ODS nám dvacet let slibovala prosperitu a nyní slibuje zase

22.04.2017 20:36

ODS slibuje nižší daně. Naletíte na ně?

Přejete si nižší daně? Jistě, že ano. Jenže chcete se kvůli nim zadlužit?

Nízké daně (z příjmu) jsou osvědčenou vějičkou na voliče. Nejnověji s nimi vyrazili do volební kampaně občanští demokraté. Navrhují pro zaměstnance patnáctiprocentní rovnou daň z hrubé mzdy a další dárky.

Našinci by tahle inovace připadala na výplatě sedm procent, což u platu 24 tisíc dělá dvanáct stovek. Suma, která není k zahození. Jenže vzpomínáte, jak dopadly daňové sliby ODS v roce 2010?

Nečasova síťovka

Pamatujete na ni? Byl to hit voleb do sněmovny před sedmi lety.

Petr Nečas dorazil na brífink ODS se dvěma síťovkami -  modrá byla plná potravin, oranžová o poznání prázdnější. Tehdejší předseda občanských demokratů na nich předváděl, jak se výsledek blížících voleb dotkne voličů, pokud budou volit sociální demokraty (namísto občanských demokratů) – zbude jim méně peněz a domů si odnesou hubenější nákup. K tomu se dušoval, že ODS zvládne snížit daň z příjmu, ostatní daně nezvýší, a přesto stabilizuje propadající se veřejné rozpočty.

Jenže sliby, chyby. Nečasův kabinet reagoval na pokles ekonomiky defétisticky – zvýšil daně (DPH a daň z nemovitosti) nejvíc ze všech polistopadových českých vlád, solidární přirážkou obnovil daňovou progresi, kterou před tím zrušil, a zavedl uhlíkovou daň.

Dárků jako o Vánocích

Teď se ODS vytasila s patnáctiprocentní daní z příjmu počítanou z hrubé mzdy. (Daňový kalkulátor, kde si můžete spočítat, o kolik by se vám podle plánu občanských demokratů zvedla mzda, najdete zde).

Také teď platí našinec patnáctiprocentní daň. Jenže ze mzdy superhrubé, tedy z hrubé mzdy (čistá mzda plus sociální a zdravotní pojištění, záloha na daň z příjmů a pojištění placené zaměstnancem) zvýšené o pojistné na zdravotním a sociálním pojištění placené zaměstnavatelem.

Krize už odezněla a ekonomika roste. O to líp se slibuje. A tak k nižší dani z příjmu ODS před říjnovými volbami do sněmovny přibalila další dárky: konec solidární přirážky, kterou platí lidé s příjmy nad 100 tisíc, stejně jako daně z nabytí nemovitosti a silniční daně, strop pro odvody zdravotního pojištění na úrovni čtyřnásobku průměrné mzdy a především – o dva procentní body nižší povinné odvody za zaměstnance a zrušení limitů na výdajové paušály živnostníků

"Chceme nechat víc peněz lidem. Jsme přesvědčeni, že lidé ví daleko lépe, než kterákoliv vláda, včetně té naší, co se svými penězi udělá," pravil předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura, když představoval návrh.

S tím se dá souhlasit. Není to vše ale jen síťovka 2.0?

Kde na to vzít?

Jak ale chtějí občanští demokraté na daňové dárky ušetřit?

Stanjura nabízí řešení: "Snížením řady nesmyslných a neprůhledných dotací o dvacet procent ušetříme rozpočtu 24 miliardy."

Proč ne? Vždyť loni vláda na dotacích rozdělila 120 miliard korun. Neuvěřitelná suma.

Jsou dotace, které by se měly škrtnout hned. Třeba ty, které vláda vypisuje na přeslazená mléka ve školách. Tloustnou po nich školáci a také Babišovy mlékárny. Nebo dotace na kotle, které nesplňují emisní limity.

I kdyby však ódeeska nakrásně osekávala dotace jako dřevorubec, musela by si na své dárky pro voliče půjčit. V součtu by totiž stály přes 80 miliard.

U strany, která se ohání rozpočtovou odpovědností, by našinec mohl očekávat, že předloží jak daňový kalkulátor (chcete-li daňové pravítko), tak rozpočtovou rovnici – na levé straně příjmy, na pravé výdaje a mezi nimi rovnítko nebo ještě lépe znaménko "větší nebo rovno".

ODS si však s takovou matematikou práci nedala. Pokud ovšem nepočítá s tím, že si na to, aby vám snížila daně, od vás také půjčí.

(Vláda si může "natisknout" peníze, nezadluží sebe, ale vás. Jsou to vaše dluhy, protože vy je také splácíte.)

Daňoví kutilové

Daňové kutilství je oblíbenou disciplínou českých stran. Víte, kolikrát se měnil od vzniku samostatného Česka zákon o daních z příjmů? Přesně stokrát! Důkaz je zde!

Za daňového pochodu se mění také DPH. Ze tří sazeb se dělají dvě, ze dvou zase tři, sazby se vesele snižují, potom nevesele zvyšují. A tak pořád dokola, dokolečka.

Mimochodem, patrně jste si povšimli, že ODS slibuje zrušit to, co dříve zavedla – superhrubou mzdu a solidární daň.

Poslanci s trvalou daňovou revolucí problém nemají. Příjmy si užívají. Daně, které schvalují, je až tak nepálí, protože podstatnou část příjmu mají v nezdaněných paušálech. Platí z nich hypotéky, alimenty, prostě kdeco.

To je však jiný svět.

 

Zpět

Kontakt

hnutisocialneslabych
karlova studanka 12
Karlova Studánka
79324

73949081

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode