Sobotku lze sesadit volbami, nebo kalašnikovem, míní Zeman

26.01.2016 18:16

Prezident Miloš Zeman opět o něco přiostřil svůj současný spor s premiérem Sobotkou. Když se ho totiž jedna občanka během návštěvy Jihomoravského kraje zeptala, jestli je možné se zbavit premiéra Sobotky, prezident odvětil, že existují dvě možnosti – buď ho sesadit demokraticky ve volbách a nebo nedemokraticky kalašnikovem. Miroslav Kalousek Zemanovu poznámku ironicky označil za „vpravdě státnickou radu“. Výrok ale odsoudili i ministři Dienstbier a Chovanec.

Zeman svůj sporný výrok pronesl během setkání s občany v jihomoravském Tišnově u Brna, když se ho jedna z místních žen zeptala, jestli by bylo možné se zbavit premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). „Demokratická cesta je jen jedna a tou jsou svobodné volby. Nedemokratickou cestou je kalašnikov,“ odpověděl jí Zeman.

Jak se dalo čekat, Zemanova poznámka o kalašnikovu vyvolala vlnu nesouhlasných reakcí. Proti možnosti sesadit předsedu vlády pomocí zbraní se ohradil například předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Vpravdě státnická rada. Zvlášť teď, v době hysterických bojůvek, které si hrají na ‚vlasteneckou domobranu‘, k nezaplacení,“ napsal na svůj Facebook.

Ke kritice se ale přidali i Sobotkovi spolustraníci z ČSSD. „Po podpoře extremismu a fašizace společnosti Zeman veřejně připouští atentát na předsedu vlády. Má meze, za které není ochoten zajít?“ zeptal se prezidenta ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. „Nevkusné žerty o použití zbraní vůči představitelům státu jen přilévají olej do ohně,“ navázal ministr vnitra Milan Chovanec.

Kriticky se ale k Zemanovu výroku postavili i uživatelé na sociálních sítích. „Je nehorázné, že hlava demokratického státu vůbec může na veřejnosti vyslovit, možnost nedemokratického řešení. Otázka zní, jak se co nejrychleji zbavit Zemana,“ napsala například jedna uživatelka pod příspěvek Miroslava Kalouska. „Bonmoty tohoto pána už dávno nejsou vtipné, teď jsou už jen zlé a hloupé,“ dodala další uživatelka.

Rozjitřené emoce se pokusil uklidnit hradní mluvčí Jiří Ovčáček, který uvedl, že Zeman svým výrokem nenabádal občany ke střelbě na premiéra. „Pan prezident je v každém případě bytostným demokratem a opakovaně vyzývá občany k účasti ve volbách. Vyjádření též nebylo mířeno na konkrétní osobu, navzdory obsahu dotazu mladé občanky na setkání v Tišnově,“ sdělil Ovčáček serveru ECHO24.cz.

Později však Ovčáček ještě přiostřil, když označil za „pokrytecké“ reakce politiků, kteří se proti Zemanovi vymezují. „Pan prezident již drahná léta na dotazy občanů nespokojených s politickou situací nebo s konkrétním politikem apeluje, aby lidé chodili k volbám. Jako bytostný demokrat proto pan prezident včera hovořil o tom, že demokratická možnost je jen jedna – svobodné volby. A to platí pro všechny politiky. Pohoršené a hysterické reakce některých z nich jsou z tohoto hlediska mimořádně pokrytecké,“ napsal na Facebook.

Zeman svůj sporný výrok o kalašnikovu pronesl během své třídenní návštěvy Jihomoravského kraje. V rámci této návštěvy v úterý zavítal i do továrny společnosti Zetor, kde si kromě debaty se zaměstnanci vyzkoušel i jaké to je sedět za volantem takového traktoru.

 

Mezi premiérem Sobotkou a prezidentem Zemanem panují napjaté vztahy zejména po loňském 17. listopadu, kdy hlava státu vystoupila na Albertově na jednom pódiu s lídrem Bloku proti islámu Martinem Konvičkou. Sobotka toto vystoupení, během něhož oba muži společně zpívali státní hymnu, jasně odsoudil. Prezident Zeman později Sobotkovu kritiku označil za klukovskou drzost.

Zpět

Kontakt

hnutisocialneslabych
karlova studanka 12
Karlova Studánka
79324

73949081

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode