Policie odtáhla skupinku pomatenců propagující vlastizrádce Havla

01.11.2015 11:02

Ochranka nás nebude lovit, říká Havlista odvlečený při výkřiku ‚ať žije Havel‘ na Zemana

Policisté zadrželi Otakara van Gemunda za pokřikování hesla „Ať žije Havel!“ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté zadrželi Otakara van Gemunda za pokřikování hesla „Ať žije Havel!“ | foto: idnes,tv 
PRAHA Aktivistická skupina oMen se postavila za svého člena, kterého policie odvezla v poutech k policejnímu výslechu kvůli vykřikování hesla „Ať žije Havel!“ během středečního pokládání věnce prezidentem Milošem Zemanem u sochy TGM na Pražském Hradě. „Chápeme snahu o ochranu prezidenta, ale i ta má svá pravidla a nemůže být zneužívána pro šikanu názorových oponentů,“ vzkazují po incidentu.

Policie ve středu zadržela jednoho z členů skupiny oMen, aktivistu a překladatele Otakara van Gemunda, kvůli vykřikování hesla „Ať žije Havel!“. Za nenásilný protest vůči politice prezidenta Miloše Zemana, během nějž chtěl pouze odkrýt portrét Václava Havla na své hrudi, nápis „Zeman - ruský šváb“ a vytáhnout transparent, skončil povalený na zemi. Následně jej policisté spoutali a za narušování průběhu pietního aktu odvezli na policejní stanici. Tam měl dle jeho slov ještě hodinu nasazená pouta a poté se podrobil výslechu.

Ačkoli výsledky policejního vyšetřování zatím nejsou známy, skupina oMen policii v analýze natočených záběrů předběhla. Jejich závěr zní jasně: policie jednala neadekvátně. Kvůli tomu teď chystají další kroky.

‚Demokracie za to stojí’

„Incident nepovažujeme za hru, při které nás bude prezidentská ochranka lovit jako uličníky, jsme dospělí lidé, jednáme v souladu s Ústavou ČR a budeme svá práva bránit soudně, protože demokracie za to stojí,“ píše v oficiálním vyjádření protestní hnutí oMen, které na sebe upozornilo například na tiskové konferenci vlády v loňském roce, když jeho členové svlečeni do půli těla demonstrovali proti postoji českého kabinetu vůči krizi na Ukrajině.

Sám Otakar van Gemund přiznává, že ještě neví, jakou formou se budou bránit. „Zatím nemáme vybraného vhodného právníka, ale chystáme se na to a poradíme se s ním. Rozhodneme se, zda to bude formou stížnosti či trestního oznámení,“ řekl serveru Lidovky.cz muž holandského původu s českými kořeny, který zde žije už od roku 1989.

Není to pro něj ale poprvé, co se s něčím podobným setkal. Policií byl zadržen třeba už před šesti lety, když protestoval kvůli neochotě ratifikovat Lisabonskou smlouvu Václavem Klausem. Do hledáčku policie se dostal i v loňském roce při demonstracích kolem 17. listopadu.

„Skočili na nás (s kolegou) zezadu a pak mě odtáhli po dlažbě k policejnímu autu. Tam mi nasadili pouta. Byli docela suroví, úplně zbytečně. Na policejní stanici mě nechali sedět, nechtěli po mně ani občanku, nic. To až po dvou hodinách. A pak začal jakýsi výslech, odmítal jsem vypovídat. Jen pronesl takové prohlášení, že nesouhlasím se zásahem,“ vylíčil Otakar van Gemund, co se odehrálo poté, co musel společně s policisty odjet z protestního místa. Na stanici strávil několik hodin i kvůli tomu, že policie čekala na vyjádření hradní ochranky. „To trvalo dlouho,“ zoufal si aktivista.

Metoda ruské propagandy, vzkazují Ovčáčkovi

Ostatní členové skupiny oMen, jejíž je Otakar van Gemund výrazným členem, se jej zastali. Policejní zásah proti němu totiž považují jako narušení demokracie v Česku. „Policie našeho člena, stále ležícího na zemi, odvlekla k policejnímu autu. Upozorňujeme, že při této akci nehrála ani nebyla zpívána hymna,“ píší ve svém vyjádření členové skupiny s tím, že jejich kolega nenarušil pietní akci.

Naráží tím ostatně i na komentář Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka, který na svém Twitteru krátce po incidentu uvedl: „Pan prezident uctil památku T.G.M. Uřvanci z Pražské kavárny ostudně povykovali i při státní hymně.“

Miloš Zeman klade věnec k soše TGM.
Policie při pokládání věnce prezidentem Milošem Zemanem u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na pražském Hradčanském náměstí zadržela jednoho muže.

Jeho slova členové protestního hnutí označili za zavádějící. „Skupinu oMen nijak nepřekvapuje zavádějící komentář pana Ovčáčka o výkřicích během hymny, je to jeho standardní způsob, jak splácáním více věcí dohromady dehonestovat protivníka. To je totiž metoda, kterou hojně využívá ruská propaganda,“ vzkázali nepřímo Ovčáčkovi.

Ve svém kritickém textu se ale především zabývají samotným policejním postupem, kvůli němuž se chtějí bránit právní cestou. Nesouhlasí totiž s tvrzením, že se chtěl dostat do prostoru vyhrazeném pro prezidenta a další chráněné osoby, že neuposlechl výzvy policistů, či že kladl aktivní odpor.

„Ze záběrů je jasně vidět, že člen naší skupiny nebyl upozorněn na nějaký přestupek, byl okamžitě napaden, nebyl vyzván k tomu, aby vstal, a ani mu toto nebylo umožněno. Ani vleže rozhodně nenapadal žádného z policistů a nepoužil násilí. Protože mu nebylo umožněno tiše předvést své nápisy, musel tyto, až během policejního zákroku, volat nahlas. Činil tak ale pouze proto, že tiché vyjádření mu bylo znemožněno,“ stěžují si na průběh zadržení svého kolegy.

Omen policejní jednání označilo za nepochopitelné a odmítá, že by šlo o zbrklost. „Celý incident by bylo možné považovat za omluvitelný omyl, kdyby ochranka Miloše Zemana zpanikařila a jednala zbrkle, což by, po incidentu s trenýrkami, bylo i celkem pochopitelné. Taková situace by se ovšem vyřešila během několika minut. Bohužel, následné jednání Policie ČR, které probíhalo na zadání prezidentovy ochranky, omyl z paniky vylučuje,“ uvádí členové hnutí.

Na pouta bylo času dost, stěžuje si oMen

Ze všeho nejvíce jim vadí, že policie údajně během zadržení nepožádala muže o předložení dokladů a učinila tak poprvé až po dvou hodinách. „Času bylo dost na to, aby nebránícímu se, polonahému člověku policisté nasadili pouta, avšak tito neučinili jediný krok k tomu, aby zjistili jeho totožnost. Již při nastupování do auta muselo být jasné, že nejde o násilníka,“ kritizují policii s tím, že jim upřela právo na vyjádření názoru.

 

Zpět

Kontakt

hnutisocialneslabych
karlova studanka 12
Karlova Studánka
79324

73949081

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode