„Dnešní (úterní) ztráta je spojena s bodnutím do našich zad, za nímž stojí komplici teroristů. To, co se dnes stalo, nemohu charakterizovat jinak,” míní ruský prezident.

Putin zároveň zdůraznil, že Ruský stroj Turecko nijak neohrožoval.

„Je to každopádně tak, že naši piloti ani náš stroj nepředstavovali ohrožení pro Tureckou republiku. O tom nemůže být pochyb. Účastnili se operace proti Islámskému státu,“ řekl Putin během jednání s jordánským králem Abdulláhem II.

Atašé na koberečku

Rusové už si kvůli sestřelení svého stroje předvolali tureckého vojenského přidělence, který by měl podat vysvětlení na ruském ministerstvu obrany, napsala agentura TASS.

„Rozumím tomu, že má každá země své regionální zájmy, a vždycky jsme to respektovali, ale nikdy nebudeme tolerovat zločiny, jako ten dnešní. Doufám, že mezinárodní komunita najde sílu, aby čelila tomuto společnému nepříteli - terorismu,“ dodal ruský prezident.

Hořící ruský Suchoj Su-24

Hořící ruský Suchoj Su-24

FOTO: Reuters

Ankara svolala schůzku NATO

Suchoj ruského letectva byl sestřelen raketou vzduch-vzduch odpálenou z tureckého stroje F-16. A zatímco Ankara trvá na tom, že ruské letadlo narušilo turecký vzdušný prostor, Moskva to popírá a tvrdí, že má pro to důkazy. [celá zpráva]

Incidentem se bude zabývat také Severoatlantická aliance, které je Turecko členem. Ještě během úterý by se měla na žádost Turecka mimořádně sejít Severoatlantická rada, tedy nejvyšší orgán NATO. [celá zpráva]

Severoatlantická aliance už vydala prohlášení, že situaci „bedlivě sleduje“ a, že se v 17 hodin v Bruselu uskuteční „informační schůzka“ ambasadorů.