Upovídaný Stropnický by měl zvážit rezignaci, zní i z vlády. Babiš za ním stojí

11.02.2016 16:30

Ministr obrany Martin Stropnický by měl kvůli komentování podmínek propuštění Čechů unesených v Libanonu zvážit setrvání ve funkci. Uvedl to vicepremiér Pavel Bělobrádek. Podle šéfa ANO Andreje Babiše ale ministr žádné tajemství nevyzradil a Bělobrádek by si měl své nemístné poznámky odpustit. Premiér Bohuslav Sobotka svolal na pátek mimořádnou koaliční schůzku, aby si vše vyříkali osobně a nikoli přes média. Stropnický si stojí za tím, že nic nevyzradil.

"Dávám dlouhodobě přednost tomu, abychom si v koalici všechny důležité nebo sporné věci vyříkali z očí do očí. Na zítra (pátek) jsem proto svolal schůzku předsedů koaličních stran. Probereme vše, co je aktuální a potřebné," uvedl v tiskové zprávě premiér.

Bělobrádek reagoval na otázku týkající se Stropnického výroku z minulého týdne, v němž potvrdil, že podmínkou propuštění pěti unesených bylo, aby Česká republika nevydala v Česku zadržovaného Libanonce Alího Fajáda do Spojených států.

Fajád, kterého USA podezřívají z napojení na teroristickou organizaci, byl nakonec z vězení propuštěn ve stejný den, kdy se pětice Čechů vrátila do vlasti.

Osud Stropnického je v rukou Babiše a Sobotky

I když se spekulace, že skutečně jde o výměnu, již v médiích objevovaly, žádný z politiků je nepotvrdil. Stropnický svým vyjádřením podle zákulisních informací kolegy ve vládě hodně rozčílil.

"Považuju to za nepřijatelné, aby se takové informace vůbec komentovaly. Ať už jsou, nebo nejsou pravdivé, tak se vůbec nekomentují. A oni se ani nepotvrzují, ani nevyvracejí, prostě se nekomentují," řekl Bělobrádek Českému rozhlasu Plus.

Podobné jednání je již podle něj za hranou, a Stropnický by proto měl zvážit setrvání ve funkci.

Zároveň by podle něj měli Babiš a Sobotka zvážit, jaké důsledky z jednání Stropnického vyvodí. "Samozřejmě, že těch možností je více včetně rezignace a návrhu na odvolání a to mají v rukou tito pánové," řekl Bělobrádek.

Stropnický tvrdí, že nechyboval. Babiš za ním stojí

Stropnický dnes reagoval slovy, že nic nevyzradil. Byl prý postaven před otázku, zda flagrantně lhát. Jenom v obrysu a náznaku pojmenoval něco, o čem už psali novináři. Výzvy k odstoupení prý chápe od opozice. "Ze strany opozice to je přirozené, ze strany koalice mi to přijde zcela zbytečné," poznamenal ministr obrany.

Také podle Babiše Stropnický žádné státní tajemství nevyzradil a Bělobrádek by si měl odpustit nemístné výzvy k rezignaci. Zároveň řekl, že pokud se ukáže, že nějaký ministr vynesl z Bezpečnostní rady státu tajné informace, měl by z vlády odejít.

"Okomentoval jen to, co před ním někdo jiný z Bezpečnostní rady státu vypustil do médií," poznamenal šéf ANO. Zároveň dnes řekl, že pokud se ukáže, že nějaký ministr vynesl z Bezpečnostní rady státu tajné informace, měl by z vlády odejít.

Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že Stropnického vyjádření byla závažnou chybou. "Míč je teď na straně hnutí ANO a pana ministra. Nebudu ho vyzývat k ničemu, ale věřím, že je dostatečně odpovědný, aby dokázal posoudit dopady svých činů," uvedl. 

Měl ministr raději mlčet?

Výzva k rezignaci Stropnického se již v minulých dnech objevila od opoziční ODS, předseda strany Petr Fiala dnes svou kritiku zopakoval. Sobotka by měl podle něj přijmout odpovědnost a Stropnického odvolat.

"V některých situacích musí ministr mlčet, aby neohrozil bezpečnost českých občanů. Martin Stropnický toho není schopen, proto je jeho pozice ministra neudržitelná," uvedl v prohlášení, které poskytl.

Ministr obrany, který je na aliančním jednání v Bruselu, se k výzvě ODS ve středu nechtěl před novináři nijak vyjadřovat.

S Bělobrádkem souhlasí i místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (TOP 09 a Starostové). "Pan ministr by měl zvážit rezignaci. Všichni teroristé teď vědí, že když si uloví svého Čecha, dostanou zhruba tři miliony dolarů. Pokud tuto zprávu vydávají ústavní činitelé, je to přímo tragédie," řekl novinářům.

Únik informací spojený s propuštěním pětice Čechů i s výší výkupného, které mělo být vyplaceno za osvobození dvou Češek unesených v Pákistánu, vyvolal silnou kritiku směřující na vládu, tajné služby a Bezpečnostní radu státu.

Možnými úniky informací z Bezpečnostní rady státu a jejího předsednictva se zabývá Národní bezpečnostní úřad, situaci bude v pátek řešit i Sněmovna.

 

Zpět

Kontakt

hnutisocialneslabych
karlova studanka 12
Karlova Studánka
79324

73949081

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode