Obyčejní lidé žijí od výplaty k výplatě, vybraní zaměstnanci Hradu mají speciální platební kartu. Denní limit: 160 tisíc korun. Kdo ji má a proč?

23.02.2017 19:40

Unikátní kartou s vyraženým názvem Kancelář prezidenta republiky disponoval také dnes už bývalý ceremoniář Jindřich Forejt, píše Eliška Hradilková Bártová na webu Hlídací pes. 

 
Dnes již bývalý hradní protokolář Jindřich Forejt (vlevo) a Hynek Kmoníček, ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře

Dnes již bývalý hradní protokolář Jindřich Forejt (vlevo) a Hynek Kmoníček, ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře,zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Na záběrech kompromitujícího videa bývalého hradního protokoláře Jindřich Forejta se v jednom momentě objevuje jako jeden z důkazů, že jde právě o tohoto muže, platební karta. Kromě jména je na ní vyražen i název zaměstnavatele – Kancelář prezidenta republiky.

 

Forejt-karta

Bankovní karta se jménem Jindřicha Forejta,zdroj:Hlídací Pes

Redakce HlídacíPes.org se rozhodla zjistit, kdo všechno na Hradě disponuje těmito platebními nástroji a k čemu jejich držitelům vlastně slouží.

Podle vyjádření Pražského hradu kartou skutečně disponoval Jindřich Forejt a v současné době jí využívají tři lidé. Denní limit k výběru je 160 tisíc korun, přičemž daná částka není součástí mzdy.

Na cesty

Ze zjištění HlídacíPes.org vyplývá, že karty VISA Business k účtu vedeném u UniCredit Bank mají na Hradě k dispozici kancléř Vratislav Mynář, šéf zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček a Tomáš Šebesta, jenž ve funkci nahradil Forejta.

Podle vyjádření šéfa legislativního odboru Hradu Václava Pelikána mohou držitelé karet čerpat peníze pouze za účelem zahraniční cesty.

"Čerpání finančních prostředků uživateli karet je přísně kontrolováno a tito je plně dokládají ve vyúčtování zahraničních pracovních cest, které schvaluje ředitel příslušného útvaru nebo vedoucí Kanceláře prezidenta republiky," říká Pelikán.

O tom komu a zda bude karta přidělena, rozhoduje kancléř a zároveň jeden z jejích držitelů – Vratislav Mynář. Na to, aby vyčerpané sumy byly na účet doplněny kontroluje ekonomický odbor Hradu.

"Jedná se o běžné provozní výdaje z rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky," popisuje Pelikán původ peněz na speciálním účtu.

Nad rámce mzdy

Současně potvrzuje, že předmětnou kartou disponoval také Jindřich Forejt, jenž na konci loňského roku oficiálně skončil na vlastní žádost kvůli zdravotním problémům. V téže době ovšem vyšla najevo existence videa, na kterém je Forejt zachycen jak při šňupání bílé látky vyřizuje pracovní záležitosti.

"Jindřich Forejt měl platební kartu výhradně na úhradu výdajů souvisejících se zahraniční pracovní cestou (ubytování, nutné vedlejší výdaje), pokud nebyly uhrazeny před touto cestou," vysvětluje Pelikán důvody držení této karty. "Peněžní prostředky z platební karty nebyly součástí mzdy Jindřicha Forejta," dodává.

Bývalý protokolář měl po odchodu z Hradu nastoupit coby zaměstnanec ministerstva zahraničí. Tuto možnost však odmítl. V únoru pak začal pracovat pro Institut Václava Klause, u kterého v době jeho prezidentské funkce vykonával taktéž pozici protokoláře.

Eliška Hradilková Bártová pro Ústav nezávislé žurnalistiky

Zpět

Kontakt

hnutisocialneslabych
karlova studanka 12
Karlova Studánka
79324

73949081

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode