Tančíme na palubě Titaniku. Už bude jen hůř, říká Alexandr Vondra

20.03.2015 15:09

Alexandr Vonda, mluvčí Charty 77 a později poradce Václava Havla a několikanásobný ministr, poskytl obsáhlý rozhovor serveru Svobodné fórum. V něm se zamyslel nad dnešním pronikáním Ruska do střední Evropy a postupnou oligarchizací České republiky. Končí prý éra, na kterou se jednou bude vzpomínat jako na „zlatý věk“.

 Tančíme na palubě Titaniku. Už bude jen hůř, říká Alexandr Vondra

„Ono je to všude špatné,“ zhodnotil Vondra vztahy vůči Rusku. Náš zlatý věk, trvající od roku 1989, podle něj skončil a teď začíná éra nejistoty. Úkolem pro nastupující generaci podle něj bude uhájit výdobytky tohoto zlatého věku.

„Odehrává se masivní útok na svobodu. Slibuje se modré z nebe a kvete sociální inženýrství. Teď jsem si koupil knihu Stefana Zweiga Svět včerejška. Nechci říct, že jsme v roce 1942, kdy to těsně před svou sebevraždou psal, ale mám pocit, že atmosféra ve společnosti je podobná té před první světovou válkou, o které v pamětech píše,“ říká politik.

Technické vymoženosti a pocit nepřekonatelnosti, žvatlání v kavárnách (dnes na internetu), a vysoká životní úroveň, které se nejsou lidé ochotni vzdát – to jsou podle něj symptomy doby. „Bezstarostně tančíme na palubě Titaniku, ale z podpalubí se už ozývají rány. Líp nebude. Líp už bylo,“ varuje.

 

Ruská snaha prosadit se ve světě podle něj také není nic nového. „Palacký, Havlíček a Masaryk, ti všichni před Ruskem varovali, aniž by zakusili ruskou nadvládu na vlastní kůži. Věděli, že česká kultura má svůj raison d’être na svobodomyslném Západě, a ne na pravoslavném Východě, kde je lidská bytost jen služebníkem státu,“ říká Vondra. Proto nechápe, jak někdo ještě může žít v pozitivních iluzích.

„Česká republika měla daleko do ideálu, ale v zásadě fungovala a lidem se v ní žilo líp než kdykoli dřív. Klasická liberální demokracie západního typu budovaná zezdola, i se všemi negativními průvodními jevy, jako je občasný bordel nebo korupce,“ zavzpomínal pak na „zlatý věk“. Atmosféru podle něj zásadně poznamenala ekonomická krize. V ní se například z upřímné snahy bojovat s korupcí stala vypjatá hysterie.

„Lidi to znechutilo a přes jakobínství státních zástupců v podání Iva Ištvána jsme se dostali až do fáze boje s korupcí jako vrcholného kýče,“ vzpomíná tehdejší ministr obrany. Veksláky, kteří z veřejných rozpočtů vysávali miliony, podle něj nahradili oligarchové, kteří odčerpávají rovnou miliardy. A tím začala naše cesta na Východ.

„Dnes je nejpopulárnějším politikem oligarcha, který vážně tvrdí, že posledních 25 let bylo všechno špatně, a své rádoby politické hnutí buduje shora,“ uvádí jako příklad, jak se naše politika proměnila. Tím jsme se prý v podstatě sami a svobodně posunuli na Východ.

Teď už prý záleží jen na tom, jestli se staneme autokracií ukrajinského, nebo ruského typu. „Hlavní rozdíl mezi Ukrajinou a Ruskem je v tom, že v Kyjevě je mocných oligarchů několik, takže je mezi nimi aspoň určitá rovnováha, zatímco v Moskvě vládne všem jenom jeden. Absolutní monopol. Kmotr kmotrů,“ vysvětluje Vondra.

Nemyslí si, že by hlavními viníky byli Václav Klaus a Miloš Zeman, jak někteří říkají. „Nejsou hloupí a ani si nemyslím, že by zrovna oni byli na výplatní pásce Kremlu. Především je problém v jejich okolí,“ myslí si.

Klaus a Zeman mají podle něj jiné důvody. „Jsou to silné osobnosti, a jak už to v politice bývá, ty mají respekt k silným osobnostem. Putin nesporně silnou osobností je, zatímco na dnešním Západě jde o nedostatkové zboží,“ vysvětluje. Navíc oba jsou podle něj konzervativní, zejména Klaus. „A v dnešní Evropě je těžké být konzervativec. Diskurzu dominuje módní, levicově liberální a postmoderní agenda, která uspokojuje nároky kdejaké menšiny, až se v tom ztrácejí tradiční hodnoty většiny i svoboda jedince,“ vysvětluje, proč mohou dva čeští prezidenti hledat štěstí na východě.

„Zemanovi zakazují kouřit a jíst tlačenku, Klausovi pochodují pod okny homosexuálové,“ vysvětluje jejich znechucení, kterého Vladimir Putin obratně využívá a prezentuje se jako vůdce „svaté aliance“. „Mě ten západní diskurz taky rozčiluje a snad i umím pochopit, proč Putinovi podléhají pravičáci ve Francii a Anglii. Ale naprosto nechápu, proč  mu skáčou na lep lidé v Praze nebo Budapešti, kteří mají osobní zkušenost s tím, co to znamená, když se sem Rusové znovu natlačí,“ dodává k tomu Vondra.

Zpět

Kontakt

hnutisocialneslabych
karlova studanka 12
Karlova Studánka
79324

73949081

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode