CNN už tento týden citovala amerického představitele, podle něhož bylo Rusko plně připraveno zahájit nálety: „Jsou připraveni. Mohou začít v jakýkoli okamžik.“

Podle listu Times of Israel ležely cíle ruských letounů i u Hamá, podle nepotvrzených zpráv byly jejich terči Zaafrana a Talbisah severně od Homsu. Na další místa v oblasti ve středu útočila syrská letadla. Jejich útoky si podle exilové organizace SOHR, monitorující dění v Sýrii, vyžádaly životy nejméně 27 civilistů.

Akce USA nad Sýrií podle amerického představitele pokračují podle plánu jako obvykle.

Ruská Rada federace ve středu schválila nasazení ruských sil v zahraničí s tím, že jde o Sýrii. Moskva se rozhodla vyhovět žádosti syrského prezidenta Bašára Asada o pomoc. [celá zpráva]

Útočí na ropnou infrastrukturu

Rusko v posledních dnech vyslalo do Sýrie bitevní letadla Suchoj Su-25, bombardéry Su-24 i víceúčelová bojová letadla Su-34, která umožňují vybojovat vzdušnou nadvládu. Podle středeční zprávy izraelského serveru Debkafiles v Latakíji přistála další letka útočných a stíhacích letounů Su-34.

Ruský list Novaja Gazeta oznámil, že v Sýrii je nyní 34 ruských letadel, tucet Suchojů Su-24 a dvanáct šturmoviků Suchoj Su-25. Ke čtyřem Suchojům Su-34 přibylo dalších šest.

Podle listu budou terčem především ropná zařízení, která využívá Islámský stát. Do palubních počítačů bitevníků a bombardérů v Sýrii zadali souřadnice čerpadel udržujících tlak v potrubí, jimiž teče ropa Islámského státu, a ne jen koordináty míst, kde se nacházejí vůdci teroristů. Snahou Ruska je omezit příjmy Islámského státu z ropy, která mu generuje miliónové zisky a umožňuje jeho fungování.

Ruský prezident Vladimir Putin označil koaliční útoky na Islámský stát za neúčinné.