Zátah před O2 arenou. Policie zadržela hlavně překupníky z Maroka. Šlo o uprchlíky žádající o azyl

05.05.2015 14:31

  •  
VAŠE PASY, PROSÍM. Policie před utkáním České republiky s Kanadou provedla zátah na překupníky lístků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy VAŠE PASY, PROSÍM. Policie před utkáním České republiky s Kanadou provedla zátah na překupníky lístků. | foto: Martin Křížek, Lidovky.cz
PRAHA Pražská policie začíná řešit palčivý problém, který zatím patří k hokejovému mistrovství světa stejně jako například davy roztančených lotyšských fanoušků. Před pondělním zápasem české reprezentace s Kanadou (3:6) podnikla v prostoru u východu z metra Českomoravská zatím největší zátah na překupníky s lístky a zadržela 34 osob, drtivou většinu z nich tvořili cizinci.

 

Podle prvních informací tvoří jádro kšeftařů rozvětvená rodina, jejíž členové měli u sebe převážně marocké pasy. O organizovaných překupnících z ciziny informovaly Lidovky.cz už po úvodním českém zápase proti Švédsku.

„O problému víme a věnujeme se mu. Přímo okolo O2 areny je několik hlídek v civilu i uniformovaných hlídek. Po včerejšku skončilo pět nebo šest osob na policejních služebnách kvůli podezření z neoprávněného prodeje lístků,“ potvrdil v sobotu serveru mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Míra kupčení ale přesahovala možnost eliminace pouhou prevencí. V pondělí se proto strážníci rozhodli zakročit.

Tipovačka MS v hokeji

Zhruba v 19 hodin obsadily hlídky prostranství mezi východem z metra a bránou arény, kam je možný vstup až s platným lístkem, a odvedly několik osob.

Po odebrání pasů nechali strážníci zadržené stát u plotu ohraničující aktuálně hokejový areál. 34 z nich, z toho 32 cizinců, nakonec policie zadržela.

„Vypadá to, že jádro tvoří rodinná organizace. Většina pasů, které jsme zadrželi, patří Maročanům. Někteří zřejmě mají zároveň švédské občanství,“ poodhalil jeden ze strážníků. Více informací říct odmítl, stejně jako jeho kolegové.

Prokazování nelegální činnosti je v tomto případě velmi problematické. Složitost situace spočívá v tom, že nelegální není každý prodej z ruky do ruky přímo před arenou. Prodat lístky může přijít někdo, kdo z určitých důvodů zjistí, že na zápas nemůže, ale nechce na tom být nijak finančně tratný. 

„Tyto situace, kdy se prodává za pořizovací cenu, my musíme rozlišovat od prodeje za přemrštěné ceny za účelem zisku. Není to tak jednoduché, jak se na první pohled zdá,“ vysvětlil Hulan.

Překupníci před O2 arenou však nebyli nijak nenápadní. Členové skupiny tu pobíhali s cedulkou „I need tickets“ (potřebuji lístky), za chvíli zase ten samý jedinec odchytával kolemjdoucí a lístky nabízel. 

Když zrovna v roli nabízejícího narazil na dalšího zájemce o výkup, pískl na kolegu, nebo rovnou otočil roli a vytáhl lístky z vlastní kapsy.

200 EUR ZA LÍSTEK. Přemrštěnou sumu za vstupenku dal překupníkům jen málokdo.
SHÁNÍTE VSTUPENKY? Překupníci, převážně cizinci, před pražskou O2 arenou.

„Chtěl jsem lístky, ale šéfuje to tady očividně nějaká arabská mafie,“ všiml si Petr Štorek ze Dvora Králové nad Labem, který přijel zkusit štěstí na poslední chvíli. „Byl bych ochotný dát tak dva tisíce korun, ale oni chtějí pět tisíc. Tak asi půjdu do fanzóny.“

Podobně hovořili i ostatní oslovení zájemci. Limit maximálně do 2500 korun, nabídka černého trhu byla přitom od 200 do 250 eur.

Podle svědků se jedná o skupinu, která se už vyskytovala i na minulých šampionátech. Zatočí s nimi až česká policie?

Zdroj: http://sport.lidovky.cz/policie-zadrzela-pred-o2-arenou-prekupniky-listku-fvh-/ms-hokej-2015.aspx?c=A150504_205909_ln-sport-mshokej2015_lso

Zpět

Kontakt

hnutisocialneslabych
karlova studanka 12
Karlova Studánka
79324

73949081

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode