„Za prudkým oslabením koruny v posledních dnech, dnešek nevyjímaje, stojí primárně obava trhu, že Česká národní banka (ČNB) na únorovém zasedání oznámí zvýšení intervenční hladiny ze současných 27 CZK/EUR na úroveň 29 CZK/EUR či výše. Silnou depreciaci (samovolné znehodnocení měnového kurzu – pozn. red.) koruny z předchozích dnů si lze přeložit tak, že trh z obavy před možným zásahem České národní banky bere osud koruny do vlastních rukou,“ řekl Novinkám analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Vývoj kurzu eura

Vývoj kurzu eura

Klíčovým zdrojem obav je podle něj tak ČNB, respektive slabý prosincový růst spotřebitelských cen a výhled na spotřebitelskou inflaci pro letošní rok.

Inflace kolem nuly

„Minimálně v první polovině roku je nutné počítat s výrazně nižším růstem spotřebitelské inflace, než ČNB původně předpokládala. Osobně očekávám, že se meziroční růst cen bude pohybovat kolem nuly,“ dodal Novák.

Kvůli slabší koruně zdražují například zahraniční zájezdy nebo elektronika

„Koruna se bude minimálně do 5. února, kdy poprvé v letošním roce zasedá Česká národní banka, velmi pravděpodobně nacházet pod silným prodejním tlakem a obchodování bude probíhat nad hladinou 28 CZK/EUR. Vzhledem k aktuálnímu vývoji na devizovém trhu nelze vyloučit ani oslabení koruny až k úrovni 29 CZK/EUR a výše,“ uzavírá Novák.