Začíná pomalý rozklad Babišovy strany: Babiš to pohnojil, odstartoval konec ANO, říká odstavený Kasl

03.06.2014 17:33

Jan Kasl  ve svém dejvickém bytě (2010) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: MAFRA - Jan Zátorský
PRAHA - Byl papírovým favoritem podzimních voleb v Praze, jenže nakonec Jan Kasl o primátorský řetěz bojovat nebude. Pražská buňka ANO vedená exčlenkou ČSSD Radmilou Kleslovou se rozhodla, že Kasla coby lídra nechce. Šéf hnutí Andrej Babiš teď hledá novou tvář.

LN: Jak vám Andrej Babiš sdělil, že u něj končíte?
Nejdřív naši schůzku dlouho oddaloval, aby mi nakonec o víkendu řekl, že by mě jako lídra bral, ale že mě nechce pražský výbor ANO.

LN: Jak se stane, že se nechá zkušený politický matador takhle napálit? Babiš za vámi stál do poslední chvíle, ale v tu nejdůležitější minutu od vás dal ruce pryč...
Podcenil jsem strach a obavu těch lidí, kteří by mohli být v Praze odříznuti od pupeční šňůry. Není to tak, že bych nebyl paní Kleslové (Radmila Kleslová – šéfka pražské buňky ANO – pozn. red.) nesympatický. Ona podle mě reprezentuje kruhy, které nechtějí, aby se tam objevil někdo, kdo by chtěl dělat politiku jinak. Já chci do poslední chvíle věřit, že v tom Andrej Babiš nejede, že to není jeho zájem.

Co na to Babiš?

Kaslově vnitrostranické popravě přihlížel i jeho stvořitel Andrej Babiš a nezasáhl, ačkoliv mohl. „Pražské vedení se rozhodlo a já to respektuji,“ oznámil stroze ministr financí. Má necelý měsíc na to, aby našel za Kasla náhradu, stranické kandidátky se budou uzavírat 27. června.

LN: Věřil jste skutečně Babišovi, že bude jiný, jak se prezentuje před voliči?
Přiznávám, že jsem za ním šel poprvé s velkou nedůvěrou, ale Andrej Babiš mě přesvědčil svým charismatem. Tím, že to chce dělat jinak, že nepotřebuje krást, protože má sám dost. Připomíná mi ale příběh „čistého“ pana Nečase – ten si zřejmě sám pro sebe taky nenakradl, ale nechal krást ty kolem. Jestli toto Andrej Babiš nevnímá, a nechá ty věci takto běžet a jenom pragmaticky po byznysmensku řekne „OK, tvůj byznys, můj byznys“, pak je to špatně. To jde v byznysu, ale ne v politice. Pořád jsem ale optimista a pořád mám tendenci Babiše nezatracovat. Ale udělal zásadní chybu, že paní Kleslovou, která ho z nějakého důvodu omámila, nechá zničit pražské hnutí.

LN: Proč si myslíte, že ho ničí?
Ona prostě navazuje nitky tam, kde se zpřetrhaly. A nasměrovává lidi, aby ten „pražský byznys“ pokračoval tak, jako to bylo v minulosti. Sedí v koalici Prahy 10, to přece nemůže být člověk, který může dělat změnu. Měla vyměnit nepříliš schopné lidi, ale neudělala to, z nějakého důvodu si je tam nechala. Hodně mi připomíná exprimátora Jana Koukala, který rozdával pašalíky za sliby. Tohle já dělat nebudu.

LN: Ve kterým stadiu jste pochopil, že je konec?
Paní Kleslová mě nechtěla pustit k lidem z hnutí, i když jsem se chtěl se všemi potkat, ať už to byla Praha 4, 5, 10, 8. Začal jsem přicházet s náměty na program a lidi, ale začali mi říkat, že do toho nemám co mluvit. Největší střet nastal v momentě, kdy jsem měl já a třináct šéfů oblastních buněk dodat jména na kandidátku. Paní Kleslová obvolávala všechny ty předsedy a tvrdila jim, že ji musí nominovat taky. Sedm z nich to nakonec vyslyšelo.

LN: Ale přesto jste všichni svorně říkali, že jste pořád lídr...
Pro mě je to rozhodnutí nakonec vysvobozením. Kdyby mě Babiš podržel proti vůli výboru, jako to udělal s Pavlem Teličkou, tak bych se po volbách dostal do situace, kdy bych měl zase obnažená záda. To už jsem jednou zažil.

LN: Má Radmila Kleslová skutečně tak velký vliv, jaký popisujete?
Mrzí mě, že ji Andrej Babiš poslouchá. Navrhoval jsem mu, ať paní Kleslová raději ničí nějaký státní podnik, že mě to bude mrzet míň, než kdyby ničila Prahu. Ale on se rozhodl takto a podle mě to tím pohnojil. Tím začíná konec ANO, jestli to bude chtít Andrej Babiš tímto způsobem řídit dál, tak to půjde do kytek.

Končíte definitivně v politice?
Mnoho lidí mě teď nabádalo, ať postavím vlastní kandidátku, ale já nechci nikoho zachraňovat, nejsem spasitel. Myslel jsem si skutečně, že s ANO dělám dobře, že mělo šanci uspět, ne být minoritním proudem. Netušil jsem, jací jsou tam lidé. Myslel jsem si, že je to elitnější klub.

Nebudete kandidovat do Senátu?
To už jsem jednou odmítl v roce 2002. Nevím, kdo by mě přesvědčil, abych se do toho pustil. Myslím, že nikdo.

Více o dění v hnutí ANO najdete v úterních LN.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/babis-to-pohnojil-odstartoval-konec-ano-rika-odstaveny-kasl-pqx-/zpravy-domov.aspx?c=A140602_213535_ln_domov_sm#utm_source=clanek.lidovky&utm_medium=text&utm_campaign=a-hlavnizpravyAsloupec.clanky.clicks

Zpět

Kontakt

hnutisocialneslabych
karlova studanka 12
Karlova Studánka
79324

73949081

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode