Ukrajinští rekruti se vyhýbají mobilizaci, aby se nestali potravou pro děla, píše se v článku polského vydání Obserwator Polityczny.

05.02.2015 11:34

Ukrajinci nechtějí být masem pro děla oligarchické moci!

Ukrajinci nechtějí být masem pro děla oligarchické moci!

Zkorumpované vlády a oligarchové na Ukrajině vždy existovaly, ale jen současná vláda uvrhla zemi do válečného stavu, píše polské vydání Obserwator Polityczny.

Nicméně, a na rozdíl od kyjevských orgánů, lidé na Ukrajině nechtějí válku s Ruskem. Rekruti se vyhýbají mobilizaci, aby se nestali potravou pro děla, píše se v článku.

Vše nasvědčuje tomu, že Ukrajinci nechtějí takovou zemi, kterou se snaží vytvořit noví páni Kyjeva. Pro bohaté oligarchy je  i válečný stav výhodný: je to něco, co lidi zaujme, navíc se omezí protesty pod hrozbou obvinění ze zrady země. Nicméně, z hlediska obyčejných lidí je to noční můra, kterou na Ukrajině nezažili od doby nacistické tyranie během druhé světové války, píše Obserwator Polityczny.

V publikaci se uvádí, že dokonce i ukrajinské orgány přiznávají, že se masy mladých lidí vyhýbají vojenské službě. Pro mnohé z nich je zřejmé, že to není národní armáda, ale pouze vojáci, kteří slouží pro ochranu té nejhorší sorty oligarchů, neboť ti bohatí za Janukovyče válku nevyprovokovali a nezakazovali mluvit jakýkoliv jazykem, zdůraznil autor článku.

„Jsou známy skutečné situace, kdy mladí Ukrajinci uprchli do Ruska, aby se nestali potravou pro děla ve válce oligarchů s vlastními lidmi," uvedl Obserwator Polityczny. Oficiální ruské orgány se přitom chovají k těmto osobním dramatům s pochopením. „A tohle dokazuje tezi, že Ukrajinci a Rusové jsou jeden lid, jednou rodinou, v níž dnes bratr zabíjí bratra," dodává hořce autor.

Generace budou vzpomínat jak s nimi kyjevská vláda zacházela

Nicméně většina Ukrajinců i nadále věří, že Rusko s nimi vede válku. Přesto nemohou pochopit, jak to, že tento „agresor“ jim zároveň pomáhá dodávat plyn, ropu a uhlí. Oficiální rétorika orgánů v Kyjevě ignoruje tyto skutečnosti, jak je to jen možné. Situace se ale zhoršuje a trpí stále více civilistů.

Konflikt se přistřuje, ale podle polského vydání, nelze z toho vinit rebely, protože bojují o přežití, o právo na život. „V současné době ani není jasné, za jakým účelem Kyjev vede tuto válku, protože všechny politické cíle jsou dávno zapomenuty. Ale Donbas má dobrou paměť. Tito lidé jsou schopni vydržet hodně, ale také se bude vzpomínat po celé generace, jak s nimi bylo kyjevská vláda zacházela,“ varuje Obserwator Polityczny.

Podobně si mnoho lidí myslí, že na Ukrajině byla dvojí identita vždy něčím přirozeným. Lidé mají v paměti květnový masakr v Oděse a každý den vidí co se děje na východě. „Přitom neexistují žádné iluze o záměrech kyjevské moci -  jsou nuceni k loajalitě na základě fanatismu nebo strachu," tvrdí autor neúprosně.

Pro mnohé je zřejmé, že nový Majdan je jen otázkou času.

V několika městech došlo k demonstracím. Ukrajina ale ještě není demokratická, myslí si autor.  O jakém druhu demokracie vlastně můžeme mluvit, když správa země je pod kontrolou oligarchů, kteří často mají své vlastní soukromé armády? klade otázky. „Takový systém nikde neexistuje. Spíše to připomíná organizaci státu na zásadách feudalismu či ve formě fašistického korporativismu," zdůraznil autor v článku.

Ukrajinská realita po pádu Sovětského svazu byl vždy velmi obtížná, ale nebyla to válka. Dalo by se hodně kriticky mluvit o postkomunistickém státním aparátu, ale žádný z ukrajinských prezidentů nedovedl zemi do války. Loňský převrat byl porušením ústavy a na Ukrajině o tom ví každý. A také lidé ještě neřekli své poslední slovo a Ukrajinci se nenechají dlouho podvádět. I v případě, že nechtějí spolupracovat s Ruskem v politickém slova smyslu, tak rozhodně nepotřebují válku s Ruskem, k níž nová vláda v Kyjevě směřuje za každou cenu, dodal autor.

Zpět

Kontakt

hnutisocialneslabych
karlova studanka 12
Karlova Studánka
79324

73949081

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode