ZAJÍMAVÉ POZNATKY Z ŘECKA

28.01.2015 14:18

 

 Ing. Alena Péliová        

Toto jsou asi ty důvody, proč je Řecko před krachem zachraňováno stylem:

buď se podvolit systému "západní demokracie" nebo zkrachujete.
Nám se o tom může jen zdát …

Na dovolené v Řecku jsem se od domorodců dozvěděl,  jak tam řeší cikánskou otázku.  Odpověď byla tak jednoduchá, že mi údivem spadla čelist.

V Řecku je postoj státu k cikánům (žádní "Romové" tam nejsou) velmi jednoduchý. Pokud pracuješ pro stát a platíš daně (jako většina), stát pracuje pro tebe. Pokud nepracuješ a neplatíš daně, stát nepracuje pro tebe a je jedno, zda jsi červený, černý nebo žlutý. 

Jednoduše cikáni ve větších městech mají své oplocené teritorium a tam, pokud kočují - přespávají nebo zkrátka žijí. Stát se o ně nezajímá. 

Obecně se však cikáni pasovali do role likvidovat a uklízet ulice od vyhozeného železa, spotřební elektroniky a nepotřebných věcí. 

Tyto suroviny svážejí na výkupní místa a inkasují za to peníze.

V Řecku žije cca 11 milionů obyvatel a 80% země pokrývají neúrodné hory.
Těch 20% úrodné půdy uživí všechny a ještě jim zbude.

30% populace pracuje v zemědělství. 

Největším průmyslovým odvětvím je námořní doprava, která je třetí největší na světě.

Příjmy z turistického ruchu tvoří 30% ve státním rozpočtu.
Když má mladá rodina třetí dítě, tak stát poskytne této rodině dotaci na koupi osobního auta v ceně bez daně.  Auto má červenou SPZ, a když ho policista zastaví a neřídí ho osoba, která auto kupovala s dotací od státu, privilegia jsou najednou pryč, a navíc ještě ta hanba s pokutou jako řemen. Až po pěti letech může majitel auto prodat. Tato auta jsou velkou pomocí mladým lidem.

Školství funguje tak, že pokud oba rodiče pracují a platí daně, všechny děti mají studium do maturity zdarma včetně stravování. Když pracuje jen jeden z rodičů - děti mají studium zdarma, ale stravu si musí hradit. Když nepracuje ani jeden z rodičů, musí děti platit školu od první třídy až např. po maturitu včetně stravného.
Řekové rádi posedí se svými přáteli nebo rodinou na verandě či balkoně a  uspěchaný život je u nich vzácnou výjimkou. 

98% obyvatelstva je pravoslavného vyznání s velkým důrazem na rodinu.

2% jsou muslimové a bez vyznání spolu s ostatními náboženstvími a sektami. 

Ve vnitrozemí na vesnici téměř neexistuje kriminalita a ve větších městech je velmi vzácná. Prostě v Řecku se nekrade. Stát zakázal na svém území hrací automaty. Drogy jsou tam neznámou věcí, protože rodiny a víra jim nedovolí něco podobného.

Pokud nechce mladík nastoupit povinnou vojenskou službu, tak o to může požádat úřady a dostane modrou knížku. Dnes je služba v řeckých ozbrojených silách natolik vážená, že žádosti o modrou knížku by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Hlavním problémem po vystavení je získání celoživotní invalidity, která majitelům modrých knížek neumožňuje práci ve státních službách. Ten kdo má modrou knížku je automaticky řazen na poslední místo ve všech seznamech, které stát pro uspokojování svých občanů musí vytvořit. Takže není osobou, která je volená, při podpoře v případě nezaměstnanosti je na posledním místě i při žádosti o byt, transplantaci atd. 

Prostě nic nedáš pro stát - stát nedá nic tobě.

V zemi, kde vzniklo slovo demokracie, je účast ve volbách povinná a neúčast znamená vysokou pokutu. Zda do volební urny volič vhodí obálku s hlasem nebo bez, je už na voliči. Výsledky voleb tam nikdo nezpochybňuje. Je zajímavé, že v Řecku neexistují extrémistické strany a ani k tomu není důvod. Menšiny se buď přizpůsobí většině, nebo potom platí - nechceme vás tady.
 

Ing. Alena Péliová
Odbor implementace státní podpory výzkumu a vývoje, sekce vědy a techniky. 

Ministerstvo školství, vědy, výzkumu a sportu SR, Stromová 1, 813 30 Bratislava.

Zpět

Kontakt

hnutisocialneslabych
karlova studanka 12
Karlova Studánka
79324

73949081

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode