Kalousek promluvil v televizi o vládě a Zemanovi. Takhle to dopadlo

12.12.2014 09:00

Praha - Místopředseda TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek se domnívá, že mezi názory prezidenta a koaliční vlády Bohuslava Sobotky není až tak velký rozdíl. Příklady, které uvedl v pořadu Události, komentáře, našel například v zahraniční politice.

 
Kalousek promluvil v televizi o vládě a Zemanovi. Takhle to dopadlo - anotační foto

Miroslav Kalousek /TOP 09/, první místopředseda strany
 

 

Kalousek na úvod přiznává, že to v minulosti mezi Hradem a vládou skřípalo, což se podle něj nedá odladit jinak, než vzájemným se setkáváním. Velké rozdíly mezi stanoviskem premiéra a stanoviskem prezidenta ale nevidí. "Pan prezident otevřeně říká, že sankce by se měly zrušit. Pan premiér otevřeně říká, že nic nepřinášejí. Přitom jsme země Evropské unie, která ty sankce uplatňuje. A podle našeho názoru jsou nezbytné a svůj efekt přinášejí. Takže tam není zas tak dramatický rozdíl," uvedl.

"O výrocích pana prezidenta v Číně, které jsme pokládali za skandální, jsem já osobně interpeloval pana premiéra s argumentací, že odpovědná za zahraniční politiku je vláda a pan prezident je neodpovědný z ústavy, a co hodlá vláda s těmito výroky dělat? A pan premiér mi odpověděl velmi upřímně, pro nás ovšem dost děsuplně, že výroky pana prezidenta v Číně byly plně v souladu s českou zahraniční politikou. Takže já se spíš obávám, že stanovisko vlády a pana premiéra je velmi blízko ke stanoviskům pana prezidenta. A obojí je pro nás, teď mluvím za TOP 09, zcela nepřijatelný koncept," dodal Kalousek.

"Jestliže premiér říká otevřeně, že sankce nic nepřinesly, a prezident říká otevřeně, že je pro zrušení sankcí, tak mezi těmi výroky není zase až tak dramatický rozdíl. Takže já tam ty dramatické rozdíly nevidím, bohužel, já bych si přál, aby můj předseda vlády byl daleko spolehlivějším spojencem našich západních partnerů. Ale zatím to tak nevypadá," upřesnil následně exministr.

Žádné velké rozdíly v zahraničněpolitických vyjádřeních mezi vládou a panem prezidentem nevidí a to je podle jeho slov to, co mu nesmírně vadí. "Zaprvé jsem přesvědčen, že to znejisťuje naše západní partnery v Evropské unii i v rámci NATO. Zadruhé si myslím, že země, která zažila čtyřicetiletou okupaci a sféru vlivu východního agresora, by měla být mezi těmi prvními vedle Polska a pobaltskými republikami, které upozorňují na to riziko, které tady ještě, které tady stále existuje. A zatřetí, koncept zahraniční politiky a její priority tady 20 let byl konzistentní a kladl na jedno z předních míst ochranu svobody a lidských práv. V tom jsme si vydobyli v rámci zahraniční politiky mimořádnou autoritu. A tím, že jsme měli mimořádnou autoritu v nějaké oblasti, tak jsme měli svoji zahraničněpolitickou váhu. Byli jsme zajímaví.," dodal Kalousek.

Výroky pana premiéra i pana prezidenta podle něj do značné míry odbíhají od tohoto konceptu a znejisťují okolí. "Kdyby se takhle chovala velmoc, že po 20 letech začne měnit své priority, tak všechny ostatní státy zpozorní a budou to vnímat jako riziko, protože my nejsme velmoc a nikdo se nás nemusí bát, tak prostě jenom naše zahraniční politika přestala být zajímavou a s ní jsme přestali být zajímaví i my. Je to škoda, protože 20 let práce pravicových i levicových vlád, práce, kterou založil Jiří Dienstbier starší, Václav Havel a řada dalších, ta práce je dnes devalvována naprosto zbytečně a nikdo nám nerozumí, podle díky tomu, jak se chovají pan prezident a svým způsobem i pan premiér," tvrdí Kalousek.

Podotýká, že to není pouze názor opozice. "Ony to bohužel píšou prestižní zahraniční média, všímají si toho významní zahraniční politici. Naši přátelé z Evropské lidové strany se nás v podstatě neustále ptají, proboha, co to děláte, proč se odchylujete od dlouhodobé koncepce zahraniční politiky. Naši dlouholetí partneři nám prostě přestali rozumět, protože jsme se začali chovat jinak. To prostě ten koncept naší zahraniční politiky a ty signály, které vysíláme, jsou prostě jiné, než byl ten svět 20 let zvyklý. To je prostě fakt a je to chyba," domnívá se místopředseda TOP 09.

"Když prezident republiky jako jediná hlava státu Evropské unie jede na Rhodos za kamarádem Putinem, který byl dlouholetým agentem KGB, a tam prohlašuje, že sankce jsou potřeba zrušit, a to samé pak opakuje na jiné půdě. A pan premiér mu přizvukuje, že sankce nic nepřinesly, no, tak samozřejmě že to naše partnery znejistí," uzavřel Kalousek.

Zpět

Kontakt

hnutisocialneslabych
karlova studanka 12
Karlova Studánka
79324

73949081

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode