Sobotka dostal pokutu za to, že do vlády navrhl Babiše bez lustračního osvědčení

04.06.2014 16:44

 
Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka a vicepremiér a předseda ANO Andrej Babiš - Foto:  Úřad vlády ČR

Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka a vicepremiér a předseda ANO Andrej BabišFoto:  Úřad vlády ČR

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dostal pokutu 10 tisíc korun za to, že navrhl ministra financí Andreje Babiše (ANO) do vlády bez lustračního osvědčení. Pokutu mu v přestupkovém řízení uložila radnice Prahy 1. Sobotka s ní nesouhlasí, rozhodnutí považuje za politické. V nejbližší době se proti pokutě odvolá, Andrej Babiš navrhl, že ji za něj zaplatí.

Mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková potvrdila, že úřad již v přestupkovém řízení rozhodl. Protože je ale řízení neveřejné, odmítla sdělit jakékoli podrobnosti. „Mohu jenom říct, že si právní zástupce rozhodnutí osobně převzal,“ uvedla. 

O tom, zda musí mít člen vlády lustrační osvědčení či nikoli, se politici dohadovali už před jmenováním Andreje Babiše do vlády. 

Premiér Bohuslav Sobotka dostal pokutu za to, že navrhl Andreje Babiše do vlády bez lustračního osvědčení. Případ rozebral komentátor ČRo Petr Hartman.

„Je to značně nepřehledné. Lustrační zákon jednoznačně neříká, že ministr musí mít lustrační osvědčení. Někdo se odkazuje na služební zákon, ten sice byl přijat, ale zatím nebyl uveden v platnost. Podle jeho výkladů by ale údajně lustrační osvědčení nebylo nutné,“ upozorňuje komentátor ČRo Petr Hartman. 

„Rozhodnutí radnice Prahy 1 sice říká, že lustrační osvědčení ke jmenování ministra je potřeba. Nejde ale o autoritativní rozhodnutí soudu, je to názor úředníků, proti kterému se lze odvolat a lze se tomu bránit,“ dodává. 

Tiskové oddělení úřadu vlády dnes uvedlo, že se premiér Bohuslav Sobotka proti rozhodnutí radnice v nejbližší době odvolá. 

"Předseda vlády věří, že bude jeho odvolání úspěšné a řízení bude zastaveno Rozhodnutí správního orgánu je totiž rozhodnutím politickým, které se neopírá o právní relevanci či právní normu. Úkolem orgánů veřejné moci musí být aplikace platných právních předpisů, nikoli rozhodování na základě více či méně relevantních společenských či politických očekávání,“ uvádí se ve zprávě. 

Podnět ohledně Zemana úřad zamítl

Radnice Prahy 1 obdržela v polovině března dvě žádosti o prošetření od občana Prahy. První se týkala prezidenta Miloše Zemana za to, že jmenoval Babiše bez lustračního osvědčení. Druhá pak byla podána proti Sobotkovi. Podnět ohledně Zemana úřad zamítl, podle zákona s prezidentem nelze přestupkové řízení vést. 

Sobotka již v minulosti řekl, že se nebude odvolávat na poslaneckou imunitu a že se necítí vinen. „Podnět občana kvůli údajnému přestupku je daň za vznik vlády. Pan Babiš si o lustrační osvědčení nepožádal, a žádné tedy neměl. Pokud bych ho na ministra nenavrhl, novou vládu bychom neměli a zmítali bychom se po volbách v politické nestabilitě," uvedl. 

Andre Babiš byl před listopadem 1989 členem komunistické strany. Je veden i v tzv. Cibulkových seznamech jako spolupracovník Státní bezpečnosti (StB). Sám však tvrdí, že s StB nikdy nespolupracoval, v současnosti se kvůli tomu na Slovensku soudí.

Zpět

Kontakt

hnutisocialneslabych
karlova studanka 12
Karlova Studánka
79324

73949081

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode