To je novinka: USA a Británie podporují Islámský stát? Irák sestřelil podivná letadla

02.03.2015 10:48

Bagdád - Irácká armáda sestřelila dvě letadla, která převážela zbraně pro Islámský stát do provincie Al-Anbar. Šéf Národně bezpečnostní a obranné komise iráckého parlamentu Hakem al-Zameli tvrdí, že letouny patřily Velké Británii.

USA a Británie podporují Islámský stát? Irák sestřelil podivná letadla - anotační foto

"Národně bezpečnostní a obranná komise iráckého parlamentu získala fotografie obou letounů, které jsou britské a zřítily se při převozu zbraní pro ISIL," tvrdí ve zprávě šéf komise al-Zameli. Dodal, že požádal Londýn o vysvětlení celé události.

Vysoce postavený irácký činitel rovněž tvrdí, že v oblastech vyčištěných od radikálů Islámského státu se nacházely v USA a v Izraeli vyrobené zbraně. "Objevili jsme zbraně vyrobené v USA, v evropských zemích a v Izraeli v regionu Al-Baqdadi v oblastech, kde dříve operoval Islámský stát," citují zahaniční média prohlášení šéfa provincie Al-Anbar Khalafa Tarmouze. 

Al-Zameli už dříve prohlašoval, že má důkazy ukazující na jednoznačnou podporu teroristů Islámského státu ze strany Spojených států. Tvrdí, že americká letadla dovážela radikálům výzbroj včetně protileteckých zbraní.

"USA shazují zbraně Islámskému státu pod záminkou, že neznají přesnou pozici pohybu radikálů," uvedl s tím, že vyšetřovací komise shromáždila data a doklady poskytnuté očitými svědky včetně iráckých důstojníků.

Podle iráckého poslance Majida al-Gharawiho americká letadla zásobují Islámský stát proto, že boj proti radikálům nemyslí vážně. Domnívá se totiž, že Spojené státy se pokouší boje s teroristy prudlužovat proto, aby od irácké vlády získaly povolení na vybudování základen v provinciích Mosul a Anbar základny.

Zpět

Kontakt

hnutisocialneslabych
karlova studanka 12
Karlova Studánka
79324

73949081

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode