Reakce na 11. září byla zbytečně tvrdá, kritizuje Bush svého syna

06.11.2015 10:59

Příliš tvrdá reakce Spojených států na atentáty z 11. září podle bývalého amerického prezidenta George Bushe staršího poškodila pověst USA. Jeho syn, George Bush mladší, prý chyboval, když dal svým ministrům příliš volnou ruku, napsal ve svých pamětech. 

 
Bývalý americký prezident George Bush kritizuje, jak vláda jeho syna zasahovala po 11. září

Bývalý americký prezident George Bush kritizuje, jak vláda jeho syna zasahovala po 11. září, zdroj: Profimedia.cz

Bush starší překvapivě tvrdě kritizuje Richarda Cheneyho a Donalda Rumsfelda, kteří byli klíčovými členy vlády jeho syna George Bushe. Podle něj byli příliš velkými jestřáby, jak se nazývají členové nejkonzervativnějšího křídla republikánů.

Jejich tvrdý postoj poškodil pověst Spojených států ve světě, tvrdí v knize Destiny and Power: The American Odyssey Of George Herbert Walker Bush (Osud a moc: Americká odysea George H. W. Bushe) nyní jednadevadesátiletý Bush starší, 41. prezident USA, který úřad zastával v letech 1989 až 1993.

U Cheneyho, který byl jeho ministrem obrany a synovým viceprezidentem, zaznamenal prý Bush starší náhlou změnu. "Nevím, prostě se stal velkým zastáncem tvrdé linie. Stal se někým velmi odlišným od Cheneyho, kterého jsem znal a s nímž jsem pracoval," cituje v knize Bushe staršího autor biografie Jon Meacham.

Někdejší prezident vyčítá Cheneymu, že v reakci na 11. září viděl řešení na Blízkém východě i jinde pomocí vojenské síly.

 

Ještě ostřeji kritizuje Rumsfelda, který téměř po celou dobu působení Bushe mladšího v Bílém domě (2001-2009) sloužil jako ministr obrany. "Nelíbí se mi, co dělal. A myslím, že to prezidentovi (Bushovi mladšímu) uškodilo," uvedl Bush starší, který v posledních letech trpí formou Parkinsonovy choroby. Rumsfeldovi podle něj chybí dostatek lidskosti a snaha vnímat, co si myslí druzí.

Bush starší ale připustil, že na podle něj příliš tvrdé linie USA nese vinu i sám Bush mladší, a to už tím, že dal Cheneymu a Rumsfeldovi příliš velký prostor. Vytkl také synovi, že v projevu v roce 2002 označil Irák, Írán a Severní Koreu za "osu zla" ve světě.

"Je dost snadné dostat se na první stránky novin nějakým zapáleným projevem, ale tím se diplomatické problémy nevyřeší," tvrdí podle The New York Times v knize Bush starší.

 

Zpět

Kontakt

hnutisocialneslabych
karlova studanka 12
Karlova Studánka
79324

73949081

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode