Demonstrace, která začala na pražském Klárově, se přesunula před Úřad vlády, kde protestující dali najevo svou nespokojenost hlasitým pískotem. Andrej Babiš se vyklonil z okna a demonstranty pozdravil. „Pojď mezi nás,“ volali na ministra někteří.

KOMENTÁŘ DNE:
  Hrozby přicházejí z Pekingu - Možným konfliktem v asijsko-pacifické oblasti se zabývá Alex Švamberk. Čtete zde >>
  Očima Saši Mitrofanova: Yesmani a borci

Podle mluvčí ANO Lucie Kubovičové měl Babiš v plánu po skončení hlasování mezi demonstranty přijít, protestující se ale rozešli ještě před hlasováním.

Svobodní i ODS

Demonstraci svolala Strana svobodných občanů, zúčastnili se jí ale i představitelé ODS a České pirátské strany. „Je to věc, která nás přirozeně spojuje,“ řekl Právu předseda pražské ODS Filip Humplík, který na protestní akci vystoupil. „Elektronická evidence tržeb je naprostý nesmysl, jde to směrem na Balkán, na východ, směrem, kterým nikdo z nás nechce jít,“ řekl. Elektronickou evidenci tržeb zavedlo Chorvatsko, kde se Babiš inspiroval.

Elektronickou evidenci tržeb vláda Babišovi odklepla

Předseda Svobodných Petr Mach označil on-line registrační pokladny za frontální útok na živnostníky. „Vybrat peníze na daních, o to vůbec nejde. To by společnost Agrofert, jejímž stoprocentním vlastníkem je Andrej Babiš, nesměla dostávat miliardové daňové úlevy, investiční pobídky a dotace,“ řekl Mach.

Pirát vyzýval ke stávce

Místopředseda pražských Pirátů Roman Kučera dokonce vyzval ke generální stávce podnikatelů. „Bylo by dobré, aby se živnostníci domluvili a udělali generální stávku, aby si to společnost konečně uvědomila,“ burcoval Kučera, podle kterého je zavedení evidence tržeb pošlapáním základních lidských práv.

Protestu se zúčastnili i zástupci živnostníků, například klatovský řezník Pavel Havlíček, který proti registračním pokladnám dlouhodobě brojí na svých internetových stránkách.

„Elektronická evidence tržeb bude pro mě likvidační. Pokud budu muset ke každému vytočenému pivu tisknout účtenku, tak ve dnech, kdy mám plno, prodám o třetinu méně,“ řekl Právu provozovatel hudebního klubu Jaromír Eichler, který se protestu zúčastnil.