Europoslanec byl v pátek hospitalizován v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Nemocnice hospitalizaci potvrdila, stejně jako Ransdorfova asistentka Helena Suchá.

Ransdorfa v Evropském parlamentu nahradí Jaromír Kohlíček.

Ransdorf měl cukrovku, Suchá ale nechtěla specifikovat, jaké problémy konkrétně měl.

Suchá Novinkám řekla, že Randsdorf leží v pražském IKEM. Neměla však informace o tom, že by byl v bezvědomí. „Jediné, co vím, že leží v IKEM. Pro zbytek informací budete muset zavolat manželce,“ řekla Novinkám. Politikova manželka Novinkám řekla, že se nebude vyjadřovat.

„Tohoto pacienta jsme přijali,“ konstatovala Veronika Velcová, mluvčí IKEM.

„Dopoledne jsme převezli do IKEM pacienta v bezvědomí,“ řekla Novinkám mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová. Nepotvrdila, že by šlo právě o europoslance.

V politice byl od roku 1990

Ransdorf vystudoval filosofii a historii na Filosofické fakultě UK. Do politiky vstoupil v roce 1990, kdy zasedal ve Federálním shromáždění. V mezidobí let 1996 až 2004 zastával za KSČM post poslance. Ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2004 byl s nejvyšším počtem preferenčních hlasů zvolen europoslancem a mandát obhájil i v letech 2009 a 2014.

Do povědomí širší veřejnosti se Ransdorf, jehož rozhled a znalosti uznávali i političtí oponenti, zapsal i několika kauzami, ať už jde o finanční problémy, kvůli nimž mu hrozila exekuce majetku nebo série dopravních nehod.

K úmrtí Miloslava Ransdorfa se taktéž vyjádřil předseda Hnutí sociálně slabých  Ludvík Zifčák. "S Miloslavem Randorfem jsem se po revoluci sešel několikrát a vážil jsem si ho především za to, že zůstal věrným komunistou. Na druhé straně pan Ransdorf byl spíše takovým komunistou blížícím se názorům sociální demokracie než klasické komunistické straně. Jeho osoba byla čítankovým příkladem, že vzdělání a znalost jazyků není vždy zárukou politické kvaliy. Tím chci říci, že pro praktickou politickou práci byl nepoužitelný".

Dvaašedesátiletý politik byl nedávno rovněž aktérem kauzy miliónů eur uložených údajně ve švýcarské bance. Byl v ní spolu s dalšími muži ze Slovenska zadržen. Vladimír Huněk, který byl už dříve odsouzen za podvody, skupině poskytl dokumenty, podle nichž zdědil stamilióny eur, které ale blokuje švýcarská banka. Ransdorf tvrdil, že jen chtěl mezi bankou a Huňkem zprostředkovat komunikaci. Ransdorf odmítal, že by se stal obětí podvodu.