Stropnický přišel v úterý svá slova vysvětlit do Sněmovny před novináře. „V reakci na nepřesné informování stran mého rozhovoru s agenturou Reuters bych rád zdůraznil, že pokud jsem byl tázán na případné umístění aliančních jednotek na našem území, tak ta otázka zněla, zdali bych si dovedl představit stálé rozmístění. To stálé je nesmírně důležité slovo,“ uvedl Stropnický.

Je pro viditelnější cvičení NATO

„Odpověděl jsem na to, že je to velice citlivá záležitost, samozřejmě v souvislosti s naší historickou tradicí, byť přirozeně nikoli přímo a triviálně srovnatelnou, ale přesto v srdcích a duších spousty lidí je tohle pořád ještě určité trauma,“ prohlásil.

Nerad by prý, aby se jeho vyjádření transformovalo v názor, že „nejsme ve stavu se zapojit nějakým účinným způsobem do případné alianční masivnější akce“. „Naopak jsem i během své nedávné cesty do USA všem významným politikům, s kterými jsem měl tu příležitost se setkat, zdůrazňoval, že bychom rádi viditelnější alianční cvičení na evropském území a že jsme připraveni se do něj přiměřeně zapojit,“ upřesnil.

Dodal navíc, že v případě stálého rozmístění vojsk vůbec nejde o názor ministra, ale je to věc nutného širokého konsenzu. „A především to není věc, která je na pořadu dne,“ uzavřel.