Ransdorf: Proč čeští novináři běžně neužívají slovo dělník?
14.02.2015 16:47

"Kvalita českého zpravodajství a vůbec média obecně jsou dlouhodobá bolest české hry na demokracii. Patřil jsem mezi ty, kteří nechtěli německý model fungování médií, a prosazoval jsem britskou úpravu," odpověděl čtenáři Miloslav Ransdorf.
Kdo řídí monstrum zvané (Rada) ČT?
"Kvalita českého zpravodajství a vůbec média obecně jsou dlouhodobá bolest české hry na demokracii. Patřil jsem mezi ty, kteří nechtěli německý model fungování médií, a prosazoval jsem britskou úpravu. Ve své knihovně mám mediální zákonodárství z celého světa, mám zpracován jeho přehled a vypracované návrhy, co v té věci u nás dělat. Ani mě nepřekvapilo, že nic z toho nemělo žádný větší ohlas. Mrzelo mě ale, že tentýž postoj zaujala KSČM. Do komise posílala jiné lidi a zdůvodňovala to tím, že mám moc práce a je třeba mě chránit (stejně jako v případě projednávání církevních restitucí)," začal odpověď europoslanec.
"Radní Jankovec se vymlouvá na EU zbytečně, vždyť se jedná jen o doporučení Evropské komise. EU si nevynutila ani změnu skandálního mediálního zákonodárství v Maďarsku, kde jsou poměry takové, že za Kádára byla svoboda médií daleko větší. Kritické myšlení jako pilíř evropských hodnot je právě to, čeho se českým mediálním mágům nedostává. A co jim úplně chybí, je zájem o obyčejného člověka a jeho důstojnost. Zaregistrovali jste snad, že by čeští novináři běžně užívali slovo dělník? To z jejich slovníku vypadlo úplně," konstatuje Miloslav Ransdorf.
"Radu ČT vytvořila vládní garnitura v 90. letech za havlovsko-klausovských dob (se souhlasem většiny parlamentu) podle německého mediálního modelu, se zastoupením politických stran a takzvané občanské veřejnosti. Příležitostně se k věci vrátím a vysvětlím podstatu svých legislativních návrhů, které by podobným obludnostem zabránily. České mediální zákony přijal český parlament a Evropská unie s tím nic udělat nemůže," uzavřel Miloslav Ransdorf svoji odpověď.