Stát podporuje byznys vymahačů

27.01.2015 12:17


Po předvolebních slibech se očekávalo, že nová vláda zatočí s byznysem vymahačských firem, které zneužívají současné legislativní situace a vymáhané částky si vesele navyšují na několikanásobek dluhu. Bohužel se nic nestalo a dokonce i zhoršilo.
 
Nový občanský zákoník umožňuje, aby se při neplnění závazků úročil i úrok. To navyšuje celkový dluh a nahrává vymahačům. Splátky dluhu podle nové úpravy půjdou nejdříve na náklady spojené s vymáháním, pak na úroky a až nakonec na jistinu. Pokud dlužník nebude hradit v tomto pořadí, pak se úroky budou úročit. A jelikož dlužník nemá v drtivé většině případů možnost ovlivnit to, na co jsou jeho splátky použity, je zde vysoká pravděpodobnost, že této situace budou vymahači zneužívat.
 
Byznysu vymahačů napomáhají i kroky některých měst. Konkrétně v Brně, Jihlavě, Ostravě, Olomouci, Karlových Varech, Českých Budějovicích, Praze a Plzni. V těchto městech došlo k výraznému navýšení pokut pro černé pasažéry v MHD. Jelikož v minulosti byl byznys s vymáháním nezaplacených pokut velmi výnosný a vymahačské firmy inkasovaly i pětinásobek dlužné sumy, omezil Ústavní soud výši odměny pro vymahače na výši odpovídající pokutě. Celý kšeft proto začal upadat. S výše uvedeným rozhodnutím navýšit pokuty se však opět rozjede.
 
Pokud se podíváme obecně na organizovaný byznys vymáhání dluhů, pak naše země nejspíše nemá ve světě srovnání. Špatná státní regulace nahrává věřitelům a inkasním firmám (kteří úzce spolupracují). Dnes se tak vydělává především na amorálních poplatcích, které si tyto firmy účtují.
 
Ve společnosti panuje velká předluženost, která není nijak řešena a je dokonce podporována bankovními i nebankovními firmami, které půjčují a půjčují. Mnohé se tváří, že nabízejí řešení dluhové pasti, ale ve většině případů jsou na tom dlužníci ještě hůře. V naší zemi je tak zcela určitě programově podporována předluženost a vytváření nových dlužníků. Nějaké odpovědné půjčování se vůbec neřeší.
 
Je jednoduché nyní říci, že si za to lidé mohou sami, když si půjčili a pak nesplácejí. To je však velmi zjednodušené tvrzení, které všechnu vinu svaluje na dlužníka. Současný stav společnosti a země však způsobuje mnohé situace, kdy se i odpovědný a včas splácející člověk může dostat do problémů. A současně je dobré poznamenat, že i samotná půjčka není nic špatného. Půjčky již dlouhou dobu řeší momentální potřebu kdekoliv po světě. Je však důležité si uvědomit, že i v tomto byznysu se nachází spousta lidí, kteří se snaží na dlužnících vydělat. Většinou nemorální cestou.
 
Situaci s obrovským předlužením řešilo například v roce 2011 hnutí Occupy Wall Street. Odkoupilo osobní dluhy ve výši téměř 15 milionů dolarů, které pak dlužníkům odpustilo. Šlo především o nesplacené poplatky za lékařské ošetření, které věřitel prodal třetí straně za zlomek původní hodnoty. Dluhy se tak podařilo zlikvidovat za částku 400 000 dolarů.

 

Zpět

Kontakt

hnutisocialneslabych
karlova studanka 12
Karlova Studánka
79324

73949081

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode