„Střílel jsem jim na nohy,“ přiznal se BBC muž, který tvrdil, že se účastnil demonstrací, a jehož jméno britská stanice nezveřejnila. Po policistech střílel z budovy konzervatoře na jihozápadním okraji náměstí. „Samozřejmě, že jsem je zasáhl do paží nebo jinam, ale nestřílel jsem, abych zabíjel,“ dodal.


 
 

Střelec uvedl, že ho den předtím kontaktoval muž, který mu nabídl, aby si vybral jednu ze dvou zbraní, brokovnici ráže 12 ga (cca 18,5 mm) a loveckou puškou Sajga, což je automat kalašnikov AK-47 upravený pro lov. Vybral si druhou, kterou ukryl v budově pošty vedle konzervatoře. Obě budovy byly pod kontrolou demonstrantů.

 

BEZ KOMENTÁŘE: Snajpři střílejí po demonstrantech

Druhý den ráno, 20. února šel budovy konzervatoře, kde od sedmi hodin spolu ještě jedním mužem střílel asi dvacet minut na policisty. Jeho slova potvrzují i výpovědi dalších svědků včetně opozičního poslance Andrije Ševčenka.

Tomu zavolal velitel pořádkové policie nasazené na náměstí Nezávislosti: „Andriji, někdo střílí na mé kluky.“ Uvedl, že je palba vedena z budovy konzervatoře. Ševčenko se proto spojil s ochrankou Majdanu, kterou měl na starosti Andrij Parubij. Ten na místo poslal své „nejlepší muže“, aby informaci policie prověřili. Mezitím bombardoval velitel policie Ševčenka dalšími telefonáty, v nichž ho informoval o narůstajícím počtu zraněných a pak o prvním mrtvém. Nakonec uvedl: „Stahuji se, Andriji. Nevím, co bude dál.“

Střelci na fotkách

Parubého tvrzení, že v budově žádné střelce nenašli, vyvracejí snímky fotografa, který tam okolo osmě zachytil lidi s puškami, i když nepálili. Střelec vypověděl, že za ním skutečně přišla ochranka Majdanu: „Zrovna jsem nabíjel. Běželi ke mně a jeden na mě šlápl a řekl: 'Všechno je v pořádku, ale přestaň dělat to, co děláš.'“ Z budovy konzervatoře ho odvedli a naložilo do auta, které ho odvezlo z Kyjeva domů.

Snipeři v Kyjevě

Snipeři v Kyjevě

V tu chvíli už byli tři policisté smrtelně zraněni a začala odveta bezpečnostních sil, které se stahovaly od náměstí. Přitom pálily do demonstrantů ostrými.

Vyšetřování nikam nevedlo, spekulace přetrvávají

Kvůli akci byli zatčeni tři příslušníci speciální jednotky pořádkové policie. Dva zůstali ve vazbě, velitel byl propuštěn na kauci a zmizel. Všichni tři byli obviněni ze zabití 39 lidí. Na následky střelných poranění ale zemřelo ještě asi dalších deset demonstrantů. Část jich podle výpovědi svědků zabili ostřelovači.

Parubij tvrdí, že za krveprolitím stojí ostřelovači z Ruska, kteří měli Majdan utopit v krvi. Nevylučuje však ani to, že mohlo jít o spontánní reakci části demonstrantů na předchozí střelbu ze strany policie.

„Slyšel jsem, že po střelbě z 18. února přišli na Majdan kluci s loveckými puškami. Bylo mi řečeno, že to byli příbuzní nebo rodiče zabitých 18. února. Takže je možné, že tam byli lidé s loveckými puškami. Když snipeři začali zabíjet naše kluky, jednoho pod druhé, dokážu si představit, že ti s loveckými puškami opětovali palbu.“

Oběti nepokojů v Kyjevě

Oběti nepokojů v Kyjevě

Střelec ale jeho tvrzení zpochybňuje. Říká, že byl kontaktován už na konci ledna člověkem, který mu řekl, že je důstojník ve výslužbě. Říkal mu, aby se do žádných akcí radikálnějších skupin nezapojoval, protože jeho čas ještě přijde. Neuvedl ovšem, kdo to byl a čí zájmy sledoval. Ani jeho výpověď nešlo ověřit z dalších zdrojů.