Zběh prozradil zneklidňující informace o Islámském státě v Evropě

03.07.2016 16:56

Kačanik (Kosovo) – Server Rádio Svobodná Evropa zaznamenal příběh devatenáctiletého někdejšího rekruta Islámského státu. Ten pochází z Evropy, kde byl i zradikalizován. Nakonec si vše rozmyslel a utekl, ještě než byl nasazen do boje. Poukazuje však na to, že pod rouškou charit v Evropě působí nebezpeční islamisté.

Zběh prozradil zneklidňující informace o Islámském státě v Evropě - anotační foto
 

Mladík vzpomíná, jak se připojil ke snad nejbrutálnější militantní islamistické skupině. Říká si Adem, ale své pravé jméno nechce z obavy, že by mohl být zatčen, prozradit. Před dvěma lety se ocitl na turecko-syrské hranici, hlavní bráně pro cizince, kteří se chtějí přidat do řad Islámského státu. Jeden z náborářů ho vzal do turecké vesnice, kde musel počkat, aby mohl být propašován do válečné zóny. Po dvoutýdenním soustředění v syrském městě Raqqa, de facto hlavním městě IS měl být přidělen k bojové jednotce.

Několik hodin před tím, než ho náboráři měli propašovat přes hranice, se Adem otočil a zamířil domů. „Uvědomil jsem si, že to, co se děje v Sýrii, nemá nic společného s islámem," říká Adem, který se během rozhovoru neustále koukal přes rameno, protože se bál kosovských orgánů. Vypadá jako každý jiný teenager, nosí úzké džíny a na třičku mu visí stříbrný řetízek, popisuje ho novinář.

Kosovo je hlavním přispěvatelem rekrutů pro IS

Vláda odhaduje, že více než 300 Kosovanů odcestovalo na Blízký východ, aby vedli džihád, neboli islámskou svatou válku. To dělá z této převážně muslimské země se 2 miliony lidí, která jednostranně vyhlásila nezávislost na Srbsku v roce 2008, největšího přispěvatele pěšáků IS v Evropě.

Město Kačanik získalo pověst jako hlavní město džihádu na Balkáně. V posledních třech letech odešlo nejméně 24 mužů z celkového počtu 30 tisíc obyvatel kvůli k boji v extremistických skupinách, jako IS či al-Káida v Sýrii a Iráku.

Začíná to pozváním na kázání

Ademova cesta začala téměř klasicky. Na Facebooku přijal pozvánku na kázání imáma z nedalekého města. Byl prý kvůli islámu zvědavý. Navštěvoval kázání a lekce Koránu v provizorní mešitě. Kázání byla organizována organizací Rinia Islame (Islámská mládež v Albánii), islámskou charitou působící v Kačaniku. Jde o jednu z desítek organizací financovaných ze Saúdské Arábie a jiných států Perského zálivu, které podporují extrémní verzi islámu. Tyto skupiny jsou obviňovány z vymývání mozku mládeže a z rekrutování pro extrémistické organizace v zahraničí.

Mladík dodává, že kázání byla „přísná a tvrdá". „Řekli nám, že si nesmíme potřásat rukou se ženami a že nesmíme chodit do kaváren nebo barů," vysvětluje. Dění v Kačaniku podle serveru nese jasné znaky islámského fundamentalismu. Ve městě není neobvyklé potkat zahalené ženy nebo muže s dlouhými vousy v kalhotách k lýtkům, které nosí fundamentalisté. Podobné chování tu přitom vůbec nemá tradici.

Kázání vedou nechvalně známí imámové

Adem vysvětluje, že prošel kurzem, který obsahoval nejen lekce Koránu, ale i informace o významu džihádu a konfliktů v Sýrii a Iráku. „Moje rodina příliš náboženství nepraktikuje, jen já a dědeček," vysvětluje s tím, že žije se svými rodiči a dvěma sestrami v přeplněném bytě v Kačaniku. „Rodina mi říkala, že když chci praktikovat náboženství, tak že mohu – že se mohu modlit. Ale varovali mě, abych se nezradikalizoval," vzpomíná.

Kázání, kterého se Adem zúčastnil, bylo vedeno Zeqirjou Qazimim, notoricky známým imámem, který byl uvězněn na 10 let poté, co byl on a jeho šest kolegů odsouzeni za boj v řadách IS v Sýrii od roku 2012 do roku 2014. Také shromažďovali rekruty. „Imám Zekerija Qazimi přišel z Gjilanu," uvedl Adem, s odkazem na město ve východním Kosovu. „Kázal nám o džihádu." Imám také na internetu zveřejnil video, ve kterém říká, že „krev nevěřících je pro něj nejlepší nápoj".

Kvůli rozhodnutí odejít se Adem podle svých slov necítil v nebezpečí, říká, že to bylo jeho rozhodnutí. IS je však známa tím, že masově zabíjí zajatce a veřejně popravuje ty, které považuje za špiony nebo zrádce.

Charity pronikají zejména do chudých oblastí

Charity financované ze Středního východu snadno proniknou do chudých vesnických oblastí jako je Kačanik, kde je nezaměstnanost téměř 40 procent. Vláda tato místa opomíjí. A mladí muži jsou pak snadným cílem radikálů. Adem věří, že Araby financované charity cílí na chudé rodiny, často na svobodné matky. Říká, že výměnou za účast na kázání charity poskytnou studentům ubytování, peníze a nové šaty a boty.

„Bylo mnoho lidí, kteří se zúčastnili kázání," říká Adem, který v době, kdy začal chodit na kázání, dokončil střední školu a byl nezaměstnaný. „Byli to lidé z chudých podmínek," říká. „Tyto charity nebyly registrovány a pracovaly s některými radikálními jednotlivci. Manipulují chudé," říká starosta Kačaniku Besim Ilazi. „Ekonomika je hlavním důvodem, proč se k ním někteří lidé připojili."

Vláda s charitami bojuje

Místní obyvatelé také poukazují na to, že je to odsud blízko do Makedonie. Je to prý jeden z důvodů, proč se Kačanik stal takovým ohniskem radikalismu. Makedonie je jen 30 minut jízdy, a místní obyvatelé říkají tvrdá linie etnických albánských kazatelů často navštěvuje kosovské komunity a dává kázání.

Stát se proti takovým charitám snaží bojovat – do konce roku 2014 zrušil 14 organizací, včetně té, která naverbovala Adema. U všech panovalo podezření z napojení na islamistické skupiny. Na základě nového zákona může být ten, kdo se účastní zahraničních válek, v Kosovu odsouzen až na 15 let. Na bojišti v Sýrii a Iráku podle oficiálních čísel padlo asi 50 Kosovanů, dalších asi 120 se vrátilo do země. Za nábor pro IS nebo boj v zahraničí už bylo také 100 lidí zadrženo.

Starosta Ilazi trvá na tom, že vláda se do značné míry snaží Kačanik od radikálů očistit. Ale také uznává, že někteří extremisté se prostě stáhnou do ilegality a nadále působí v „soukromých domech". Setkání a kázání pak probíhají třeba v chatách v lesích. Jeden z místních obyvatel dodává, že se tam scházejí v noci, „Nikdo tam nemůže jít, mají tam ozbrojené stráže," dodal.

Viděl jsem odcházet rekruty z našeho města

Adem sice bojovat nakonec neodešel, zná prý ale mladé muže, kteří se zapojili. „Viděl jsem, jak odcházejí z Kačaniku," přiznává. Florim Neziraj je hlava místní pobočky Islámského společenství Kosova, hlavní oficiálně schválené islámské organizace v zemi. „Ti, kteří odešli do Sýrie, jsou často velmi mladí. Pocházejí z nejlepších rodin v Kačaniku. Nedalo by se o nich říci nic špatného. Neviděli jsme žádné známky radikalizace," přiznává Neziraj. „Radikálům bylo umožněno již příliš dlouho svobodně působit," dodává.

Kosovo je tradičně sekulární stát s liberální muslimskou populací, s bary na stejné ulici, kde stojí mešity. Ozývají se ale i méně tolerantní hlasy, a to i mezi radikálními islámskými charitami, které vzkvétaly po skončení války v Kosovu v roce 1999. Neziraj říká, že mnoho takových charit přišlo pod rouškou „humanitárních organizací," často budovaly školy a nemocnic. Dodává však, že tyto charity často usilovaly o „očkování mládeže". Obává se, že může být příliš pozdě na to řešit šíření radikalismu.

Jeden z mužů z Kačaniku je velitelem v IS

Příkladem radikalizace je jeden z obyvatel Kačaniku - Lavdrim Muhaxheri (25). ten pracuje jako verbíř pro IS, jenž bojuje v Sýrii. Jde o jednoho z nejvyšších vůdců IS. V loňském roce Muhaxheri šokoval lidi po celém Kosovu, když zveřejnil fotografií, jak stíná hlavu jednoho vězně. Další fotka ho údajně zobrazovala při popravě syrského muže granátem. Adem se o něm zdráhá mluvit, ale připouští, že viděl Muhaxheriho navštěvovat místní mešity. Říkal, že vypadal „normálně".

Právě Muhaxheri je podle něj vzorem pro mladé muže z Kačaniku, kteří uvažují o bojích v Sýrii. „Já znovu žiju normální život, ale jsem jeden z těch šťastných. Ne každý, kdo se vydá na špatnou cestu, může znovu najít svou cestu," přiznává.

Zpět

Kontakt

hnutisocialneslabych
karlova studanka 12
Karlova Studánka
79324

73949081

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode