Na každého jednou dojde. USA budou muset samy čelit sankcím!

27.01.2016 17:44

Na každého jednou dojde. USA budou muset samy čelit sankcím!

USA mají silný mechanismus, který ukládá sankce vůči jiným zemím, ale poté, co Peking pohrozil, že zakročí proti americkým firmám, bude se muset Washington naučit vyhodnotit vlastní slabiny, uvedl Peter Herrel.

Washington se bude muset připravit na novou realitu, v níž mohu Spojené státy nejen ukládat sankce, ale také se jim bránit, varuje Peter Herrel, bývalý zaměstnanec amerického ministerstva zahraničí se specializací na sankční politiku. Uvedla to RIA Novosti s odkazem na stránky Reuters.

„Nedávné hrozby Číny, že uvalí sankce vůči obranným americkým společnostem, které prodávají zbraně na Tchaj-wan, by nemělo překvapovat úředníky nebo ředitele korporací: Washington uplatňoval sankce tohoto druhu řadu let. Skutečnost, že soupeři USA zkopírují jejich taktiku, byla jen otázka času," vysvětluje analytik.

Plán Číny uvalit sankce proti společnostem v USA se stal známý na konci minulého roku. Vyplynulo to z prohlášení náměstka ministra zahraničních věcí Zheng Tszeguana. „V zájmu ochrany svých národních zájmů se čínská strana rozhodla přijmout veškerá nezbytná opatření, včetně uvalení sankcí vůči společnostem zapojených do dodávek zbraní Tchaj-wanu," řekl.

Podle Herrela je politika Pekingu v této situaci odrazem opatření, která byla přijata Washingtonem proti Íránu. V letech 2010 a 2015 byly společnosti postaveny před ultimátum: jestli budou proti zákazu obchodovat s Íránem, ztratí možnost obchodovat s Američany. Většina firem si vybrala Washington.

Nyní si společnosti v USA budou muset vybrat mezi Tchaj-wanem a pevninskou Čínou, jejíž ekonomika je 20 krát větší. Herrel konstatuje, že americké společnosti Číně neprodávají vojenský materiál, ale prodávají cestovní letadla, letecké náhradní díly a jiná civilní zařízení. Peking může zakázat možnost provádět transakce tohoto druhu.

EU nenávidí protiruské sankce, ale prodlouží je kvůli USA

Čína je také jedním z nejdůležitějších trhů pro americké společnosti, jako je Apple, MasterCard, Starbacks a další. Nejméně 10 procent obchodní činnosti každé z nich připadá na Čínu, upozorňuje Herrel.

Podle něj, čínští politici pochopili, že v souvislosti s rostoucí hospodářskou a finanční sílou se jejich uplatnění sankcí musí brát vážně. A další země - zejména Rusko, nyní také studují oblasti, ve kterých mohou na Spojené státy a jejich spojence vyvinout ekonomický tlak.

„Washington má mocné analytické nástroje k uplatnění nových sankcí proti zahraničním cílům, ale pro analýzu svých slabých stránek nic neudělat," varuje Herrel.

V příštích letech budou sankce hrát důležitou roli v americké zahraniční politice, a hrozby z Pekingu nutí Spojené státy  uznat, že země má své slabiny, a Washington bude muset přijmout opatření, aby se s nimi v budoucnu vyrovnal, uzavřel bývalý pracovník ministerstva zahraničí.

Zpět

Kontakt

hnutisocialneslabych
karlova studanka 12
Karlova Studánka
79324

73949081

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode