Zakázaná kniha „Počestný Andrej Babiš“: Na co „zapomněl“ Miloš Zeman, když „daroval“ Babišovi Agrofert? A proč „zapomněla“ na možný miliardářův podvod i Lenka Bradáčová?

15.05.2014 19:54

Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Home Stopy Paměť Minulost
Zakázaná kniha „Počestný Andrej Babiš“: Na co „zapomněl“ Miloš Zeman, když „daroval“ Babišovi Agrofert? A proč „zapomněla“ na možný miliardářův podvod i Lenka Bradáčová?
 

Zakázaná kniha „Počestný Andrej Babiš“: Na co „zapomněl“ Miloš Zeman, když „daroval“ Babišovi Agrofert? A proč „zapomněla“ na možný miliardářův podvod i Lenka Bradáčová?

Redakce Protiproud zveřejňuje a komentuje ukázky z knihy slovenského publicisty Dušana Valka o Andreji Babišovi, která byla v roce 2002 na Slovensku soudně zakázána

 

V Bratislavě pokračuje soudní jednání, v němž se Andrej Babiš domáhá, aby byl vyškrtnut za seznamu agentů někdejší československé Státní bezpečnosti. Není jasné, zda již dnes padne rozsudek. Spíše však ne, protože svědci ze slovenského Ústavu paměti národa, kde se slovenské svazky StB nalézají, mají dnes přednést další důkazy proti současnému českému ministru financí, místopředsedovi vlády a majiteli hnutí ANO.

Jakkoli jde samozřejmě o věc závažnou, je to produkt takříkajíc „s prošlou záruční dobou“. Významnou část voličů v České republice, jejíž občanství si tento nejznámější „český Slovák“ po rozpadu Československa zvolil, viditelně nezajímá. A to je také hlavní argument – a docela oprávněný – obhájců „čistoty“ fenomenálního miliardáře: Byl přece zvolen poslancem parlamentu, přestože na něm podezření ze spolupráce s StB lpělo a bylo to o něm veřejně známo. Nejde jen o účelovou skandalizaci bohatého muže, který se rozhodl vstoupit do veřejného života a „napravit ho“?

Kde se vzal?

Mnozí ale argumentují stejně oprávněně: Je podstatné vědět, jak Andrej Babiš ke své svému pohádkovému jmění přišel. Nebylo to také právě „díky“ jeho předlistopadovým kontaktům z tajných služeb? Nevytvořil si již tehdy „ekonomickou síť“, které po převratu využil? Nebylo to spíš tak, že právě proto nestál „na startovní čáře“ spolu s ostatními, ale pohyboval se již daleko vpředu? A konečně: Nejsou tyto jeho případné kontakty, zvláště pak ty zahraniční, ještě dnes pro Českou republiku nebezpečné? Nebo je to všechno jenom závist méně úspěšných?

Poté, co miliardář koupil nejdůležitější tištěná média v naší zemi, vyměnil v nich vedení a začíná ovládat krok za krokem také média elektronická, je téměř jisté, že se o něm nic podstatného již z mainstreamu nedozvíme.

Bez ohledu na to, jak dopadne v Bratislavě soud, určitě nebude nikdo „investigativně“ rozkrývat to nejdůležitější: Babišovy vztahy a původ jeho majetku – a tedy i současné politické moci, která je s tím bezprostředně spojena. A to dokonce ani v médiích napohled konkurenčních: Majitelé hlavních médií udržují mezi sebou obvykle „stav neútočení“. Což je zřejmě ten vůbec nejpodstatnější důvod, proč Andrej Babiš do nákupu finančně nezajímavého mediálního impéria šel.

Kdo nám bude vládnout?

Před námi jsou další dvoje volby: Za pár dnů do Evropského parlamentu, na podzim komunální a do třetiny Senátu. Hnutí ANO mezitím podle průzkumů dále posiluje. J to bezprostřední důsledek „mediálního ticha“ kolem Andreje Babiše. Jde o úplně nový fenomén, který jsme dosud neznali. S největší pravděpodobností „přivodí“ českému Berlusconimu další volební vítězství. Zákony mediokracie jsou v tomto smyslu jednoduché.

PP koláž

Čtěte ZDE: Haškův gambit: Sobotkovo vítězství, nebo předehra konce? Kdy vyrazí socialisté na brněnský Blaník? Vládce médií a země Andrej Babiš si je tak jako tak namaže na chleba. I s lidovci.

„Evropské“ volby ještě s ničím na naší mocenské scéně nezahýbají. Mocenské, nikoli politické, politika nejpozději policejně-prokurátorským svržením Nečasovy vlády u nás nadlouho skončila. Volby na podzim jsou však jiného kalibru. Pokud v nich ANO zvítězí, s velkou pravděpodobností Andrej Babiš brzy vyvolá vládní krizi, která by ho ve volbách nedlouho poté učinila premiérem.

Zakázaná kniha

Myslíme si proto, že je dobré, aby alespoň část české veřejnosti věděla o našem budoucím „autokratovi“ ještě něco více. Kniha Dušana Valka „Počestný Andrej Babiš“, která se zabývala mnoha podezřelými okolnostmi Babišovy „cesty vzhůru“, byla na Slovensku zakázána. Klasický případ: Máte-li opravdu hodně peněz, dokáží právníci téměř cokoli. U nás však takový zákaz neplatí. Přineseme proto postupně několik komentovaných ukázek z této publikace, která k výše zmíněným otázkám přece jen alespoň něco napovídá.

V českých politických a novinářských kruzích se po přiklepnutí Unipetrolu Babišovi začalo  veřejně šuškat o tučné provizí, která měla odejít z Babišovy kapsy přes šéfa premiérových poradců Šloufa k Miloši Zemanovi a ministru průmyslu Miroslavu Grégrovi. Mluvilo se řádově o devíticiferné částce.

Úplné začátky vzniku chemicko-potravinářského impéria nechme zatím stranou, vrátíme se k nim v jiných souvislostech. Aktuálně je zajímavější podívat se na metody, jakými Andrej Babiš postupoval, když už byl poměrně silný a bohatý – ale ještě zdaleka ne nejbohatší. Kdy proto o politické kariéře ani neuvažoval. Něco podstatného nám to může říci také o jeho „politických“ metodách. Víme přece, že chce „řídit stát jako firmu“. Tu ovšem musí nejdřív nějak získat. V byznysu to probíhalo zhruba takto:

Tunel v Agrobohemii a ovládnutí Unipetrolu

Když Zemanův kabinet odklepl Babišovi český chemický gigant, Česká televize ve své hlavní publicistické relaci Fakta odvysílala dokument o tom, odkud Andrej Babiš pochází, a co všechno už v Čechách dokázal a  jak ovládl například lukrativní chemický podnik Lovochemie.

V polovině 90. let získala jednapadesátiprocentní balík akcí lovosické Lovochemie společnost PROfertil, kterou vlastnil Babiš společně s německým podnikem BAGS. Firma PROfertil se ale přes nátlak německého spolumajitele navýšení nezúčastnila a zůstala jí v podniku minorita. Stratégem převratu byl právě Babiš, šéf představenstva Lovochemie, Agrobohemie i PROfertilu. Ze své funkce pak poslal PROfertil do likvidace i s půlmiliardovým dluhem v IPB. V celém případu dodnes není jasné, kdo poskytl Agrobohemii potřebný kapitál na ovládnutí státního podniku Unipetrol.

Podvod v Lovochemii?

Souboj v Lovochemii nakonec skončil tak, že německá firma, která se cítila Babišem jako svým společníkem podvedená, podala na Agrofert, tedy na Andreje Babiše, trestní oznámení. To ovšem nakonec vyznělo do ztracena. Dluh PROfertil zdědila po krachu IPB, tedy ČSOB. Ta podala na PROfertil další trestní oznámení za podvod. PROfertil totiž ručila za úvěr privatizovaným podílem lovosické Lovochemie, ale protože ztratila v podniku vliv, ztratila hodnotu i bankovní záruka.

Společnost PROfertil byla i podle pořadu ČT vytunelovaná právě Andrejem Babišem, a čeští daňoví poplatníci tak přišli minimálně o půl miliardy korun. Tehdejší místně příslušená státní zástupkyně Lenka Bradáčová o tom napsala, že podle jejího názoru Andrej Babiš se transakcemi v Lovochemii a PROfertilu chce zřejmě splacení půl miliardového úvěru úmyslně vyhnout.

Zeman, Babiš, Unipetrol: Cesta na vrchol 

Když Zemanův kabinet překvapivě přiklepl Unipetrol Agrofertu, zamířil Babiš k hvězdným výšinám. Jeho největší konkurent, britská Rotch Energy, nabízela české státní kase 14,5 miliardy korun. Babiš o tři miliardy méně. Zeman zpočátku tvrdil, že v největší české privatizaci bude rozhodujícím kritériem cena, najednou však na to zapomněl...

V Čechách není žádným tajemstvím, že Andrej Babiš má velmi dobré kontakty na českou politickou špičku. Známý je jeho vřelý vztah k lidem blízkým právě bývalému premiérovi Miloši Zemanovi či k některým členům jeho vládního kabinetu nebo vládní ČSSD.

PP koláž

Čtěte ZDE: Andrej Babiš pěstuje „superřepku“, zatímco krysy tiše umírají na rakovinu. Vládne nám „firemní hnutí“ MonsANtO? Už i Princ „Bilderberg“ Charles „opatrně nesouhlasí“

V českých politických a novinářských kruzích se po přiklepnutí Unipetrolu Babišovi začalo  veřejně šuškat o tučné provizí, která měla odejít z Babišovy kapsy přes šéfa premiérových poradců Šloufa k Miloši Zemanovi a ministru průmyslu Miroslavu Grégrovi. Mluvilo se řádově o devíticiferné částce. Někteří čeští novináři se také zabývali informací, že BIS před rozhodnutím informovala některé ministry Zemanovi vlády o nejasných majetkových  propojeních Agrofertu. BIS měla prohlásit, že nedoporučuje privatizaci ve prospěch Babiše.

Při setkání s mými českými kolegy v Praze jsem se dozvěděl, že právě premiérův poradce Šlouf měl údajné zajistit, aby se BIS stáhla a o svém stanovisku dále jednotlivá ministerstva neinformovala až do převodu Unipetrolu.  Česká tajná služba se totiž Andrejem Babišem zabývala od jeho příchodu do České republiky v souvislosti s akvizicemi Agrofertu.

Sledovala jednotlivé operace a vstupy do chemiček. Někdejší šéf bratislavského Petrimexu Marián Mojžíš mi na jedné z našich schůzek věnovaných Andreji Babišovi mezi čtyřma očima přiznal, že ho začátkem navštívili dva velmi dobře informovaní lidé, o kterých byl přesvědčen, že jsou ze slovenské tajné služby SIS a české BIS.

(V příští ukázce se dozvíme více než pouze to, co oni dva tajemní lidé Mojžíšovi sdělili. Krátký seriál ze zakázané knihy Počestný Andrej Babiš budeme přinášet zhruba obden.)

Zpět

Kontakt

hnutisocialneslabych
karlova studanka 12
Karlova Studánka
79324

73949081

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode