Je třeba se donekonečna omlouvat sudetským Němcům?

20.05.2016 16:17

Je třeba se donekonečna omlouvat sudetským Němcům?

Tři tisíce sudetských Němců, kteří se v neděli sešli v Norimberku, uvítaly ovacemi vystoupení českého ministra kultury Daniela Hermana. Ten promluvil na podobném sjezdu jako první ze členů české vlády. Ve své vlasti ovšem sklidil ministr jen málo potlesku, jeho čin vyvolal nejednoznačnou reakci.

Pro Sputnik situaci komentoval senátor Jan Veleba.

 

Jan Veleba: Můj názor je celkem jednoznačný. Ministr Herman by měl odstoupit ze své funkce, to jeho vyjádření, a zejména osloveni sudetských Němců "milí krajané" mně osobně pobuřuje. A on tím vlastně jakoby legitimizuje to, co sudetští Němci dělali před druhou světovou válku a během války. Byla to pátá Hitlerova kolona v Československu a měli velký podíl na rozbití Československa, a tím vlastně prostě i na zahájení druhé světové války.

Sputnik: Od války už uplynulo víc než 70 let. Dnes má Česko v historii nejlepší vztahy s německými sousedy. Třeba chtěl ministr pouze posílit tyto vztahy, ukázat, že česká vláda odmítá princip kolektivní viny? Mluvil před novou generací Němců...

Podle mého názoru, jestliže říkal na tomto shromáždění "milí krajané", tak určitě nemluvil k nové generaci. Ti krajané nejsou nová generace. Ti krajané jsou bývalí sudetští Němci. Takže jenom opakuji, že pro mne je to nepřijatelné.

Je vůbec nutné omlouvat se za činy svých předků? Víme, že Obama se v Japonsku za bombardování Hirošimy omlouvat nehodlá.

My jsme se už omluvili ústy Havla hned po revoluci, tak je zbytečné se k tomu vracet, protože sudetští Němci (opakuji), to je pátá kolona Hitlera a sehráli neblahou roli při rozbiti Československá, vyhnání českého obyvatelstva z pohraničí v roce 1939. Takže není třeba se k tomu neustále vracet. Já hodnotím čin ministra Hermana v Norimberku velmi negativně. Podle mého názoru by neměl byt takový ministr v české vládě.

 

Zpět

Kontakt

hnutisocialneslabych
karlova studanka 12
Karlova Studánka
79324

73949081

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode