Veterináři mají poplach: Ženy se nakazily klíšťovou encefalitidou z mléka

29.06.2014 13:54

Liberec - Je možné nakazit se klíšťovou encefalitidou po požití syrového kozího mléka? Přesvědčili se o tom lékaři v Libereckém kraji, kde byly v uplynulém týdnu hospitalizovány dvě ženy.

Diskuse: 8

Veterináři mají poplach: Ženy se nakazily klíšťovou encefalitidou z mléka - anotační foto
reklama
 

Dvě učitelky z Doks v nemocnici uvedly, že konzumovaly syrové kozí mléko. "Krajská veterinární správa vydala okamžitý zákaz uvádění mléka do oběhu a zákaz přesunu koz. Veterinární inspektoři odebrali vzorky k vyšetření, virus encefalitidy byl v mléce prokázán, a proto byla vydána mimořádná veterinární opatření," uvedl tiskový mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Ženy kozí mléko koupily od chovatelky ze Starých Splavů. "Chov je sice registrován, ale nemá souhlas Krajské veterinární správy pro Liberecký kraj pro prodej syrového mlékárensky neošetřeného mléka přímo spotřebiteli," dodal Duben.

Veterinární inspektoři odebrali vzorky k vyšetření, virus encefalitidy byl v mléce prokázán, a proto byla vydána mimořádná veterinární opatření. Chovatelce navíc hrozí pokuta.

Konzumace syrového tepelně neošetřeného mléka je celkově riskantní, zejména u toho kozího. Podle veterinární legislativy musí být spotřebitel při nákupu na viditelném místě upozorněn nápisem: „syrové mléko, před použitím převařit". Ten, kdo je proti klíšťové encefalitidě očkován, se nemusí této nákazy bát.

V případě, kdy člověk onemocnění touto infekční chorobou, není radno zahrávat si se všelijakými prostředky alternativní medicíny nebo praktikami léčitelů. Tato nemoc je obzvláště závažná a komplikovaná a při nevhodné léčbě po sobě může zanechat trvalé následky, v horším případě může být příčinou smrti pacienta. Proto se neprodleně svěřte do rukou odborníků, kteří nejlépe vědí, jak při léčbě klíšťové encefalitidy postupovat, uvedl Vitalion.cz.

Má-li toto infekční onemocnění komplikovaný průběh, nezahájila-li se léčba včas nebo nebyl-li dodržován klidový režim, může pacient trpět trvalými následky, např. chronickými bolestmi hlavy, poruchami spánku a koncentrace, obrnou horních končetin atd. Těmito následky trpí přibližně jedna čtvrtina pacientů.

Zpět

Kontakt

hnutisocialneslabych
karlova studanka 12
Karlova Studánka
79324

73949081

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode