Ruský dluh koupí podezřelá firma

23.02.2015 12:53

Stát chce vymoci mnohamiliardový dluh, který u něj má Rusko, s pomocí firmy podezřelé ze spojení s podsvětím.

Ministři financí Pavel Mertlík a zahraničí Jan Kavan po několika měsících nalezli společnou řeč a rozhodli se prodat ruský dluh společnosti Falkon Capital. Před ní však varuje ministerstvo vnitra: existuje podezření z napojení na zahraniční tajné služby a mafii. Pražskou firmu Falkon Capital si vybrali sami Rusové.

Delegace ministra Mertlíka právě dnes jedná v Moskvě o konečné verzi dohody. Dluh dosahuje 3,7 miliardy dolarů (téměř 140 miliard korun). Pokud by se podařilo získat alespoň jeho část, znamenalo by to neplánovaný příjem do státního rozpočtu. Informaci o tom, že vymáháním pohledávky bude pověřena firma Falkon Capital, státní úřady zatím drží v tajnosti a oficiálně ji nedostali ani členové vlády.

MF DNES ji však potvrdili dva pracovníci ministerstva financí, kteří mají o průběhu jednání detailní zprávy. O dluh měly zájem i jiné firmy, jejich smůla však byla v tom, že Falkon byl jediný, kdo měl "dobrozdání" od Rusů. Tato firma je totiž napojena na lidi z ruské státní správy a kromě toho i na ruskou monopolní energetickou společnost.

Ministerstvo vnitra však připravilo na zadání vlády bezpečnostní posudky o případných rizicích jednotlivých uchazečů. "Falkon Capital je hodnocena jako problémová firma. Zpráva upozorňuje, že je potřeba minimalizovat riziko, že firma odkoupí pohledávku, následně zkrachuje a stát nedostane ani korunu," uvedl zdroj z ministerstva vnitra.

MF 2.4. 2001


Firma Falkon je dobře skrytá

2.4. 2001 MF

Pražská akciová společnost Falkon Capital je pečlivě utajenou firmou.

Zjistit, kde sídlí firma, která má České republice vrátit miliardy korun ruského dluhu, a sehnat její představitele s pomocí veřejně dostupných informací je nemožné. Internetový výpis z obchodního rejstříku nabízí dvě sídla firmy v Malátově a Husově ulici, ani na jednom místě už Falkon Capital dávno nesedí.

Stejně tak adresy jejích představitelů neplatí. V bytech bydlí většinou rusky mluvící lidé, kteří tvrdí, že nikoho z firmy neznají. Telecom nemá registraci telefonního čísla ani firmy, ani většiny jejích zástupců. Pouze u jednoho ze zakladatelů a klíčové figury Falkonu - Paata Mamaladzeho - má Telecom poznámku, že majitel stanice si nepřeje zveřejňovat telefonní číslo. Na adrese, která k tomuto číslu patří, má bydlet Mamaladzeho příbuzná Inge. "Ta už tady ale není. Nevím, kam se odstěhovala," řekla lámanou češtinou s ruským přízvukem žena, která na zazvonění u dveří domu otevřela. Falkon Capital zakládali v roce 1995 kromě Mamaladzeho ještě Gruzínec Važa Kiknavelidze, Armén Alaverdian Aristakes a dva Češi - Bohuslav Požár a Jozef Čimbora. Mamaladze není k sehnání, telefony v jeho dalších třech firmách (kde je spolu s Rusy a Izraelci) nikdo nezvedá.

Kiknavelidze tvrdí, že už s Falkon Capitalem nemá nic společného. "Vznik firmy byl nápad Alaverdiana a Mamaladzeho. Alaverdian odjel zpátky do Arménie. Mamaladzeho občas vídám, jak jede autem, ale nějaké vztahy spolu neudržujeme. Oni mě poprosili, abych jim pomohl se založením firmy, protože jako jediný jsem měl české občanství. Byl jsem tam rok a pak jsem odešel, protože jsem tam neviděl své uplatnění," řekl Kiknavelidze.

Telefonní spojení na zástupce společnosti nakonec poskytli podnikatelé, kteří s nimi spolupracovali, nebo lidé, kteří po nich zdědili byty. Bohuslav Požár, který je podle internetového rejstříku stále v dozorčí radě Falkon Capital, byl touto informací zaskočen. "Už před dvěma lety mi řekli, že mě vyškrtli," podivil se. U Požára je v rejstříku uvedena adresa, na které jednu dobu bydlel Mamaladze. Požár figuruje ještě v další firmě, Tjumen-Czech, kde je spolu s rodinou Chkolniků z Ruska. Nynější oficiální šéf Falkon Capitalu Jozef Čimbora, který se představuje jako prezident společnosti, nemá chuť o složení firmy cokoli bližšího říkat. "Když jste seriózní novináři, tak si to zjistíte. Je to váš chlebíček," odpověděl na otázku, kdo je ve vedení společnosti. Uvedl pouze, že Mamaladze je stále členem firmy a společnost změnila majitele. "Jsou to Švýcaři," řekl Čimbora.

Současně se vstupem Švýcarů do firmy v roce 1998 Falkon Capital navýšil své základní jmění z původních dvou a půl milionů korun o 165 milionů. "Důvodem zvýšení základního jmění je posílení kapitálu společnosti pro další investice dle schváleného záměru rozvoje společnosti," stojí ve výpisu Falkonu. Navýšení přišlo ve stejné době, kdy společnost neúspěšně usilovala o získání zakázky na deblokaci dluhu v Libyi

Autor: (ina, jik)


Tajná zpráva varuje vládu

2.4. 2001 MF

Ministerstva financí a zahraničí hodlají svěřit ruskou pohledávku tří miliard dolarů firmě Falkon Capital. České tajné služby upozorňují, že tato společnost své závazky možná nesplní. Jeden z jejích šéfů je podle nich špion a má styky s mafií.

P r a h a - Na jedné straně příslib, že stát dostane během několika dní na dvacet miliard korun. Na straně druhé riziko, že nedostane ani korunu, a navíc bude spolupracovat s vrcholně pochybnou firmou. Mezi těmito dvěma mantinely se nyní pohybují ministři české vlády, kteří v těchto dnech finišují s přípravami deblokace ruského dluhu.

Náměstek ministra financí Ladislav Zelinka před svým odjezdem do Moskvy potvrdil, že je víceméně rozhodnuto, i když jméno firmy nechtěl vyslovit: "Připravili jsme to a v Moskvě to projednáme. Když se to tam i tady odklepne, pak se to podepíše a začne se realizovat. Teprve pak bude možné o tom veřejně informovat.

Zatím se všechno utajuje proto, aby někdo takříkajíc nenasypal písek mezi kola. Vlastně je to požadavek ruské strany, oni mají ohromnou obavu, že z toho sejde."

Společnost Falkon Capital, kterou hodlají ministerstva financí a zahraničí pověřit odkoupením pohledávky tří miliard dolarů, slibuje, že v průběhu patnácti dnů po podpisu smlouvy zaplatí do českého rozpočtu 508 milionů dolarů (přes 19 miliard korun). Dalších 180 milionů dolarů chce splatit do roku 2004. Stát by tak získal 22 procent z celkové sumy ruského dluhu. Zbytek by zůstal na ruské straně: ať už ruským úřadům, Falkonu či energetické společnosti RAO JES, s níž Falkon nyní spolupracuje. (Falkon hodlá české vládě splatit pohledávku z dodávek energií RAO JES do třetích zemí.)

"To mohu potvrdit, Falkon je na RAO JES nějakým způsobem navázaný," řekl Mertlíkův náměstek Zelinka. Naproti tomu ministerstvo vnitra v důvěrné zprávě pro vládu varuje, že podle zjištění speciálních složek hrozí nebezpečí, že Falkon Capital svým závazkům nedostojí. "Je to neprůhledná společnost. Jeden z jejích představitelů pracuje pro cizí zpravodajské služby, a navíc má úzké styky s organizovaným zločinem," přiblížil Grossovu zprávu jeden z jeho podřízených.

Ruský deník Kommersant před několika týdny napsal, že propojení Falkon Capital a ruského energetického gigantu, potažmo ruské politiky, je velmi těsné. "Ruská akciová společnost Jednotný energetický systém (RAO JES) se snaží pomocí české firmy Falkon Capital vydělat na ruském zahraničním dluhu. Jednání už od loňského léta vede předseda RAO JES Anatolij Čubajs, který osobně navštívil Prahu," napsal deník Kommersant. Čubajs, nazývaný otec ruské privatizace, je bývalým poradcem prezidenta Jelcina a někdejším ruským ministrem financí. Napojení zástupců Falkon Capital na ruské státní úředníky potvrdil i bývalý zakladatel firmy Važa Kiknavelidze. "Podle toho, co mi sami říkali, tak ty jejich kontakty byly dobré," řekl Kiknavelidze, který už dnes ve firmě nefiguruje. Akciovou společnost Falkon Capital založil Kiknavelidze před šesti lety v Praze společně s dalším Gruzíncem a jedním Arménem. Spolu s nimi ve firmě působili ještě dva Češi.

Falkon Capital se v minulosti ucházel o deblokaci státního dluhu v Libyi. Tehdejší ministr financí Ivan Pilip tuto zakázku na poslední chvíli zarazil. "Už na to dokonce měli smlouvu, ale mně se to moc nelíbilo a nakonec jsme to zastavili," potvr dil Pilip. Jeden ze zakladatelů firmy byl totiž v seznamech speciálního Útvaru pro boj s organizovaným zločinem jako osoba napojená na ruskou mafii. "To prvotní složení firmy už ale dávno neplatí," prohlásil prezident Falkon Capitalu Jozef Čimbora.

Právě proto, aby se podobná situace neopakovala v případě ruského dluhu, vláda jako pojistku zadala vyšetřování Bezpečnostní informační službě a speciálním policejním složkám. Jejich zprávy však doposud kabinet neprojednal.

Kdo hraje o ruský dluh?

RUSKÁ VLÁDA
Anatolij Čubajs, bývalý ministr, šéf energetické firmy RAO JES

FALKON CAPITAL
úzké styky na ruskou státní správu

Jan Kavan, Pavel Mertlík, z pověření vlády ČR připravili prodej pohledávky


Zelinka: Dluh je lepší prodat

2.4. 2001 MF

Mít pohledávku přes tři miliardy dolarů a nemít jistotu, že peníze někdy uvidíme, anebo raději dluh prodat a dostat rovnou aspoň část. Vláda Miloše Zemana se rozhodla pro druhou možnost. Náměstek ministra financí Ladislav Zelinka říká, že zájem o odkoupení pohledávky byl docela veliký.

Kolik bylo zájemců?

Původně osm. S těmi jsme šli do vlády. Vláda nám řekla: Fajn, to mám radost, že jste takoví pilní, ale už to proboha uzavřete, ať to má nějaký vývoj. Udělali jsme ukončovací operace, všechny jsme vyzvali, aby předložili poslední závazný text, na který by se mohlo dát razítko. Vyzvali jsme je, aby složili kauci na účet ČNB, abychom měli jistotu, že nabídka je myšlena vážně. Výsledek je ten, že zbyl jenom jediný, který všechno splnil. Musím říct, že k mému dost velkému překvapení.

A to je Falkon Capital.

To bych teď nechtěl říkat. Vážně. Nejde to.

Proč se vláda vlastně rozhodla přistoupit na tento princip: celou pohledávku prodá a nakonec získá jen třiadvacet procent. Není to nevýhodné?

To je strašně složité. Je to, jako když mám dlouhodobou pohledávku, která ještě není splatná, a já ji zpeněžím tím, že ji někomu prodám.

I když jen za zlomek její hodnoty?

Samozřejmě, protože musíte počítat se srážkou pro toho, kdo to koupí, ten si účtuje jednak úrokový rozdíl do budoucna, jednak určité riziko. Co si budeme povídat - ve vztahu k Rusku je riziko veliké. Co vy víte, co bude za dva tři roky. Tam nějakého prezidenta dloubne v játrech a hned spadne rubl. To je strašně choulostivé te

Zpět

Kontakt

hnutisocialneslabych
karlova studanka 12
Karlova Studánka
79324

73949081

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode