jsou plná lidí, takže Erdogan a jeho vláda dokázali rychle zmobilizovat své stoupence do ulic. Nebyla efektivně ovládnuta média. Neslané nemastné oznámení o převratu přečetla v televizi vyděšená moderátorka, nevystoupil žádný charismatický představitel armády, který by plamenným projevem burcoval veřejnost na podporu armády proti islamistické vládě, popisoval veškeré její skutečné i domnělé chyby a zločiny a sliboval lepší budoucnost. Oproti veškerým pravidlům úspěšného převratu nebyli zatčeni (eventuálně ihned zastřeleni) vedoucí státní představitelé a představitelé ozbrojených sil, kteří se nepostavili na stranu převratu.

Protireakce byla a je oproti tomu rychlá, tvrdá a rozsáhlá.

Recep Tayyip Erdogan ze zosnování pokusu o převrat obvinil – ač to ve spojení s ostře sekulární tureckou armádou nedává smysl – svého bývalého islamistického mentora Fethullaha Gülena, který dnes žije v exilu v USA a začal celé Turecko „čistit“ od kohokoliv, kdo má s převratem – nebo jen Gülenem – něco společného.

Po týdnu od potlačení převratu je čas na první rekapitulaci Erdoganových kroků.

V celém Turecku byl ve čtvrtek 21. července 2016 vyhlášen výjimečný stav. Erdogan získal oprávnění vládnout pomocí dekretů.

Místopředseda vlády Numan Kurtulmuş oznámil, že Turecko dočasně odstupuje od Evropské úmluvy o lidských právech. Současně nejvyšší státní představitelé včetně prezidenta naznačují, že vyjdou vstříc „přání národa“ a obnoví trest smrti, který by měl postihnout vůdce pokusu o převrat. Co na tom, že retroaktivně.

V sobotu 23. července 2016 Erdogan vydal první dekret, kterým nařídil zavření 15 vysokých škol, 1.043 soukromých škol a 109 studentských kolejí, 1.229 nevládních organizací a rad, 19 odborových organizací a 35 zdravotnických výzkumných středisek. Erdogan dekretem současně prodloužil možnost zadržovat podezřelé bez vznesení obvinění až na 30 dní.

represe v Turecku, oficiální infografika Anadolu Agency

Turecký prezident nepřímo obvinil USA z odpovědnosti za pokus o převrat tím, že na jejich území smí Fethullah Gülen žít a nevybíravě se domáhá jeho vydání do Turecka.

V zemi probíhají mohutné čistky, které už postihly – podle údajů oficiálních tureckých státních médií – před 60.000 vojáků, příslušníků policie a tajných služeb, soudců, státních zástupců i učitelů. Ti byli v lepším případě jen vyhozeni ze zaměstnání, v horším případě zatčeni.

Ze státních škol bylo podle slov samotného Erdogana propuštěno přes 22.000 učitelů, dalším 21.000 učitelů soukromých škol byly odebrány licence opravňující k učení.

Turecká vysokoškolská rada (YÖK) zakázala až do odvolání všem akademickým pracovníkům cestovat do zahraničí a vyzvala univerzity, aby zpět do Turecka povolaly své zaměstnance, kteří jsou nyní na zahraničních stážích.

Podle ministra spravedlnosti Bekira Bozdage bude v listopadu jmenováno 3000 soudců a státních zástupců – z toho bude 800 stávajících a 2200 „schopných absolventů právnických škol.“

Ve vazbě bylo podle sobotních slov tureckého prezidenta nejméně 13.165 lidí, z toho 8.838 vojáků, včetně 126 generálů a admirálů, 2.101 soudců a státních zástupců, 1.485 policistů, 52 představitelů místní správy.

Dnes byly vydány zatykače na 42 novinářů.

Rozpuštěna byla prezidentská stráž s tím, že „už není potřeba.“ Pro podezření z podílu na pokusu o převrat bylo zatčeno 283 z 2.500 jejích příslušníků.

Dnes bylo oznámeno zahájení čistek mezi zaměstnanci tureckého ministerstva zahraničí a turecké zahraniční diplomatické služby, kteří se pomocí „podvodů při přijímacích testech“ měli jako agenti Fethullaha Gülena vetřít do státní služby.

čistky mezi zaměstnanci ministerstev, stav k 22. 7. 2016; oficiální infografika Anadolu Agency

Už jen perličkou je prohlášení ministra spravedlnosti Bekira Bozdaga, že trestně stíhán bude každý, kdo tvrdí nebo naznačuje, že pokus o vojenský převrat byl zinscenován vládou, protože takový člověk „se na puči musel podílet.“

A při pohledu na krvavé šrámy na tvářích, ztrhané rysy či ovázané uši na oficiální fotografii zatčených údajných vůdců převratu – kteří byli zatýkáni v plném zdraví – už se člověk může jen pousmát Bozdagovu prohlášení, že „nedošlo k žádným mučením ani napadení zadržených ve vazbě.“

zatčení turečtí generálové, uprostřed vepředu údajný vůdce pokusu o převrat generál Akın Öztürk - stopy po mučení jsou zřejmé; foto: Anadolu Agency

zatčení turečtí generálové, uprostřed vepředu údajný vůdce pokusu o převrat generál Akın Öztürk – stopy po mučení jsou zřejmé; foto: Anadolu Agency

údajný vůdce pokusu o převrat Akın Öztürk; foto: Anadolu Agency

údajný vůdce pokusu o převrat Akın Öztürk – stopy po týrání viditelné; foto: Anadolu Agency

údajný vůdce pokusu o převrat generál Akın Öztürk - stopy mučení viditelné; foto: Anadolu Agency

údajný vůdce pokusu o převrat generál Akın Öztürk – stopy mučení viditelné; foto: Anadolu Agency

Rychlost, efektivita a rozsah protiúderu vzbuzují i u velmi neutrálního pozorovatele dojem, že se jednalo o předem připravený krok. Jednou z možností je, že turecký režim pokus o vojenský převrat zinscenoval. Druhou, že se o chystaném převratu včas dozvěděl a rozhodl se jej nechat propuknout a pak využít.

Paradoxně tak ti, kdo chtěli Turecko zachránit jako západní sekulární zemi, sehráli roli v jeho zkáze.

Zpět

Kontakt

hnutisocialneslabych
karlova studanka 12
Karlova Studánka
79324

73949081

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode