Svědkyně z místa reportérovi agentury Reuters popsala, že po výbuchu viděla lidské ostatky. „Výbuch byl velmi hlasitý, až jsme se otřásli. Utíkali jsme pryč a viděli jsme části těl," citovala agentura zaměstnankyni blízkého starožitnictví.

Záchranáři u místa výbuchu v centru Istanbulu

Záchranáři u místa výbuchu v centru Istanbulu

FOTO: Kemal Aslan, Reuters

Policie zajistila místo výbuchu u Modré mešity ve čtvrti Sultanahmet v Istanbulu.

Policie zajistila místo výbuchu u Modré mešity ve čtvrti Sultanahmet v Istanbulu.

FOTO: Murad Sezer, Reuters

Policisté místo v obavě z dalších explozí zajistili. Turecké úřady potvrdily dřívější spekulace médií, že v centru Istanbulu nejspíš zaútočil sebevražedný atentátník.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu kvůli útokům svolal bezpečnostní radu státu:

Snímek z jednání bezpečnostní rady

Žádné informace o obětech mezi Čechy

Ve městě jsou i čeští turisté. Jestli však byli explozí nějak ohroženi, zatím není známo.

„V Istanbulu je něco kolem stovky českých turistů, ale zatím nemáme zprávy o tom, že by někoho výbuch zasáhl,“ řekl České televizi Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří ČR. Podle něj však Češi často město používají jako křižovatku k dalším cestám.

České úřady prozatím nemají informace, jestli byli na místě nějací čeští občané.

„Můžeme potvrdit, že na místě výbuchu je deset mrtvých a patnáct zraněných, kteří byli rozvezeni do několika nemocnic. Mezi oběťmi a zraněnými jsou občané cizí národnosti. V tuto chvíli máme potvrzeno, že jsou mezi nimi Němci a Norové, ale zda jsou mezi nimi nějací Češi, to nemůžeme potvrdit, ani vyvrátit,“ řekla Novinkám Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva zahraničních věcí.

Student Agency svolává své pasažéry

Český přepravce Student Agency se snaží kontaktovat pasažéry, které do Istanbulu dopravil.

„V Istanbulu jsou desítky klientů, kteří si zakoupili letenky u Student Agency a do destinace cestovali individuálně na pracovní nebo soukromé cesty. Jsme ve spojení s leteckými dopravci a čekáme na jejich stanovisko,” uvedla v tiskovém prohlášení mluvčí společnosti.

Dodala, že ministerstvo je v kontaktu s generálním konzulátem v Istanbulu, které je ve spojení s úřadem guvernéra v Istanbulu, který má na starosti informování, ale dosud informoval spíše sporadicky.

Panují obavy z dalších útoků

Německé ministerstvo zahraničí v souvislosti s explozí vyzvalo občany pobývající v Turecku, aby se nezdržovali na místech, kde se shromažďuje více lidí.

Panují prý důvodné obavy, že na území Turecka v brzké době dojde k dalším útokům a násilným střetům.

V tuto chvíli není jasné, kdo za útokem stojí.

Čtvrť Sultanahmet leží v evropské části města a nachází se v něm Modrá mešita či chrám Boží moudrosti.

Ankarou loni v říjnu otřásly dva bombové útoky sebevražedných atentátníků z Islámského státu, při nichž džihádisté povraždili více než sto lidí. V červenci zase při útoku IS poblíž hranic se Sýrií zemřelo třicet lidí.

Kromě džihádistů ale v Turecku v minulosti opakovaně zaútočila také krajní levice a turecká armáda se v poslední době znovu potýká s ozbrojenci separatistické Strany kurdských pracujících (PKK). K úternímu útoku se zatím nikdo nepřihlásil.