Zákaz farmářských trhů! Keller nezklamal, kampaň ČSSD zahájil šířením poplašné zprávy

15.04.2014 13:12

 
Zákaz farmářských trhů! Keller nezklamal, kampaň ČSSD zahájil šířením poplašné zprávy. Špatně to přeložil, neumí anglicky, oponuje expert

Autor: Hans Štembera

Popisek: Jan Keller

Diskuse: 5 příspěvků

KOMENTÁŘ Známý levicový demagog Jan Keller jehož si vybrala ČSSD jako svého lídra voleb do Evropského parlamentu, zahájil kampaň klasicky. Veřejnost vyděsil tvrzením, že budoucí smlouva o obchodu a investicích mezi USA a EU povede k zákazu oblíbených farmářských trhů.

Jde o absurdní tvrzení, které je zcela nepravdivé a jak se zdá, výstřelek pana profesora není nic jiného než pokus upoutat na sebe ve volbách pozornost veřejnosti, která obvykle volby do Evropského parlamentu přehlíží.

Je to nesmysl, tvrdí expert

Kuriózní je, že na dotaz webu Lidovky.cz odpovědělo Ministerstvo průmyslu a obchodu,  v jehož čele stojí člen ČSSD Jan Mládek konstatováním, že „sjednání Transatlantické obchodní a investiční dohody EU-USA (TTIP) nebude mít absolutně žádný vliv na pořádání farmářských trhů v České republice".

Stejně reagovalo i velvyslanectví Spojených států amerických v Praze a Kellerovo prohlášení smetl ze stolu i zemědělský analytik Petr Havel, který rovnou označil slova pana profesora za absurdní nesmysl. Jediný kdo i po zveřejnění těchto informací zřejmě trvá na možném zákazu farmářských trhů v České republice, tak zůstává pouze samotný Keller.

Svoboda výzvu přijal

V článku pro deník Právo pak dokonce Keller vyzval k diskusi vysokoškolského pedagoga, exministra a bývalého velvyslance Pavla Svobodu, který ve volbách do Evropského parlamentu vede kandidátku lidovců. Pavel Svoboda s chutí Kellerovu výzvu přijal a v článku na svém blogu odborně jeho tvrzení vyvrací.

„Lídr kandidátky ČSSD do Evropského parlamentu nedávno prohlásil, že kvůli připravované smlouvě o obchodu a investicích mezi USA a EU (TTIP) hrozí zákaz farmářských trhů. V Právu 10.4.2014 (Jak jsem střelil mimo terč) mě vyzval k diskusi na toto téma a já rád výzvu přijímám," konstatoval Svoboda. Současně poukázal na skutečnost, že v přepisech tiskových prohlášení a brífinků amerického obchodního představitele Kirka na webu amerického úřadu pro mezinárodní trh nic o farmářských trzích není uvedeno.

Profesor neumí pořádně anglicky

„Lze zde ale nalézt vyjádření amerických představitelů, kteří varují před škodlivostí umělé ochrany místních trhů. Tím ale spíše míní územní ochranu trhu v teritoriálně-ekonomickém smyslu, trhu ve smyslu území, kde se potkává nabídka s poptávkou, ne jako ochranu konkrétních prodejních trhů, například trhů farmářských. Zde, v jazykové interpretaci termínu "localization measures as barriers to trade" tuším původ odlišného výkladu profesora Kellera.

Mýlky logické se pak můj oponent dopouští, když mě vyzývá, abych mu prokázal, že to, co v připravované smlouvě není (omezení farmářských trhů), tam vskutku není. Klade tím na mě důkazní břemeno pro své poplašné tvrzení. Oba přitom snad víme, že není možné poukázat na konkrétní text, který dosud ještě není napsaný a jehož projednávání je v režimu utajení," prohlásil Svoboda.

Zpřístupnit i farmářům odjinud

„K mému přesvědčení, že připravovaná TTIP nebude obsahovat klauzule omezující farmářské trhy, tedy přispívá fakt, že žádná z minulých obdobných smluv, které EU podepsala, takové klauzule neobsahuje. Je pravda, že již dnes jsou veřejné autority (obce), které dovolí na veřejném prostoru trh s požadavkem jen lokálních produktů, lze to právně napadnout jako neopodstatněné zvýhodňování produktů podle původu. Zde ale nejde o omezení farmářských trhů, jen o jejich zpřístupnění i farmářům odjinud," dodal bývalý diplomat.

Svoboda upozorňuje, že vyjednavači EU, kteří pravidelně brífují europoslance o stavu jednání, o takovém riziku také nic nevědí. "Jedno je jisté: zatímco farmářské trhy u nás teprve začínají, jinde patří dlouhá desetiletí již ke kultuře života. Jejich zákaz podle mého názoru například ve Francii, kde jsem nějakou dobu žil a kde postavení zemědělců je velmi silné, je zcela nepředstavitelný a vedl by – bez nadsázky – k další francouzské revoluci," končí svůj článek Pavel Svoboda.

Zpět

Kontakt

hnutisocialneslabych
karlova studanka 12
Karlova Studánka
79324

73949081

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode