Jan Veleba se ptá: Co slavil Zaorálek a spol na Majdanu?

28.02.2015 14:31

Jan Veleba se ptá: Co slavil Zaorálek a spol na Majdanu?

"Další dějství, které nešťastnou Ukrajinu čeká, budou občanské nepokoje v západní části. K tomu přibude spirála nových sankcí proti Rusku politiků EU a USA, neználků, kteří neznají dějiny," předvídá senátor Jan Veleba. 

"Před rokem, 20. února 2014 byla podepsaná dohoda ministrů zahraničí Francie, Německa a Polska s tehdejším ústavně zvoleným ukrajinským prezidentem Janukovyčem, podle které se měly ukrajinské záležitosti řešit smírnou cestou. Den nato, 21. února byl proveden státní převrat, prezident Janukovyč uprchl ze země, z parlamentu byli vyhnáni poslanci hájící zájmy východních regionů Ukrajiny, na Majdanu neznámí ostřelovači vyvolali krveprolití, jehož původci nebyli vypátráni a společenské masy se daly do pohybu, který skončil občanskou válkou na východě," připomněl na svých webových stránkách výročí senátor Jan Veleba.


"Po roce proběhl v Kyjevě za bezprecedentních bezpečnostních opatření vzpomínkový pochod politiků EU, prý „pochod důstojnosti“, který měl připomenout loňský 21. únor v Kyjevě. Za naši republiku, tedy za menšinu občanů, která dění na Ukrajině a oficiální překrucování faktů schvaluje, pochodoval ministr zahraničí Zaorálek. Je velmi zvláštní, že zpravodajsky byla tato událost pokryta jenom minimálně, řekl bych dokonce, že by to šlo srovnat se zpravodajským pokrytím cest prezidenta Zemana po krajích, které je na hranici bojkotu. A tak bych doporučil České televizi, aby svůj nedostatek dohnala a panu ministru dala prostor, aby se s námi o svoje zážitky podělil. On je velmi výřečný a jistě nám rád vysvětlí co vlastně v Kyjevě slavil a za čí důstojnost pochodoval," radí Jan Veleba.


Velebův pohled na  vývoj na Ukrajině od majdanového převratu 21. února 2014 

• Na východě země proběhla občanská válka, jejímž účtem je zničená země, přes 5600 mrtvých, 14000 zraněných a přes milion utečenců

• V politickém spektru se viditelně etablovaly neofašistické struktury a nikomu to nevadí

• Za rok, co je u moci nová vláda, byla národní měna hřivna znehodnocena víc než třikrát, kurz se zvýšil z 8 hřiven za dolar na 27 a dál se zvyšuje.

• Potraviny za rok zdražily v průměru téměř o 25%. Ceny za zdravotnické služby se zvýšily o 17-30%, růst jízdného činil téměř 42%. Nájemné a poplatky za elektřinu, plyn a vodu se zvýšily o 34,3%. V letošním roce ceny rostou dál a bude mnohem hůř.

• Podle údajů Národní banky se v souladu s programem MMF o poskytnutí finanční pomoci Ukrajině plánuje značné zvýšení poplatků pro obyvatelstvo – plyn o 280%, a teplo asi o 66%, což zvýší inflaci na 25%.

"Tolik suchá čísla a fakta rámující divadelní panoptikum nedělního pochodu našich evropských politiků, kteří se svojí nezodpovědnou politikou na tomto vývoji podepsali a nesou za něj spoluzodpovědnost. Prý to byl „Pochod důstojnosti“. Ptám se – jaké důstojnosti, čí důstojnosti? Milionů zbídačelých Ukrajinců, nebo truchlících ukrajinských matek nad svými padlými syny, nebo snad důstojnosti poražené ukrajinské armády? " ptá se senátor.

"Problém ale je, že negace a zmar Ukrajiny nekončí a že podle mne ani není na brzký konec žádná naděje. Není naděje z pohledu politického vývoje na samotné Ukrajině, není naděje ani z pohledu politických schopností vůdců EU a USA. Po vskutku komediálním sobotním pochodu evropských politiků se chystá nejtvrdší neofašistické jádro Pravý sektor na 25.2. na „Pochod pravdy, pochod pravých“. Přichází prý čas zúčtování! S kým? No přece s prezidentem Porošenkem a současnou vládou. „ONI slibovali, že budou bojovat s korupcí. ONI slibovali lustrace. ONI z nás udělali žebráky. ONI zničili naši víru ve spravedlnost. ONI zabili pravdu,“ to jsou výmluvná hesla Pravého sektoru," uvádí dál Jan Veleba k situaci na Ukrajině.

"Další dějství, které nešťastnou Ukrajinu čeká, budou občanské nepokoje v západní části. K tomu přibude spirála nových sankcí proti Rusku politiků EU a USA, neználků, kteří si před začátkem asociačních námluv neprovedli analýzy, kteří neznají dějiny a tudíž ničeho jiného nejsou schopni – šéf výboru pro EU britské Sněmovny lordů, lord Tugendhat: „Jak ve Velké Británii, tak v EU chyběla schopnost rozhodné analýzy. Vedlo to ke katastrofálnímu nepochopení nálady Kremlu před krizí“. Proti tomu půjdou odpovědi Putina, jehož podpora ze strany Rusů se stane téměř absolutní. Už teď dosahuje skoro 90% a masy Rusů nenávidí strůjce sankcí. Tato amatérská vabank politika nemůže přinést nic dobrého," uzavřel svůj komentář Jan Veleba.

Zpět

Kontakt

hnutisocialneslabych
karlova studanka 12
Karlova Studánka
79324

73949081

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode