„Když nedávno ruská strana nevpustila maršálka polského Senátu Bogdana Borusewicze na pohřeb Borise Němcova, nikomu nic nevysvětlovala, zkrátka nepřáli si jeho přítomnost,“ zdůraznil europoslanec. Zároveň dodal, že každá země má právo odmítnout cizincům vstup na své území, jak nyní učinilo Polsko.


 
 

„Noční vlci reprezentují stejnou politickou kulturu jako zakomplexovaný Vladimir Putin. Jsou nejen jeho politickou zbraní, oni se k sobě zkrátka hodí,“ uvedl v TVN24 Wiktor Ross, bývalý polský charge d’affaires v Moskvě. Cílem Nočních vlků je podle něj hlásání názorů typu mrtvý liberál, dobrý liberál a oběti druhé světové války je absolutně nezajímají, dodal.


 

„Ne každý ruský motorkář, kterého v pondělí odmítli vpustit pohraničníci na polské území, je členem gangu Noční vlci nebo s ním má něco společného,“ řekla deníku Gazeta Wyborcza mluvčí polské pohraniční stráže Agnieszka Goliášová. Často jde podle ní o osoby, které nemají v pořádku dokumenty potřebné pro vstup do schengenského prostoru.

Šéf Nočních vlků Alexandr Zaldostanov s motorkáři, které do Polska nepustili.

Šéf Nočních vlků Alexandr Zaldostanov alias Chirurg s motorkáři, které do Polska nepustili.

FOTO: Vasily Fedosenko, Reuters

Většina projde bez problémů

Přes hraniční přechod v polské Goldapi v pondělí nepustili jednoho ruského motorkáře, ale dalších 18 projelo bez problémů. V Slawatyczích projelo 23 motorkářů. Na hraničních přechodech s Kaliningradskou oblastí projíždějí do Polska denně desítky motorkářů a většina z nich bez nejmenších potíží, zdůraznila Goliášová.

Polská televize TVP uvedla, že motorkáři z gangu Noční vlci se zřejmě pokusí překročit polskou hranici ještě v úterý a možná se pokusí dostat do Německa přes Finsko. To jim ovšem nebude nic platné, pokud Němci s jejich vstupem na své území nebudou souhlasit.