Zakládaci smlouva EU se podepisovala na prázdný papír

28.05.2014 22:06

Zmizelý vagon, rázné uklízečky. Zakládací smlouva EU se podepisovala na prázdný papír

Přípravy jedné ze zakládacích smluv EU v roce 1957 doprovázela řada kuriozit. Kromě ztraceného vlaku podpis Římské smlouvy ohrozily i římské uklízečky. Večer před ceremoniálem totiž vytištěný finální text omylem vyhodily.
Podpis Římské smlouvy v roce 1957
Podpis Římské smlouvy v roce 1957
foto: cvce.eu

Během středečního představení druhého dílu knihy o působení Evropské komise mezi lety 1973 a 1986 se v uvolněné atmosféře v bruselském Berlaymontu vyměňovaly historky z fungování této instituce.

Vůbec nejkurióznější se váže k vytváření a podpisu Římské smlouvy, která k 1. lednu 1958 založila Evropské hospodářské společenství.

Státníci 25. března 1957 místo smlouvy podepisovali pouze prázdný papír. Finální text dohody totiž v noci před slavnostním podpisem vyhodily uklízečky, píše server EurActiv.

Podle Karine Auriolové, která se jako badatelka zaměřuje právě na podobné anekdoty v historii komise, se příprava smlouvy zkomplikovala už na počátku.

 

Za organizaci byla zodpovědná belgická vláda. Po dojednání smlouvy ve Val Duchesse se belgičtí úředníci vypravili vlakem do Itálie. Ve speciálním vagonu s sebou vezli vše potřebné: psací stroje, papír a cyklostyly.

Jenže švýcarští celníci vagon odpojili. Podle tamních předpisů nemohl švýcarské hranice překročit vlak přepravující současně osoby i zboží.

Problém na hranicích nastal i v Itálii. Když se Belgičanům povedlo italské celníky po dlouhém přemlouvání přesvědčit, aby vagon s materiálem a vybavením do země pustili i bez potřebných celních dokladů, zjistili, že se mezitím ztratil. Nakonec se našel a po několika dalších komplikacích dorazil do Říma.

V italské metropoli ale organizační problémy pokračovaly. Belgičanům bylo zakázáno na smlouvě pracovat v místnosti, kde se dokument měl podepsat. Správci Palazzo dei Conservatori se obávali, že by barva stříkající z cyklostylů mohla poškodit vzácné fresky v sále.

Sepisování konečného znění se tedy odehrálo ve sklepení. Italští studenti, kteří byli na práci najati, však začali po dvou dnech stávkovat. Chvíli trvalo, než dorazili úředníci z Lucemburska, kteří studenty nahradili. A to práci na dohodě dále oddálilo.

Strach z novinářů

Nakonec bylo téměř vše připraveno. Listy ale musely být kvůli vysoké vlhkosti rozprostřeny na zem, aby do druhého dne proschly. Jenže když úředníci odešli, na místo dorazily uklízečky, hromady papírů považovaly za nepořádek a vyhodily je. Včetně cyklostylových blan, které sloužily jako vzor ke kopírování.

Zodpovědný úředník druhého dne panikařil, vzory se mu nepovedlo nikde nalézt. Nakonec bylo rozhodnuto, že hlavy států a předsedové vlád budou místo smlouvy podepisovat pouze prázdné papíry. Jediným textem bylo jejich jméno v záhlaví.

Aby se o podivně prázdných dokumentech nedozvěděli novináři, organizátoři texty ihned odnesli a uzavřeli v jiné místnosti.

Podle Auriolové jsou podobné historky důkazem, že evropská integrace byla vždy složitým procesem. A často přicházelo na řadu "krizové řízení".

..

Zpět

Kontakt

hnutisocialneslabych
karlova studanka 12
Karlova Studánka
79324

73949081

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode