Průjezd konvoje americké armády si nenechaly ujít tisíce lidí.  Někteří ale dávali jasně najevo, jak moc s přítomností cizích vojsk nesouhlasí. Na Ostravsku dokonce chtěli zorganizovat barikády. Policie jim v tom však zabránila.

„Přišel jsem je pozdravit, přivítat. Jsem rád, že jsou tady a že projíždí touto republikou,” řekl Novinkám příznivec průjezdu amerických vojsk v Náchodu. „Jsme v NATO. Je to pro bezpečnost v Evropě, tak proč ne,” dodal.

S takovým tvrzením ovšem nesouhlasil jeden z odpůrců konvoje. „Americká armáda všude po světě zabíjí civilisty, a to nejenom vojáci,” uvedl s tím, že v dnešní době už zabíjí i technologie. „Třeba ty drony, které řídí z Ameriky počítači. Řekl bych, že je to srabařina,” doplnil svou teorii.

Přišli se podívat na techniku

Hodnotím kladně, že projíždí přes naše území, jsme součástí aliance a i tohle se týká naší republiky. To, co tady projelo, nevidíte na našem území každý den. Ta technika, co tu je, to je špička americké armády,“ upozornil Petr Adamus, člen Klubu vojenské historie Ostrava.

Přiznal, že z lidí, kteří proti konvoji protestují, mu je smutno. „Protože přeci jenom jsou to naši spojenci, a to co předvádí část naší populace, to je ostuda pro náš stát. Ti lidé by se měli nad sebou zamyslet a uvědomit si, na které straně stojí naše republika,“ řekl.

Aby lidé viděli projíždějící kolonu americké armády, postavili se téměř kamkoliv. U Bohumína využili i pěchotního bunkru z druhé světové války. „Jsme tady ze zvědavosti,“ přiznali se dva důchodci. Konvoj jim prý nevadí, na adresu těch, co proti němu vystupují, řekli, že jsou blázni. „Není to stejné jako v osmašedesátém,“ ujistil osmasedmdesátiletý Jindřich.

O kus dál pozoroval Dragounskou jízdu starší muž s dvěma chlapci. „Jsem tu kvůli vnukům. Osobně patřím spíše mezi odpůrce. Proč by měli jezdit po cestách, když se takové přesuny dělají vždycky vlakem. Tohle je demonstrace síly,“ myslí si.

Ve Vyškově nechyběl ani holý zadek

Několik diváků využilo nucené zastávky konvoje v Mankovicích na Novojičínsku, kde Američané museli natankovat pohonné hmoty, aby se s vojáky i s technikou vyfotografovali.

Bouřlivá debata ohledně přítomnosti amerických vojáků na českém území se odehrála před kasárna ve Vyškově, kam po třetí dopoledne dorazila část konvoje jedoucí z Bohumína. I když podporovatelů hvězd a pruhů bylo zjevně mnohem víc, odpůrci se rozhodně přesily nezalekli a dávali o sobě hlasitě vědět.

To se místy strhávalo v ostrou slovní výměnu názorů, při které dokonce jeden z účastníků vystrčil na protistranu i holý zadek.