Rusko a Čína se vzepřely americkým ratingovým firmám!

03.02.2015 20:46

 

Rusko a Čína se vzepřely americkým ratingovým firmám!

Již delší dobu se ostře kritizuje činnost americké Velké trojky ratingových společností. Měly nejen podíl na rozpoutání světové ekonomické krize, ale zasahují do ekonomik států podle své libovůle a zřejmě i politického zadání.


Před nedávnem Evropská unie zvažovala vznik vlastní ratingové společnosti hrubě nespokojená se zásahy Moody's, Standard & Poor's či Fitch. Tyto společnosti se zcela zločinným způsobem dopouštěly manipulací, které napomohly prohloubit světovou ekonomickou a finanční krizi. Ve Spojených státech je od kriminalizace jejich jednání zachránily pouze obří pokuty v miliardách dolarů a nyní je například vyšetřována firma Moody's.

V současnosti se tyto ratingové společnosti vrhly na země BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a JAR). ve své podstatě mohou drsným způsobem poškodit jakoukoliv ekonomiku jakéhokoliv státu světa!

26. ledna snížila jedna z ratingových agentur tak zvané „velké trojky“, a sice Standard & Poor’s (S&P) suverénní rating Ruska z investičního BBB- na úroveň BB+.

Ruské úřady označily rozhodnutí agentury S&P za politicky angažované a neoprávněné z hlediska hospodářských ukazatelů.

Ratingová agentura S&P ponížila Rusko do spekulativního stupně

Výtky vůči mezinárodním agenturám Moody's, Standard & Poor's a Fitch, které sídlí ve Spojených státech, mají mnohé země. Neobjektivnost jejich hodnocení nutí k zamyšlení nad nutností vytvářet vlastní agentury.

Rusko a Čína se už vydaly po této cestě. V Rusku působí čtyři ratingové agentury a čínská společnost Dagong má pověst jedné z nejvlivnějších v Asii, míní analytik investiční skupiny Nord-Kapital Roman Tkačuk:

Čínská ratingová agentura Dagong už existuje poměrně dávno. Zatím se samozřejmě nedá srovnat s Moody's, Standard & Poor's nebo Fitch, které mají staletou historii. Přesto ale autorita této agentury postupně stoupá. Do značné míry je to spojeno s poklesem autority klasických ratingových agentur.

Aby bylo možné zabezpečit vnitřní potřeby a prosadit se na zahraničním trhu, rozhodly se ruské a čínské ratingové společnosti spojit. V létě roku 2015 začne působit ratingová agentura UCRG (Universal Credit Rating Group), vytvořená na základě ruské společnosti Rus-Rating, čínské Dagong a americké Egan Jones Rating. Jak prohlásil generální ředitel agentury Rus-Rating Alexandr Zajcev, snaží se partneři vytvořit globálního odhadce, který by byl s to zatlačit do pozadí velkou trojku:

"Pozorujeme velký zájem, který projevují jak ruští, tak i zahraniční eminenti. Ti zahraniční se stále víc přiklánějí k tomu, že ratingy by měla udělovat nezávislá agentura, taková, která není spojena se žádným státem nebo společností. A právě v tom je zásadní odlišnost od velké trojky. UCRG bude tvořit asi 50 ratingových agentur z různých zemí, které budou mít status zakladatelů. Bude to v podstatě společnost, která bude patřit celému světovému společenství."

Kromě toho je nové ještě i v tom, že ve svém hodnocení bude UCRG kvůli větší objektivnosti uplatňovat všechny všeobecně známé metodiky vypracování ratingu. Do konce tohoto roku hodlá společnost vypracovat ratingy zemí BRICS, EU, Latinské Ameriky a USA.

Zpět

Kontakt

hnutisocialneslabych
karlova studanka 12
Karlova Studánka
79324

73949081

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode