Dvaašedesátiletý muž se na svůj čin zřejmě dobře připravil. Protože vlastnil zbrojní průkaz, uměl zacházet se zbraněmi a dvě si vzal také do restaurace Družba, kde zhruba hodinu po poledni zabíjel. Posléze obrátil zbraň proti sobě.

Sedm mužů, jedna žena a útočník - sebevrah. V restauraci zahynulo devět lidí
Šikanují mě, vyřídím si to po svém, volal před útokem střelec do TV Prima
Vypadalo to tam jako na jatkách, řekl svědek masakru v Brodě
Zeman i Sobotka jsou šokováni útokem v Uherském Brodě 
Starosta Uherského Brodu: Promýšlím způsob, jak pomoci pozůstalým obětí střelby
Střelba v Uherském Brodě obsadila hlavní místa ve světových médiích

O tom, že se na čin připravil, svědčí i telefonát do TV Prima, kde reportérovi chvíli před vraždami řekl, že ho lidi šikanují, ubližují a on si to s nimi vyřídí. [celá zpráva]

Muž všechny své oběti střelil podle České televize do hlavy. Zabil je krátce poté, co přišel do restaurace. Server deníku Blesk uvedl, že po střelbě mluvil s policejním vyjednavačem, kterému lhal, že jsou všichni uvnitř živí. Policejní speciální jednotka tak dovnitř pronikla zhruba až po dvou hodinách.

Zásah v Uherském Brodě

Zásah v Uherském Brodě

FOTO: Foto Kastner

Muž bydlel asi kilometr od místa tragédie, je ženatý a sousedé o něm i jeho manželce mluví jako o nervově labilních lidech.

Podle sousedů bere manželka pachatele léky, často si je ovšem zapomene vzít a dá si pivo. „Potom řve na ulici a plive na lidi, které také udává,“ řekl Právu jeden z místních.

Pracoval jako elektrikář 

Pachatel byl asi deset let nezaměstnaný, dříve pracoval jako elektrikář. Snažil se starat o svou manželku. Jeho otec pravděpodobně pracoval ve zbrojovce, takže střelec měl vztah ke zbraním po celý život.

Policisté před restaurací Družba

Policisté před restaurací Družba

FOTO: Aleš Fuksa, Právo

Útočník byl podle svědků zvláštní. „Choval se jako psychopat, mnohdy nabádal ženu, aby se chovala nepříčetně a řádila na ulici. Vyhýbali jsme se jim obloukem. Já jsem s ním dřív dělal a vždycky to byl uzavřený člověk, ale dřív se s ním dalo vyjít,“ řekl jeden ze sousedů.

Dům, kde bydlel šílený střelec.

Dům, kde vrah bydlel.

FOTO: Aleš Fuksa, Právo

Podle reportéra Práva stojí před domem, kde útočník žil, policejní auto a dům je obehnaný páskami.

Manželka podle hlídkujících policistů zatím neví, co se stalo. Nechce je pustit dovnitř, dokud nepřijde manžel. „Hlídka pravděpodobně čeká na kriminalisty, kteří přijedou s povolením k domovní prohlídce,“ hlásil vpodvečer redaktor Práva.