Zkorumpovani politici udelali z cechu. žebrotu Evropy

09.04.2014 19:45

Německá vláda schválila zavedení plošné minimální mzdy ve výši 8,50 eura (233 korun) za hodinu. 

Podle plánů kabinetu kancléřky Angely Merkelové by měl příslušný zákon ještě před prázdninami projednat Spolkový sněm. Zákon začne platit od 1. ledna 2015. V Německu dosud zákon výši minimální mzdy nestanovoval. Nejnižší platy určovaly v některých odvětvích dohody odborů se zaměstnavatelskými svazy. Úroveň minimální mzdy se tak lišila podle oborů i podle spolkových zemí.
 
"Minimální mzda je dobrá zpráva pro ty lidi, kteří tvrdě pracují, ale dostávají tak malé mzdy, že z nich nemohou vyžít. Tímto zákonem se postaráme o mzdovou spravedlnost, což je dobré pro soudržnost Německa. Z minimální mzdy budou mít výhody všichni zaměstnanci ve všech odvětvích na východě i na západě," řekla na tiskové konferenci ministryně práce Andrea Nahlesová.
 
Zavedení plošné minimální mzdy bylo jedním ze základních požadavků sociálních demokratů (SPD) při jednáních s konzervativní unií CDU/CSU o vytvoření vlády. SPD svůj názor prosadila i přes obavy některých zaměstnavatelů, že stanovení minimální mzdy může ohrozit pracovní místa v málo placených odvětvích.
 
Vládou ve schválené normě zapracovala i návrhy podnikatelů. Minimální mzda se nebude vztahovat na zaměstnance mladší 18 let a na studenty a učně, kteří v rámci přípravy na zaměstnání absolvují ve firmách praktickou přípravu. Na minimální mzdu nebudou mít nárok ani dlouhodobě nezaměstnaní v prvních šesti měsících po nástupu do práce. Výjimku kritizuje největší německý odborový svaz Verdi. Podle ministryně výjimka dlouhodobě nezaměstnaným usnadní nástup do první práce, protože jejich přijetí bude pro zaměstnavatele výhodné z hlediska nákladů.
 
Zatímco Němci by se měli v přepočtu dočkat nejméně 233 korun na hodinu, v Česku činí minimální mzda 50,60 Kč.
 

Po uzákonění německé minimální mzdy i pologramotný dělník na nejpodřadnější práci bude mít v Německu asi o 25 procent vyšší plat než je v Česku průměr, na který 70 procent lidí nedosáhne, všimli si i v Sondách, periodiku odborářů, kteří se na tristním stavu také společně s politiky výrazně podepsali.

Zpět

Kontakt

hnutisocialneslabych
karlova studanka 12
Karlova Studánka
79324

73949081

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode