Lékaři chtěli prohlásit exprezidenta Klause za blázna

21.12.2014 12:21

Případ chystaného plánu několika lékařů proti exprezidentu republiky Václavu Klausovi má na stole státní zastupitelství. Prověří, zda se lékaři nedopustili sabotáže ve stádiu přípravy.

Lékaři Jan Hnízdil a Martin Jan Stránský (kandidát do PSČR za Věci veřejné) připravovali v roce 2010 na podzim s řadou svých kolegů  plán, jak svrhnout prezidenta republiky tím, že ho nechají zbavit způsobilosti k právním úkonům.

Lékaři zneužili své profese, když prezidenta chtěli pomocí zfalšovaných posudků prohlásit za psychicky nemocného a tudíž nezpůsobilého vykonávat prezidentský úřad.

Když se jejich plán provolalil poté, co někdo ze skupiny lekařů, se kterými své plány konzultovali, korespondenci vynesl, snažili se celou věc bagatelizovat a pozornost odpoutat obviněním prezidentova tajemníka Ladislava Jakla, že jim osobní korespondenci ukradl.

Redakce Prvnizpravy.cz jako první o skandálním plánu informovala sérií tří článků. Lékaři se po jejich zveřejnění ohradili a autorovi článků vyhrožovali právními kroky, které i později realizovali.


 


Autorství dopisů ale nepopřeli a na svém plánu dosud nevidí nic špatného. Naopak, tvrdí, že jejich debata byla oprávněná. „Korektní diskuzi, týkající se osobnostní integrity některých našich politických představitelů a míry jejich schopnosti odpovídat za svoje činy, považujeme za naprosto legitimní a nanejvýš aktuální,“ tvrdí.

Redaktora Prvnizpravy.cz navíc obvinili, že korespondenci ukradl, třebaže tento ji získal od anonymního zdroje.

Korespondence lékařů je navíc natolik závažná, že vzbuzuje podezření z přípravy trestného činu sabotáže či dokonce vlastizrady. Redaktor serveru Prvnizpravy.cz proto, jak mu ukládá zákon, celou korespondenci lékařů spolu s trestním oznámením na neznámého pachatele předal státnímu zastupitelství, aby celou věc prošetřilo.

Plán kritizují režisér i psychiatr

Plán lékařů si mezitím vysloužil i řadu kritiky od různých osobností veřejného života.

„Spiklenci se tímto záměrem hrubě dotkli prezidentovy osobní důstojnosti, připravovali brutální zásah do jeho osobních práv a svobod, možná i dočasné nedobrovolné umístění ve zdravotnickém zařízení. Současně jej chtěli zbavit ústavních práv, nabytých řádným zvolením. Uskutečnění jejich záměru by bylo tvrdým útokem proti ústavnímu pořádku. Z trestněprávního hlediska lze jejich jednání hodnotit jako přípravu několika trestných činů proti osobě pana prezidenta a proti veřejnému pořádku,“ napsal například Zdeněk Jemelík ze Spolku Šalomoun.

„Kdyby se jejich šílený plán podařil, byl by to od Listopadu 1989 první případ, kdy by bylo k odstranění politického odpůrce použito nezákonného, s největší pravděpodobností trestného jednání,“ dodal.

Plán kritizoval i známý psychiatr a publicista Cyril Höschl. Podle něj došlo k zneužití psychiatrie. „Zbavení způsobilosti k právním úkonům politického protivníka je frapantním pokusem o brutální zneužití oboru či postavení lékaře a je za hranicí jakékoli profesní etiky,“ napsal renomovaný psychiatr. – čtěte Zneužití oboru, soudí o intrikách lékařů Höschl

Na šéfa České lékařské komory Milana Kubka se obrátil i režisér Jiří Svoboda, který Kubka vyzval, aby se celou záležitostí zabýval.

„Pozornosti České lékařské komory, kterou reprezentujete, by rozhodně neměla uniknout podstata problému, která se flagrantně dotýká lékařské etiky. Pomíjím otázku, zda se nejedná o trestný čin ve stádiu přípravy,“ napsal Svoboda.

„Vzhledem k závažným mezinárodním konotacím problému – celá zmíněná aktivita skupiny lékařů a terapeutů byla zamýšlena jako nátlak na Prezidenta ČR v době jeho rozhodování, zda připojí svůj podpis k tzv. Lisabonské smlouvě -, považuji za vhodné informovat o celé záležitosti Evropskou psychiatrickou asociaci (EPA), a s ohledem na politické souvislosti, předsedu Poslanecké sněmovny ČR a předsedu Senátu Parlamentu ČR,“ napsal také Svoboda v otevřeném dopise. –

Zpět

Kontakt

hnutisocialneslabych
karlova studanka 12
Karlova Studánka
79324

73949081

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode